مجلس با مصوبه دولت موافقت کرد

کارت سوخت بایگانی شد

تیر ماه سال 86 بود که استفاده از کارت سوخت در راستای اجرای طرح سهمیه‌بندی سوخت در ایران اجرایی شد. طرح سهمیه‌بندی بنزین که با هدف واقعی سازی قیمت بنزین اجرا شد از همان ابتدا موافقان و مخالفانی داشت.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
کارت سوخت بایگانی شد
نوآوران -

مخالفان این طرح معتقد بودند که از زمانی که بنزین سهمیه‌بندی شده زمینه سودجویی برای بسیاری از افراد ایجاد شده است به این ترتیب که عده‌ای اقدام به خرید ماشین‌هایی با سهمیه سوخت بالا و فروش بنزین این خودروها کسب سود می‌کردند. گسترش دلالی در بازار سوخت و دونرخی شدن بنزین علت اصلی مخالفت برخی اقتصاددانان با اجرای سهمیه بندی بود.

موافقان اما نظر دیگری داشتند. به باور آن‌ها استفاده از کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین هیچ تغییری در نرخ بنزین ایجاد نمی‌کند. آن‌ها معتقدند که استفاده از کارت سوخت موجب شد تا بانک اطلاعاتی جامع سوخت در کشور ایجاد شود و شاهد شفافیت و به روز شدن اطلاعات باشیم.

اسفند ماه سال گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان «دستاوردهای کارت هوشمند سوخت و راهکارهای حفظ و ارتقای آن» بر دستاورد ۷۵ میلیارد دلاری کارت سوخت در ۸ سال و همچنین ضرورت تداوم استفاده از کارت‌های سوخت با وجود قطع سهمیه‌بندی بنزین و تک نرخی شدن آن تأکید کرد.

این گزارش بر ضرورت حفظ کارت سوخت در شرایط فعلی تأکید کرد و حداقل فایده حفظ سامانه هوشمند، حتی بدون سهمیه‌بندی بنزین، را در این دانست که از قاچاق این فرآورده ارزشمند جلوگیری به عمل آید.

براساس این گزارش، در صورت افزایش مجدد قیمت نفت (و به تبع آن افزایش فاصله قیمت بنزین داخلی با کشورهای همسایه) و یا وقوع هر اتفاقی از قبیل حوادث طبیعی و یا تحریم، می‌توان عرضه بنزین را بهتر مدیریت کرد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته و در ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1395 با حذف بند ح تبصره 14 قانون بودجه 1395 با حذف کارت سوخت موافقت کردند و به بحث‌های مربوط به حذف یا تداوم کارت سوخت پایان دادند.

در همین خصوص به گفت‌و‌گو با حسن مرادی،‌ کارشناس انرژی پرداختیم. وی اظهار داشت: کارت سوخت در شرایط بحرانی سال‌های اخیر صادر شد و در آن شرایط عملکرد خوبی در سهمیه‌بندی و توزیع عادلانه بنزین داشت و این نقش را به خوبی ایفا کرد.

مرادی با بیان این‌که برای برقراری کارت بنزین تدارکات وسیعی صورت گرفت، گفت: آن زمانی که سهمیه‌بندی بنزین اجرا شد سیستم‌های پمپاژ بنزین در سراسر کشور به شبکه‌های اینترنت وصل شدند تا اطلاعات لازم را به مرکز برسانند که این حرکتی ارزشمند بود.

این کارشناس اقتصادی افزود: در کنار همه مزایایی که کارت سوخت دارد اما در حال حاضر که از آن دوران گذشتیم و اقتصادمان رو به بهبود است دولت باید به سمت تک نرخی کردن بنزین پیش رود.

مرادی همچنین به تجربه سوء‌استفاده از سهمیه بنزین اشاره و مطرح کرد: متأسفانه زمانی که بنزین سهمیه‌بندی شد افرادی که تمکن مالی داشتند نسبت به تهیه خودروهایی همچون وانت اقدام کردند و به طور مرتب روزی 15 لیتر بنزین آزادشان را می فروختند. بسیاری از تاکسی‌ها نیز به میزانی که سهمیه می‌گرفتند کار نمی‌کردند و کسب درآمد از طریق فروش بنزین برای برخی از آن ها تبدیل به یک روند عادی شده بود از این‌رو می‌توان گفت هر‌نوع سهمیه‌بندی باعث دو نرخی شدن قیمت می‌شود و از دیگر سو در سطحی گسترده به قاچاق سوخت در کشور دامن می‌زند.

وی نبود زیرساخت های مناسب در کشور را علت اصلی سودجویی از طریق فروش سهمیه بنزین دانست و گفت: اگر شرایط به نحوی باشد که زیرساخت‌ها اصلاح شود چنین مشکلاتی را شاهد نخواهیم بود. در شرایط کنونی حذف کارت سوخت ضروری است و من موافق آن هستم و ضرورتی بر ادامه سهمیه‌بندی و استفاده از کارت‌های سوخت نمی‌بینم.

مرادی در پایان در پاسخ به این‌که حذف کارت سوخت هیچ تغییری در قیمت ایجاد نمی‌کند، عنوان کرد: تغییر قیمت سوخت بستگی به سیاست‌های دولت دارد و به هیچ عنوان حذف کارت سوخت تأثیری در تغییر قیمت بنزین

ایجاد نمی‌کند.