ثبت نام متقاضیان از ماه آینده آغاز می شود

مستر کارت در ایران

دستاوردهای توافق هسته‌ای به تدریج آشکار می‌شوند. این بار مسئولان دولتی از آغاز توزیع گسترده «مستر کارت» در میان مردم خبر می‌دهند، اتفاقی که اگر به واقعیت بپیوندد، امکان ارتباط مالی ایرانیان داخل کشور با فروشگاه‌ها، موسسات و سایر مراکز تجاری کشورهای توسعه یافته را امکان‌پذیر خواهد کرد.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
مستر کارت در ایران
نوآوران -

 ظاهرا ثبت نام متقاضیان کارت اعتباری بین المللی مسترکارت ماه آینده آغاز خواهد شد. روز گذشته «غلامرضا نجاری»، عضو هیات مدیره شرکت ملی پست در این رابطه گفت: همزمان با هفته دولت و از ابتدای شهریور ماه سال جاری ثبت نام برای دریافت کارت اعتباری مسترکارت در همه مناطق پستی تهران و از روز اول مهر ماه در 170 واحد منتخب سراسر کشور کارت اعتباری آغاز می شود. او این کارت‌های اعتباری را از نوع «کارت‌های پیش‌پرداخت» عنوان کرد و گفت: نخستین بار است که هموطنان بدون هیچگونه نگرانی و دغدغه خاطر می‌توانند از کارت های مذکور برای انجام مبادلات مالی بین المللی به صورت قانونمند استفاده کنند . عضو هیات مدیره شرکت ملی پست افزود: متقاضیان پس از دریافت کارت از طریق وب سایت شرکت ویژن کارت ایرانیان می توانند نسبت به شارژ کارت صادرشده اقدام کنند. او با اشاره به انعقاد تفاهمنامه همکاری با شرکت یاد شده گفت: شرکت ملی پست جمهوری اسلامی برای توسعه همکاری‌های دو جانبه به ویژه تعامل‌های مالی و درباره خدمات مستر کارت با شرکت یاد شده مشارکت می‌کند. نجاری دسترسی آسان هموطنان به واحدهای پستی را یکی از عامل های مهم در این همکاری برشمرد و گفت: براساس توافق صورت گرفته فرایند های احراز هویت، ثبت‌نام، تایید و تحویل این کارت های اعتباری به پست سپرده شده است. عضو هیات مدیره شرکت پست گفت: شرکت ویژن کارت ایرانیان مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح داخلی و بین المللی کسب کرده و تنها شرکت داخلی مورد تایید از سوی شرکت مسترکارت بین‌المللی است. او بانک های طرف قرارداد شرکت ویژن کارت ایرانیان را بانک‌های HSBC، ملی چین، ملی هنگ کنگ و چندین بانک دیگر اعلام کرد. نجاری افزود: دارندگان این کارت های اعتباری می‌توانند از طریق سایت های مسترکارت، ترانس فارکس و وب سایت ویژن کارت ایرانیان از طریق تخصیص کد کاربری خدمات مربوطه نظیر مشاهده موجودی، خرید الکترونیکی و فریز نمودن کارت را دریافت کنند. کارت های مذکور در 190 کشور دنیا معتبر و قابل استفاده است و امکان حمل و نقل آسان و مطمئن پول را در سراسر جهان فراهم می آورند. «محمود واعظی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از این اعلام کرده بود «شرکت پست با انعقاد قراردادی با شرکت ویژن کارت ایرانیان توانسته است که روزانه تا سقف اعتباری 10 هزار دلار توزیع کارت اعتباری بین المللی داشته باشد. این کارت اعتباری با هر ارزی قابل تبدیل است و با استفاده از آن مشکل مردم برای سفرهای خارجی و پرداخت های بین المللی تا اندازه ای حل می شود». «حسین مهری»، مدیرعامل شرکت ملی پست نیز ارائه مسترکارت از سوی شرکت ویژن کارت ایرانیان را از پروژه های جدید این شرکت اعلام کرد و گفت: پس از برجام نیاز به تراکنش مالی بین المللی احساس می شد که از طریق قرارداد شرکت پست با شرکت ویژن کارت ایرانیان از این پس مستر کارت در ایران توزیع می شود.

