کارشناسان در گفت‌وگو با «نوآوران» مطرح کردند

سوآپ نفت به نفع کشور هاست

ایران به عنوان یکی از پنج کشور حوزه خزر و با توجه به موقعیت استراتژیکی اش در میان دو قطب انرژی و نیز وضعیت مناسب مسیرهای انتقال نفت، همواره به‌عنوان یک مسیر ترانزیت مؤثر و باصرفه از حوزه دریای خزر به بازارهای جهانی مطرح است .

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
سوآپ نفت  به نفع  کشور هاست
نوآوران -

سوآپ نفت یک امر بسیار مهم در اقتصاد کشور ایران است که بر اساس آن ایران نفت خام را در پایانه نفتی شمال دریافت می کند و معادل حجم آن را از پایانه خلیج فارس به بازارهای جهانی تحویل می دهد. سوآپ نفت این امکان را در اختیار ایران می گذارد که نفت دریافتی از پایانه شمال را به مناطق شمالی کشور تحویل دهد.توافق سوآپ نفتی بین ایران و جمهوری آذربایجان در سال 1997آغاز شد که بر مبنای این توافق ایران نفت خام جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان را در پایانه نفتی شمال دریافت می کرد و معادل حجم آن را از پایانه خلیج فارس به بازارهای جهانی تحویل می داد. با وجود مزایای فراوانی که سوآپ نفت و فرآورده‌های نفتی برای کشورمان داشت، این کار بنا به دلایلی به دستور وزیر نفت وقت ایران در سال ١٣٨٩ متوقف شد. این امر همچنین سبب شد خط لوله و تجهیزاتی که هزینه سنگینی برای ساخت آن صرف شده بود، بلااستفاده رها شوند و علاوه بر قطع درآمد، نگهداری آن هزینه‌هایی را به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران تحمیل کند. حال خبرها حاکی از آن است که بعد از حدود پنج سال توقف این توافق دوباره بین ایران و روسیه از سر گرفته شود.پنج شنبه هفته گذشته هیاتی از یک شرکت نفتی سوئیس از تاسیسات و زیرساخت‌های پایانه نفتی نکا به عنوان بزرگترین پایانه نفتی ایران در دریای خطر به منظور از سرگیری سوآپ نفت بازدید کردند. براساس گزارش تسنیم، محسن پاک آئین، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در گفت وگو با ترند اعلام کرد که دو کشور در حال مذاکره با یکدیگر برای ازسرگیری سوآپ نفت آذربایجان به بازارهای جهانی هستند. از سوی دیگر بیژن زنگنه وزیر نفت نیز هفته گذشته با اشاره به صدور فرمان از سرگیری سوآپ نفت خام کشورهای حاشیه دریای خزر، با اشاره به آمادگی ایران برای سوآپ نفت روسیه گفته بود: روس‌ها علاقه خود را برای سوآپ بخشی از نفت تولیدی خود از مسیر ایران اعلام کرده‌اند.با توجه به اهمیت مسأله سوآپ نفتی بین ایران و آذربایجان که می‌توان آن را یکی از ظرفیت های ممکن برای ارتقای اقتصاد ایران در نظر گرفت،‌ جویای نقطه نظرات کارشناسان در این خصوص شدیم.

              تحریم ها عامل متوقف شدن سوآپ

غلامعلی میگلی‌نژاد، عضو هیأت مدیره نفت خوزستان درباره این توافق با اشاره به اینکه هر دو کشور می توانند از ذخایر نفتی یکدیگر بهره مند شوند به «نوآوران» می گوید: «توافق سوآپ به نفع کشورهاست چراکه به این ترتیب می‌توانند از ذخایر نفتی یکدیگر بهره‌مند شوند و این امر در شکل‌گیری روابط حسنه میان دو کشور نیز میتواند نقش بسزایی داشته باشد. وی افزود: اگر طرفین به تعهدات شان پایبند باشند این قرارداد می تواند پایدار تر از قبل باشد».میگلی‌نژاد اعمال تحریم‌ها را علت اصلی توقف سوآپ نفت با آذربایجان در سال 1389 دانست و اظهار کرد: «در آن سال به دلیل تحریم کشور ایران زمینه خروج انرژی و مبادله ممکن نبود و تحریم ها باعث می شد که کشور ایران نتواند در خارج از کشور بازار نفت پیدا کند». وی خاطر نشان کرد: «در حال حاضر فضای صادرات ایران در همه جای دنیا فضایی قابل قبول و مطرح است به همین سبب احتمال پایبندی به قرارداد بیشتر است.»

              سوآپ نفتی مسئله‌ای برد ـ برد

همچنین موید حسینی صدر، مشاور وزیر صنایع و کارشناس مسائل نفتی با اشاره به مهم تلقی کردن این قرارداد به «نوآوران» می‌گوید: «سوآپ نفتی مسئله ای برد ـ برد و به نفع کشورهاست اما در صورتی‌که با سلامت و درستکاری انجام شود، و با توجه به ملاحظات سیاسی بین دو کشور مذکور، می توان این قرارداد را مهم تلقی کرد. اما گاهی اوقات یکسری مسائل و فشارهای سیاسی در کشور سایه می اندازد که این باعث می شود که این قبیل کارها متوقف شود.»حسینی صدر در پایان صرفه جویی در هزینه حمل و نقل را یکی از مزایای این قرداد نفتی دانست، و در این باره اظهار کرد: «ما هر روز صد و بیست هزار بشکه از بندر نکا تحویل می‌گیریم و معادل همین مقدار را تحویل می‌دهیم. این سوآپ نفتی به صرفه جویی در هزینه حمل ونقل طرفین کمک خواهد کرد.»

نوشتارهای مرتبط

تازه های اقتصاد کلان