دولت در انتظار نیمه دوم سال برای رونق مسکن

گام‌های لاکپشتی در راه خروج از رکود

گزارش های میدانی از رکود نسبی بازار مسکن خبر می دهند، اما مسئولان دولتی می گویند با توجه به تمهیداتی که پیش بینی کرده اند، بازار مسکن در شش ماهه دوم سال جاری رونق می گیرد. کاهش نرخ سود بانکی و پرداخت وام های 80 تا 160 میلیون تومانی از جمله اقدامات دولت برای افزایش ساخت و ساز و معامله مسکن بوده است. دولت امیدوار است سرمایه داران در پی کاهش نرخ سود بانکی با خروج سپرده های خود از بانک ها، این پول ها را در بازارهایی نظیر مسکن سرمایه گذاری کنند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
رکود مسکن
نوآوران -

فقدان توازن بین قدرت خرید مردم و بهای خانه های به فروش گذاشته شده عامل اصلی رکود در بازار مسکن است. افزایش قدرت خرید مردم در قیاس با افزایش بهای ملک در یکی، دو دهه گذشته نامتناسب بوده است و بهای مسکن شیب افزایشی به مراتب سریعتر از شیب افزایشی درآمد خانوارها داشته است. اما پرسش این است که سیاست های اقتصادی دولت یازدهم درنهایت می تواند به رکود سایه انداخته بر بازار مسکن غلبه کند؟ این در حالی است که رکود بازار مسکن بیشتر در مناطق شمالی شهر به چشم می خود، جایی که بسیاری از خانه های لوکس روی دست صاحبان شان باقی مانده است و مشاوران املاک از فروش این خانه ها به متقاضیان احتمالی ناتوان اند. حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در این باره می گوید یک میلیون و 300 هزار واحد مسکن گرانقیمت در کشور خالی مانده است.

جای خالی یک میلیون خانه

بنابر آمار ارائه شده توسط مسئولان دولتی، 23 میلیون خانواده در کشور زندگی می کنند، در حالی که تنها 22 میلیون مسکن تاکنون ساخته شده است، اگرچه این گزارش ها به تعداد خانواده های صاحب ملک و فاقد مسکن اشاره نمی کنند. از طرفی اگرچه دولت از پرداخت گسترده وام مسکن با سود تسهیلات پایین حمایت می کند، اما نباید از این مساله غافل شد که سهم مسکن در پرداخت تسهیلات بانکی در سال های گذشته از 22 درصد به 10 درصد کاهش یافته است، در حالی که وزارت راه و شهرسازی معتقد است این سهم باید به 25 درصد افزایش پیدا کند. همچنین سهم هزینه زمین در تولید مسکن در کشور 55 درصد است و دولت می گوید اگر 4 تا 5 درصد بیش از نیاز کشور مسکن ساخته شود، یعنی کمی بیش از 23 میلیون واحد، سوداگری و دلالی در این حوزه از بین خواهد رفت.

گفتنی است در چهار ماه ابتدایی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن 10.6 درصد افزایش یافته و فروش مسکن در ماه های فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیرماه امسال روند افزایشی داشته است. در مدت اشاره شده نسبت به سال قبل، قیمت مسکن به طور متوسط 7.6 درصد در شهر تهران افزایش یافته و این نشان می دهد که متقاضیان خرید مسکن بیشتر شده اما همچنان صدور پروانه های ساختمانی در کشور روند کاهشی داشته است.

شروط شکوفایی

قلی خسروی، کارشناس بازار مسکن با پیش بینی شکوفایی اقتصادی کشور در آینده نزدیک به «نوآوران» گفت: ما از سال 91 در رکود اقتصادی قرار داریم. وقتی قیمت دلار به صورت جهشی افزایش پیدا کرد، توان خرید مردم پایین آمد. مردم امید دارند دولت یازدهم نرخ سود بانکی را به صفر برساند، چرا که هر جا نرخ سود بالا باشد، شکوفایی و نوآوری از میان می رود و کاهش نرخ سود بانکی منجر به رونق اقتصادی خواهد شد.

