گزارش « نوآوران»ابهام دوباره در فیلتر شدن تلگرام

واعظی: شورای عای فضای مجازی باید در مورد تلگرام تصمیم بگیرد

تلگرام یک برنامه پیام‌رسان ساده است که تمرکزش را روی سرعت انتقال پیام و امنیت گذاشته است اما در ایران به یک مساله سیاسی تبدیل شده است،تا جایی که حسن روحانی می‌گوید برای حفظ آن تحت فشار قرار گرفته است

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
واعظی: شورای عای فضای مجازی باید در مورد تلگرام تصمیم بگیرد
نوآوران -

مخالفان دولت تلگرام را عامل پیروزی طرفداران روحانی در انتخابات مجلس در سال گذشته می دانند و معتقدند سازمان دهی هواداران دولت از طریق تلگرام صورت گرفته است همچنان بسیاری معتقدند که پیروزنی قاطع فهرست امید در تهران به دلیل همین تلگرام بود.برخی دیگر هم تلگرام را از لحاظ شئونات اخلاقی و وجود کانال های غیر اخلاقی مورد انتقاد قرار می دهند حالا معاون قضایی دادستان کل کشور می‌گوید: ادامه فعالیت شبکه‌های اجتماعی خارجی از جمله تلگرام، منوط به تبعیت از قوانین داخلی است.

عبدالصمد خرم‌آبادی در گفت‌وگو با صداوسیما در پاسخ به این که شبکه‌های اجتماعی خارجی فیلتر می‌شود یا خیر، افزود:‌ در حال حاضر فعالیت همه شبکه‌های اجتماعی خارجی در کشور ادامه دارد و قوانین و مقررات کشورمان در این شبکه‌ها رعایت نمی‌شود.

خرم‌آبادی، تصریح کرد: چنانچه شبکه‌های اجتماعی و بخصوص تلگرام به همین رویه ادامه بدهند، قطعا فیلتر خواهند شد.

وی افزود: در این زمینه همه اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و حتی اعضای شورای عالی فضای مجازی متفق‌القول هستند که هر چه سریع‌تر باید زمینه فعالیت شبکه‌های اجتماعی داخلی فراهم شود.

    واکنش واعظی به اظهارنظر مقام قضایی در مورد فیلتر تلگرام: تنها شورای عالی فضای مجازی درباره تلگرام نظر می دهد

واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تنها شورای عالی فضای مجازی می تواند درباره فعالیت تلگرام در ایران اعلام موضع کند.

تنها شورای عالی فضای مجازی می تواند درباره فعالیت تلگرام در ایران اعلام موضع کند.

محمود واعظی در حاشیه افتتاح پروژه های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی(رگولاتوری) گفت: براساس هماهنگی های انجام شده تنها شورای عالی فضای مجازی می تواند درباره فعالیت تلگرام در ایران اظهار نظر کند و مدتی پیش نیز دبیر شورا نظر رسمی شورا را در خصوص ادامه فعالیت تلگرام در ایران بیان کرد. وی که با خبرگزاری جمهوری اسلامی سخن می گفت، تاکید کرد: اظهارنظرهای دیگر باید با هماهنگی شورای عالی فضای مجازی باشد. یک مقام قضایی ایران به تازگی گفته است، ادامه فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی و از جمله 'تلگرام'، منوط به تبعیت از قوانین داخلی است.

وی گفته است، در حال حاضر فعالیت همه شبکه های اجتماعی خارجی در کشور ادامه دارد و قوانین و مقررات کشورمان در این شبکه‌ها رعایت نمی شود. وی تاکید کرده است ادامه فعالیت شبکه‌های اجتماعی منوط به رعایت قوانین و مقررات داخلی است. چنانچه شبکه‌های اجتماعی و به خصوص تلگرام به همین رویه ادامه بدهند، به طور قطع فیلتر خواهند شد و در این زمینه همه اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و حتی اعضای شورای عالی فضای مجازی متفق القول هستند که هر چه سریعتر باید زمینه فعالیت شبکه های اجتماعی داخلی فراهم شود.

وی گفت: شبکه های اجتماعی خارجی به فرهنگ و اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی لطمه وارد می کنند و باید از ادامه فعالیت آنها جلوگیری شود.

به نظر می رسد مهمترین چالش تلگرام انتقال سرور های آن به کشور می باشد ،اتفاقی که با شایعات همیشگی همراه بوده است و خبرهای مختلفی از این اتفاق به گوش می رسد.

تلگرام برنامه ای برنامه بسیار ساده و استفاده از آن رایگان است. با تلگرام شما می‌توانید عکس، ویدئو، متن و هر نوع فایلی را ارسال کنید. این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا گروه‌هایی با ظرفیت حداکثر 200 نفر ایجاد کنید. شما می‌توانید شماره تلفن خود را بنویسید یا افراد را با نام کاربری جست‌وجو کنید. به عبارت دیگر تلگرام ترکیبی از پیام‌ کوتاه و ای‌میل است.

تلگرام از هشتگ و منشن (ذکر نام یک فرد) نیز پشتیبانی می‌کند. اگر به دنبال بالاتر بردن امنیت هستید می‌توانید به تنظیمات برنامه رفته و امنیت را بالا ببرید. شما می‌توانید گفت‌وگوهای خصوصی داشته باشید و قابلیت از بین رفتن خود به خودی در آن را فعال کنید و همچنین برای برنامه خود رمز عبور قرار دهید.

در سایت خود تلگرام نوشته شده است که یک برنامه غیرتجاری است و به کشور خاصی تعلق ندارد و همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

تلگرام توسط پاول و نیکلای دوروف دو برادر روس پشتیبانی می‌شود. پاول پشتیبانی مالی و ایدئولوژیک و نیکلای مسئولیت بخش تکنولوژی در تلگرام را بر عهده دارد. نیکلای بر روی پروتکل‌های باز، ایمن و بهینه روی چندین مرکز داده کار می‌کند و در نتیجه تلگرام بسیار سریع و ایمن است. در عین حال که موسسان این برنامه روسی هستند اما مقر اصلی آنان شهر برلین در آلمان است.

خود برادران دوروف می‌گویند این برنامه را برای مردم ساخته‌اند و قصد کسب درآمد از آن ندارند. آنها همچنین می‌گویند هیچ‌گونه آگهی و تبلیغ تجاری نمی‌پذیرند و قصد فروش برنامه را نیز ندارند. حتی می‌گویند قصد فروش سهام هم ندارند و پول به اندازه راه‌اندازی تلگرام را داشته‌اند و اگر نیازمند پول شوند از کاربران می‌خواهند تا به صورت غیراجباری به آنها اهدا کنند. اما به‌هیچ‌وجه قصد کسب درآمد از این

 راه را ندارند.