وزیر راه چراغ سبز داد ؛ انتظار برای مشورت با «بنیاد»

ورود قرارگاه خاتم الانبیاء به آزاد راه

قرارگاه خاتم الانبیاء ، آنطور که از گفته های وزیر راه و شهرسازی پیداست، به زودی در پروژه ساخت آزادراه تهران - شمال سهیم می شود.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
ورود  قرارگاه خاتم الانبیاء به آزاد راه
نوآوران -

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی روز جمعه هفته گذشته گفت که برای ورود قرارگاه خاتم الانبیاء به پروژه آزادراه تهران - شمال باید با بنیاد مستضعفان تفاهم شود. این مقام دولتی در عین حال گفت که بنیاد مستضعفان به عنوان شریک دولت در آزادراه تهران - شمال برنامههای مناسبی را برای تکمیل این آزادراه ارائه کرده است، ضمن آنکه دولت از عملکرد بنیاد در این آزادراه راضی است. آخوندی پیش از این در خردادماه سال جاری تاکید کرده بود هیچ پروژه ای از آزادراه تهران - شمال بدون رقابت و مناقصه به پیمانکاران واگذار نمی شود.

اظهارات وزیر راه و شهرسازی درباره ورود قرارگاه خاتم الانبیاء به پروژه ساخت آزادراه تهران - شمال احتمالا به قرارداد دولت احمدینژاد و این قرارگاه در بهار 92 مربوط می شود، قراردادی که ساخت قطعه های 2 و 3 این آزادراه را به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار کرده است. این قرارداد که به دستور رئیس دولت وقت منعقد شد، در صورتی که از نظر دولت روحانی نیز معتبر باشد، بنیاد مستضعفان را از ساخت قطعات 2 و 3 آزادراه تهران - شمال کنار می گذارد و قرارگاه خاتم الانبیاء را جایگزین این نهاد عمومی خواهد کرد.

        عناد بی منطق

دولت یازدهم نه تنها اجرای قرارداد واگذاری ساخت قطعات 2 و 3 آزادراه تهران - شمال به قرارگاه خاتم الانبیاء را متوقف کرد، که دامنه فعالیت پیمانکار چینی قطعه 1 این آزادراه را نیز محدود کرد و ادامه ساخت و ساز در این پروژه را به 6 شرکت پیمانکار بزرگ داخلی واگذار کرد، پیمانکارانی که مسئولان دولتی می گویند تنها یکی از آنها به بنیاد مستضعفان وابسته است. ظاهرا تمرکز دولت بر ساخت یکی از قطعات آزادراه، نجات بخش این پروژه بوده است، تاجایی که وزیر راه و شهرسازی وعده داده است این قطعه در بهار 96 به بهرهبرداری خواهدرسید.  فرماندهان قرارگاه خاتم الانبیاء اما در این مدت نسبت به 2 پروژه متوقف شده شان بی تفاوت نبوده اند، از جمله عبدالله عبداللهی، فرمانده این قرارگاه در تیرماه 93 در رابطه با از سرگیری پروژه های متوقف شده آزادراه تهران - شمال اعلام آمادگی کرد.

سردار رستم قاسمی، فرمانده پیشین قرارگاه خاتم الانبیاء در اردیبهشت ماه سال 90، چندماه پیش از معرفی او به مجلس برای تصدی وزارت نفت، وعده داده بود «سپاه 36 ماهه آزادراه تهران شمال را می سازد». از سویی سردار عبداللهی در اردیبهشت ماه سال جاری درباره ورود قرارگاه خاتمالانبیاء به پروژه آزادراه تهران - شمال گفته بود «بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی هر دو هیچ تعاملی با قرارگاه خاتم نداشتهاند؛ با وجود آنکه قرارگاه در آزادراه تهران - شمال قرارداد، قیمت و ترک تشریفات داشت، نپذیرفتند که قرارگاه به این پروژه وارد شود» و در ادامه این به گفته او «عناد بی منطق» را «خیانت به مملکت» اعلام کرده بود. او در عین حال با ابراز آمادگی از سوی نهاد متبوعش برای تامین مالی 40 درصد از پروژه ساخت قطعات 2 و 3 آزادراه
 تهران - شمال، گفته بود مصوبه دولت احمدی نژاد درباره حضور قرارگاه خاتم‌‌ در این آزادراه باطل نشده است.

        آمادگی کامل وزیر

ظاهرا اظهارنظر روز جمعه آخوندی را باید در راستای نرمش با قرارگاه خاتم الانبیاء برای ورود به این پروژه دانست، از آنجا که مدیرعامل شرکت آزادراه تهران - شمال، پیمانکار بنیاد مستضعفان چند روز پیش در واکنش به اظهارات سردار عبداللهی گفت «هدف اصلی بنیاد و وزارت راه و شهرسازی به عنوان شرکای این پروژه، تکمیل آزادراه تهران - شمال است و چه بهتر که این پروژه با دستان توانمند شرکتهای داخلی انجام شود». مهران اعتمادی تصریح کرد بنیاد هر گونه مشارکت مالی در پروژه آزادراه تهران - شمال را میپذیرد، اما قرارگاه را تنها در ساخت 40 درصد پروژه سهیم می کند، آنهم به شرطی که 60 درصد هزینه را به صورت نقدی پرداخت کند. ظاهرا در حال حاضر نیز مشارکت هر 6 شرکت‌‌ فعال در قطعه یک آزادراه نیز به همین ترتیب است. پیشنهاد پیمانکار بنیاد مستضعفان در شرایطی طرح می شود که سردار عبداللهی در خردادماه سال جاری در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که این آمادگی وجود دارد که قرارگاه بخشی از پروژه را به صورت مشارکتی در اختیار بگیرد.

یک ماه پیش از چانه زنی بنیاد مستضعفان و قرارگاهخاتمالانبیاء برای چگونگی سهیم شدن در پروژه آزادراه تهران - شمال، علی نوزاد، معاون وزیر راه و شهرسازی از «آمادگی کامل وزیر» برای حضور قرارگاه در این پروژه خبر داده بود. معاون وزیر راه و شهرسازی اما شرطی سنگین برای قرارگاه تعیین کرد. او گفت که قراردادهای وزارت راه و شهرسازی برای ساخت زیربناهای حمل و نقل 70 درصد از سوی سرمایهگذار و 30 درصد از طرف این وزارتخانه راه است. این درحالی است که سپاه پیش از این اعلام آمادگی کرده بود 40 درصد از هزینه این قرارگاهرا تامین کند.