بررسی پیشنهاد توزیع میوه‌های قاچاق بین اقشار فرودست

میوه ویژه فقرا

یشنهادات عجیب مخصوصا در عالم اقتصاد کم نیستند اما بعضی از این پیشنهادات جدای از کیفیت اجرایی‌شان، قابلیت آشکارسازی کلیشه‌هایی که در ذهن گوینده حکاکی شده‌اند را دارند. به این پیشنهاد دقت کنید: میوه‌های قاچاق مصادره شده را بین اقشار آسیب‌پذیر توزیع کنید.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
میوه ویژه فقرا
نوآوران -

دبیرکل خانه کشاورز در پاسخ به این پرسش که با محموله‌های میوه که به صورت غیرقانونی وارد شده‌اند چه باید کرد؟ اعلام کرده است: باید با این محموله‌ها طبق قانون برخورد شود، به نظر من باید این میوه‌ها را مصادره کرد و به صورت رایگان در اختیار اقشار آسیب پذیر قرار داد.

اولین نکته‌ای که در این پیشنهاد فراموش شده این است که اقشار آسیب‌پذیر متکدی نیستند. دومین نکته این است که توزیع‌کنندگان چطور قادر به تایید سلامت میوه‌های قاچاق هستند؟ شاید تصور بر این است که بدن اقشار آسیب‌پذیر در مقابل انواع آلودگی‌ها مصون است. اما در این صورت هم یک نکته دیگر بی‌پاسخ می‌ماند: اگر این میوه‌ها به آفات آلوده بودند و همچون بسیاری موارد باعث انتقال بیماری‌ها و آفات ناشناخته و غیر بومی به کشاورزی ایران شدند چه اتفاقی می‌افتد؟ شاید تصور بر این است که به دلیل انجام این کار خیر، آفات هم راه‌شان را کج می‌کنند و به کشور میزبان بازمی‌گردند.

       واکنش درونی

عنایت‌الله بیابانی، قائم‌مقام خانه کشاورز در واکنش به این خبر به «نوآوران» می‌گوید: صدور مجور توزیع میوه‌های قاچاق، به هر نحوی از جمله توزیع در میان اقشار محروم، زیان بسیار بیشتری از اطعام نیازمندان دارد.

او با ذکر نمونه‌هایی می‌گوید: تا پیش از این جایگاه تولید لیموترش ایران محفوظ بود اما به دلیل ورود آفت جاروک جادوگر همراه میوه‌های قاچاق، تا کنون بیش از 350 هزار اصله درخت لیموترش خشک شده‌اند.

بیابانی از سال‌های دورتر مثال دیگری می‌آورد: حدود 10 سال پیش مگس مدیترانه‌ای همراه میوه‌ وارد کشور شد و مرکبات شمال ایران را آلوده کرد. در آن زمان حدود 300 نوع میوه ایرانی بیماری این مگس‌ها را میزبانی می‌کردند.

قائم مقام خانه کشاورز تاکید می‌کند که مخالفتی با کمک به اقشار محروم ندارد اما زیانی که با این کار به جامعه کشاورزی و مصرف‌کنندگان وارد می‌شود بسیار بیشتر از یک کار خیر است.

او می‌گوید: اگر به جای حمایت‌های اینچنینی از اقشار محروم، با جلوگیری سخت‌تر از ورود قاچاق و حذف واسطه‌ها، هزینه تولید میوه در داخل کشور کم شود، میوه در حجم بیشتر و بسیار ارزان‌تر به دست تمامی مردم می‌رسد.

       خطر بیوتروریسم

پیشنهاد دبیرکل خانه کشاورز علاوه بر همکارش واکنش یک مقام دولتی را هم در پی داشته است.

مدیرکل دفترقرنطینه سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه تایید سلامت میوه‌های قاچاق ممکن نیست ودراین زمینه بحث اگروتروریسم و بیوتروریسم مطرح است، گفت: بهتر است ازمیوه‌های قاچاق به فقراحاتم بخشی نشود.

اکبر آهنگران در گفت و گو با مهر،  در واکنش به پیشنهاد توزیع میوه‌های قاچاق بین اقشار آسیب پذیر، اظهارداشت: اگر کسی هست که ادعا می‌کند می‌تواند سلامت میوه‌های ممنوعه را تایید کند، روش این کار را نیز بگوید. 

وی با بیان اینکه درباره این میوه‌ها علاوه بر امکان آلودگی سهوی به آفت و بیماری‌ها، امکان آلودگی عمدی (اگروتروریسم) نیز وجود دارد، تصریح کرد: در این زمینه حتی امکان آلودگی عمدی میوه‌های قاچاق  به بیماری‌های انسانی (بیوتروریسم) نیز وجود دارد و قطعا آلودگی عمدی به شکلی نیست که با نمونه‌برداری امکان کشف آن وجود داشته باشد.

 مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات با تاکید بر اینکه اقشار ضعیف جامعه نیز مانند همه ما  انسان هستند و حق زندگی دارند، گفت: بهتر است از میوه‌های قاچاق به فقرا حاتم بخشی نشود و ما اگر به فکر آنها هستیم باید دست در جیب خود کنیم.

       شاهد شب‌پره‌ای

هنوز خبر پیشنهاد توزیع میوه‌های قاچاق در بین اقشار آسیب‌پذیر منتشر نشده، شاهد از غیب رسید و معاون حفاظت امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری از شیوع آفت شب پره و خطر نابودی شمشادهای شمال کشور خبر داد. او گفت: این آفت همچنان در حال پیشروی است و در صورتی که اقدام های جدی صورت نگیرد، به یک بحران تبدیل می‌شود. این مقام دولتی افزود: آفت شب پره وارداتی از کشورهای آسیایی است که در ایران نیز ابتدا در سه نقطه از چالوس مشاهده شده است.  

با وجود این که چندی پیش استان های شمال کشور از جمله مازندران و گیلان با پدیده آفت آتشک شمشاد مواجه بودند؛ به تازگی با آفت شب پره که یک گونه وارداتی است مواجه شده‌اند. به دلیل این که این گونه پروانه دشمن طبیعی در مناطق شمال کشور ندارد مبارزه و کنترل آن با مشکلات و هزینه های  بالا همراه شده است. 

«مسعود منصور» در دومین جلسه کمیته تخصصی گیاه پزشکی سازمان جنگل ها با محوریت بررسی راهکارهای مقابله با آفت شب پره، گفت: این آفت شمشادهای غرب مازندران (رامسر تا رویان) و از شرق (ساری تا نور) و همچنین در استان گیلان شهرهای آستارا و رضوان شهر را آلوده کرده و در بخش‌هایی از شهر رودسر نیز آلودگی تا حدی انتشار پیدا کرده است. 

معاون حفاظت امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با تاکید براین که آفت شب پره قرنطینه ای است، افزود: سازمان جنگل ها در مکاتباتی با سازمان حفظ نباتات خواستار قرنطینه ای بودن آفت شب‌پره شده است تا برای قرنطینه ای بودن این آفت تجهیزات، لوازم و امکانات لازم برای مبارزه با این آفت، مشاوره های فنی و تامین محدوده های مورد نظر کمک رسانی شود.