پیش لرزهای توافق FATF

معذوریت بانک ملت و سپه برای رابطه با قرارگاه خاتم الانبیا

بنا به گزارش‌ها، دولت ایران پذیرفته که اشخاص حقیقی و حقوقی مورد تحریم سازمان ملل را، در داخل ایران هم تحریم کند. در پی این، بانک‌های سپه و ملت ارائه خدمات به قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران را محدود کرده‌اند.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۲
چند بانک ایرانی معامله با قرارگاه خاتم سپاه را 'محدود کرده‌اند'
نوآوران -

به گزارش «تابناک» ،  پس از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، بانک‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی در بازگشت به بازار ایران محتاطانه عمل کرده‌اند.

یکی از دلایل نگرانی‌های آنها این بود که به رغم رفع تحریم‌ها، همچنان اشخاص و نهادهایی در ایران تحریم هستند و نظام بانکی این کشور به داشتن مشکل پولشویی متهم می‌شود، به این ترتیب طرف خارجی ممکن است وارد معاملاتی شود که در نهایت برایش جریمه‌های سنگینی به دنبال داشته باشد.

سندی که دلالت بر معذوریت دو بانک دولتی ملت و سپه برای انجام مبادلات ارزی با قرارگاه سازندگی خاتم می باشد، نیز منتشر شده است.

البته برخی منابع مدعی شده اند،آنچه درباره این دو بانک رسانه ای شده هیچ ارتباطی به اف ای تی اف و همکاری های داخلی ندارد؛ بلکه مربوط به فعالیت های ارزی و موضوع سویفت و مبادلات بین المللی است. چون نهادهای مورد اشاره در فهرست تحریم های سازمان ملل هستند. هیچ یک از نهادهای مالی و بانک های خارجی به آنها خدمات نمی دهند. در واقع اگر بانک های ایرانی هم اقدام کنند طرف خارجی در خواست را رد می کند. این در حالی است که چندی پیش گروه بانکی ایرانی در مذاکره با سازمان گروه ابزار مالی، سعی در ایجاد توافق مالی میان بانک‌های داخلی و بانک های خرج از کشور دارند. از این رو به نظر می رسد دولت یازدهم در راستای نیل به هدف رفع محدودیت های مالی و ایجاد توافق با این این گروه برخی فعالیت های مالی نظیر مجموعه قرارگاه خاتم الأنبیا را محدود کند. از سوی دیگر کاهش روابط بانک ملت و بانک سپه با نهادهای امنیتی می‌تواند آنها را برای توسعه روابط بیشتر در محافل بین المللی همراهی کرد ه و موجب شود تا مشکلات برقراری روابط با بانک های دیگر مانند بانک های دیگر ایران با محدودیت های بسیاری روبه رو نباشد. این درحالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی، ، دولت برای بهبود روابط مالی اقتصاد ایران در جهت توسعه روابط تجاری برخی از بانک های کشور ار تقویت و مناسبات همراهی آنها در عرصه های جهانی را فراهم کند.