بررسی وضعیت بازار کار در گفت‌و‌گو با عضو اتاق بازرگانی تهران

موسسات آموزش عالی فقط روند بیکاری را طولانی کرده‌اند

بیکاری؛ واژه نام آشنایی است که کمتر کسی این روزها طعمش را نچشیده است. آن هم طعم تلخی که با هیچ شیرینی رفع نمی‌شود.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
موسسات آموزش عالی فقط روند بیکاری را طولانی کرده‌اند
نوآوران -

یکی از وعده‌های دولت‌ها پیش از روی کار آمدن، بهبود فضای کسب و کاربود اما متأسفانه در عمل اقدامات مناسب با توجه به تعداد کثیر بیکاران صورت نمی گیرد .

زنگ خطر بیکاری سال‌هاست که به صدا درآمده است و معضل دولت فعلی نیست اما این که چرابا توجه به شعار های دولت این بازار همچنان با مشکلات بسیاری مواجه است و تلاشی برای رفع نقایص موجود نمی شود،‌ جای سوال است.

متأسفانه در شرایط کنونی دهه شصتی ها موفق به یافتن شغل مناسب نشده‌اند که بازار باید پذیرای دهه هفتادی ها باشد.

از دیگر سو نیز رکود گسترده در بخش‌های تولید و صنعت که گویا خیال رخت بربستن از پیکره اقتصاد کشورمان را ندارد، بلای جان این روزهای بازار کار شده است چراکه صنعتگران و تولیدکنندگان با نبود منابع مالی و همچنین هزینه‌های بالای تولید مواجه هستند. در چنین شرایطی تولیدکنندگان عطای فعالیت را به لقایش می بخشند. همانطور که طی سال‌های اخیر بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی ورشکسته شدند و نسبت به اخراج نیروی انسانی شان اقدام کردند. در همین خصوص مجیدرضا حریری،‌ عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «نوآوران» نسبت به افزایش شمار بیکاران انتقاد کرد و اظهار داشت: متأسفانه بیکاری گسترده علل بی شماری دارد و مهم ترین علت آن سیاست های نامناسب دولت های نهم و دهم است. در دولت قبل ظرفیت‌های موجود به طور مناسب مورد بهره‌برداری قرار نگرفت و نتیجه آن اقدامات نسنجیده را اکنون شاهد هستیم. وی با اشاره به رکود سایه افکنده بر بخش‌های صنعت و تولید عنوان کرد: رکود این بخش ها روز به روز بیشتر می شود و مسئولان باید فکری به حال نزار صنعتگران و تولیدکنندگان کنند چراکه تداوم این روند علاوه بر مشکلات اقتصادی که ایجاد می کند تبعات اجتماعی بی شماری نیز به دنبال دارد. از این رو باید نسبت به این امر اهتمام ورزند. حریری با ابراز تأسف از حاکم شدن رکود در بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی گفت: در شرایط کنونی صنایع با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند و در صورتی که قادر به ادامه نباشند لاجرم تعطیل کردن فعالیت‌شان را بر هر امر دیگری ترجیح خواهند داد و این یعنی افزایش شمار بیکاران که اکثراً هم سرپرستان خانوار هستند.

وی ادامه داد: وقتی تولیدکنندگان با ظرفیت‌های مناسب کار نکنند به دلیل تعطیل شدن قطعاً اشتغال کارکنانشان به مخاطره می افتد.

این عضو اتاق بازرگانی تهران همچنین به هزینه های تولید اشاره کرد و گفت: باید تهمیداتی اندیشیده شود تا هزینه های خرید مواد اولیه برای تولیدکنندگان کاهش یابد و به این ترتیب شاهد خرید کالای ایرانی باشیم.

حریری افزود: در حال حاضر به دلیل وجود کالاهای چینی ارزان قیمت بسیاری از محصولات ساخت داخل روی دست فروشندگان باقی مانده است و این به معنای خریدار نداشتن تولیدات ایرانی است که در نهایت ورشکستگی و تعطیلی صنایع را به دنبال خواهد داشت. ‌وی همچنین مطرح کرد: در شرایط کنونی نمی‌توان تمام تقصیرها را گردن دولت انداخت. نمی توانیم توقع داشته باشیم که دولت برای همه شغل ایجاد کند. چراکه این وضع میراث باقی مانده از دولت قبل است. اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که دولت باید با گسترش خصوصی سازی و کوچک کردن بدنه خود اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کند تا به این ترتیب شاهد بهبود فضای کسب و کار باشیم.

این عضو اتاق بازرگانی کلید حل مشکل اشتغال را تقویت صنایع کوچک و متوسط دانست و عنوان کرد: باید در صنایع کوچک به ظرفیت‌های قبل بازگردیم چراکه یکی از علل مشکلات موجود در حوزه کار به عقب ماندگی بخش های تولید بازمی‌گردد که ناشی از سیاست گذاری‌های اشتباه دولت قبل است و اکنون با انبوهی از بیکاران مواجه هستیم. حریری با بیان این‌که اکنون با سونامی بیکاری مواجه هستیم،‌ مطرح کرد: در شرایط کنونی بازار کار با متولدین دهه 60 و 70 مواجه است که اکثراً آن ها نیز تحصیل کرده و دارای مدرک دانشگاهی از سوی موسسات آموزش عالی هستند اما متأسفانه باید گفت که این موسسات وسیله ای برای تأخیر بیکاری جوانان هستند به این صورت که بیکار دیپلمه بعد از چند سال و طی دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد بیکار می شود.  

وی تاکید کرد: باید مسئولان با اتخاذ سیاست های مناسب و ارائه تسهیلات به کارخانجات شرایط تولید را بهبود ببخشند تا شاهد افزایش فرصت های شغلی باشیم. همچنین باید به جایی برسیم که محصولات ایرانی جایی در بازارهای جهانی بیابند نه این که در داخل روی دست تولیدکنندگان باقی بماند. باید تلاش کنیم تا این چرخه معیوب را رفع کنیم. حال امیدواریم مسئولان با اتخاذ سیاست های مناسب نسبت به کاهش شمار بیکاران از طریق ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب اقدام نمایند تا شاهد بیکاری تحصیل کرده‌ها و یا مهم‌تر از آن سرپرستان خانوار نباشیم.