 مستر کارت تکذیب کرد

اما سخنگوی «مستر کارت» هرگونه فعالیت در ایران تا زمانی که تحریم های آمریکا پابرجا هستند را رد کرده است. خبرگزاری آذربایجانی «ترند نیوز» در گفتگو با سخنگوی شرکت «مستر کارت» آمریکا، گزارش‌های اخیر درباره همکاری با ایران را رد کرده است. «سیث آیزن»، سخنگوی مستر کارت در این زمینه می گوید که این شرکت هیچ فعالیتی در ایران ندارد و تا زمانی‌که تحریم‌های آمریکا بر ایران پا برجا هستند، فعالیتی در ایران نخواهد داشت.

  مردم پول ندارند 

کارشناسان اقتصادی می گویند مستر کارت می تواند در اقتصاد ایران گشایش های جدیدی را ایجاد کند. «محمود نجفی‌سهی»، رئیس کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران در این باره به «نوآوران» می گوید: ما اقتصاد آشفته ای داریم و شرایط اقتصادی برای هیچ یک از فعالان بازار صنعت و سرمایه شفاف نیست. این کارت هم همی تواند مشکلات جدیدی برای ما ایجاد کند و هم می تواند به گشایش‌های جدیدی منجر شود. او می افزاید: طرف مقابل مطمئنا سخت گیری‌های زیادی را در رابطه با صدور مستر کارت برای ایرانیان اعمال می‌کند که ممکن است بسیاری از متقاضیان از استفاده از این کارت ها منصرف شوند. اگر کسی از دارندگان کارت خرید کنند و بعدتر نتوانند حسابشان را پر کنند یا در دسترسی به حسابشان یا استفاده از کارت دچار مشکل شوند، هر گونه اطمینان به این بستر فراهم شده از بین می رود. این عضو اتاق بازرگانی با اشاره به شرایط نامناسب اقتصادی معتقد است تا زمانی که مردم پول نداشته باشند، به وجود آوردن امکان معامله بین المللی آنچنان فایده ای ندارد و اشتغالزایی، آفازیش درآمد مردم و بهبود شاخص های رفاه در کشور می بایست از جمله اولویت های اقتصادی دولت باشد. 


مستر کارت

مسترکارت (MasterCard) شرکت خدمات مالی آمریکایی و چندملیتی است که مقر اصلی آن در شهر نیویورک ایالات متحده آمریکا قرار دارد. در سراسر دنیا، شیوه کسب درآمد مستر کارت بدین گونه بوده که از طریق پردازش پرداخت های بین بانکی بازرگانان و همچنین از طریق صدور کارت های اعتباری به بانک ها و یا اتحادیه های اعتباری، که از خریداران یا استفاده کنندگان از نام تجاری مستر کارت برای خرید انواع کالا یا بهره مندی از خدمات مختلف، به صورت دبیت کارت یا کردیت کارت استفاده می‌کنند، درآمد کسب می کند. مهم ترین رقیب مستر کارت، بانک آمریکارت (AmeriCard) بود که بعدها به ویزا کارت تغییر نام داد و امروزه توسط شرکت ویزا صادر می شود. از جمله مزایای استفاده از مستر کارت های مجازی به جای حواله های بانکی، می توان به مالیات کمتر، انجام معاملات بدون واسطه، امنیت بالا و... اشاره کرد. مسترکارت از سال ۲۰۰۶ به یک شرکت عمومی چندملیتی تبدیل شد. قبل از ارائه عمومی آن در سراسر جهان، مسترکارت بصورت یک شرکت تعاونی فعالیت می‌کرد، که متعلق به ۲۵ هزار موسسه مالی بود، که برند مسترکارت بر روی کارت‌های اعتباری این موسسات   درج می شد.