او با انتقاد از رقم وام های مسکنی که در اختیار مردم قرار گرفته است، ادامه داد: اگرچه وام های پرداختی دولت ایده آل نیست، اما به هر حال می توان انتظار داشت وضعیت بازار مسکن را بهبود ببخشند. مردم انتظار دارند وام پرداختی 60 تا 80 درصد قیمت خانه مورد نظرشان را تامین کند. اینکه گفته شد 150 میلیون تومان وام در سراسر کشور به مردم پرداخت می شود، نمی تواند اثر مورد نظر دولت را برای ایجاد رونق اقتصادی داشته باشد.

این کارشناس بازار مسکن افزود: متاسفانه بانک ها گاه اهداف نامناسبی را از پرداخت وام دنبال می کنند، بدین ترتیب که وام را به مردم پرداخت می کنند و امیدوارند متقاضی وام نتواند وام دریافتی را پرداخت کند و این وام جریمه بخورد تا در نهایت بتوانند اصل و فرع وام را باهم دریافت کنند. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته به محض آنکه چندین قسط پرداخت وام عقب می افتد، خانه مصادره شده و به حراج گذاشته می شود.

خسروی تصریح کرد: دولت اگر بتواند وام را در اختیار سازندگان قرار دهد، می تواند به افزایش ساخت و ساز در کشور دامن بزند، و از این طریق رونق ایجاد کند، البته به شرط آنکه بتواند از سوء استفاده های احتمالی ای که ممکن است صورت بگیرد، جلوگیری کند. مثلا، در سال های 84، 85 وام های کلانی به سازندگان پرداخت شد، اما بسیاری از آن خانه هایی را که ساخته بودند، به یکی از بستگان شماره یک خود فروختند و با پول حاصل از این فروش، آپارتمان دیگری را برای خود خریدیدند و بدین ترتیب تسهیلات دولت در اختیار فلان خانواده خاص قرار گرفت.

دوران پیش از رونق

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک با بیان اینکه بازار مسکن هنوز از رکود خارج نشده است، گفت: از تاریخ اول مرداد تا ۱۹ مرداد تعداد قراردادهای انجام شده در شهر تهران به ۱۱ هزار و ۳۴۸ قرارداد خرید و فروش رسیده است.

حسام عقبائی با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۲۵۶ قرارداد اجاره هم در این مدت به ثبت رسیده است، افزود: با توجه به آمار سال گذشته، در این مدت شاهد رشد معاملات بودیم زیرا در ۱۹ روز اول مرداد سال گذشته ۱۰ هزار و ۱۴۵ قرارداد خرید وفروش به ثبت رسید.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک در گفتگو با مهر با اعلام اینکه در ۱۹ روز اول مرداد سال گذشته ۱۳ هزار و ۹۸۲ قرارداد اجاره انجام شده است، اظهار کرد: بنابراین آمارها حاکی از آن است که مرداد امسال نسبت به سال گذشته، تعداد معاملات در شهر تهران با رشد همراه بوده است.

عقبائی به آمار معاملات مسکن مردادماه در سطح کشور اشاره کرد و گفت: آمارهای کشوری حاکی از آن است که ۳۷ هزار و ۳۵ قرارداد خرید و فروش و ۴۶ هزار و ۲۶۷ قرارداد اجاره در ۱۹ روز ابتدای مردادماه به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه وضعیت معاملات نشان می دهد که بازار مسکن در دوران پیش رونق قرار دارد، افزود: رشد آمار معاملات نشانگر فاز اول خروج از رکود است اما هنوز تعداد معاملات به اندازه ای نیست که بگوییم از رکود خارج شده ایم، اما پیش بینی افزایش حجم معاملات را داریم.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک با اشاره به اینکه پیش بینی افزایش قیمت تاپایان سال را هم نداریم، اظهار داشت: نقدینگی در بازار مسکن در حدی نیست که منجر به رشد قیمت ها شود بنابراین خریداران با اطمینان خاطر نسبت به خرید مسکن اقدام کنند.

عقبائی با اعلام اینکه در ۳ ماهه پایانی سال ۹۵ وضعیت معاملات بازار مسکن بهتر می شود، گفت: امیدواریم که بازار مسکن در سال ۹۶ وضعیت بهتری پیدا کند و با توجه به افزایش حجم معاملات، پیش بینی وضعیت بهتری را در سال آینده داریم.

وی افزود: البته اینکه به دوران رونق باز می گردیم یا نه بستگی به سیاست های دولت، تزریق نقدینگی و سیاست های پولی وبانکی دارد اما در نیمه دوم امسال حجم معاملات نسبت به نیمه اول رشد بیشتری خواهد داشت.