سعید لیلاز مطرح کرد:

تنش‌های سیاسی ثبات اقتصادی را هدف گرفته‌اند

سعید لیلاز می گوید: احتمال تنش‌های سیاسی برای آسیب به ثبات اقتصادی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بسیار قوی است.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
لیلاز
نوآوران -

البته عدم ثبات اقتصادی و تنش‌های سیاسی یک شمشیر دو‌دم است که مخالفین حسن روحانی در دومین حضور خود در پست ریاست جمهوری به خوبی به کار‌آیی آن واقفند و طی ماه‌های گذشته به مطلوب‌ترین شکل ممکن از آن سود جسته‌اند و در این مسیر حتی از ایجاد حوادث و تنگناهای فرهنگی مانند مبحث توهین رسانه‌ای به بازیگران سینما و مخالفت با برگزاری کنسرت‌های موسیقی اعم از پاپ یا سنتی عرفانی غفلت نکرده‌اند و در آینده هم نخواهند کرد.

این اقتصاد دان درباره موانع جذب سرمایه‌های خارجی به خبرنگار «نوآوارن» گفت: جذب سرمایه داخلی و خارجی فقط در اختیار دولت‌ها نیست و تنها با ثبات اقتصادی و پیش‌بینی پذیری بازارها امکان جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی وجود ندارد.

فراموش نکنیم کلاً پولدار جماعت اعم از افراد، شرکت‌های داخلی یا بین‌‌المللی و یا دولت‌ها علاوه بر ترس و واهمه ذاتی خود در امر سرمایه‌گذاری، باهوش و فراست هستند و اصلاً یکی از مؤلفه‌های ثروت و ثروتمندی؛ هوشمندی و تأمل در امور اقتصادی اعم از تولیدی، تجاری و یا خدماتی است. تا زمانی که ما به سرمایه‌گذاران این امنیت را ندهیم که کشورمان به لحاظ اقتصادی از ثبات لازم برخوردار است و نظام سیاسی پشتیبان سرمایه و فعالیت‌های قانونی آن‌هاست؛ هیچ عاقلی حاضر نخواهد بود حتی یک سنت یا یورو را به کشورمان وارد کرده و در کاری سرمایه‌گذاری کند.

وی افزود: جذب سرمایه‌های خارجی وابسته به محیط مساعد برای کسب‌وکار است که بخش مهمی از عوامل ایجاد این محیط، مربوط به سیاست‌های قوه‌قضاییه ، قوه مقننه ، نیروی‌های مسلح و سایر نهادها ست.

این تصور که اطمینان بخش به سرمایه‌گذاران صرفاً مربوط به قوه مجریه می‌باشد در جهان مدرن امروز امری مردود است. نگاه جهانیان امروز همراه با تأمل در چگونگی ثبات رفتار قوه مجریه، به کنش و واکنش بسیاری از نهادهای غیردولتی از جمله سایر قوا و نیروهای مسلح نیز دوخته شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه استفاده روسیه از پایگاه شهید نوژه همدان و تنش‌های ایجاد شده در خلیج فارس از مواردی هستند که فضای کشور برای جذب سرمایه‌های خارجی را متشنج می‌کند و به امکان جذب سرمایه آسیب می‌زند، ادامه داد: استفاده کشورهای خارجی از پایگاه های هوایی ایران برای اولین بار است که پس از انقلاب اتفاق  می افتد. 

لیلاز درباره اینکه آیا این تنش‌ها می تواند تهدیدی برای اجرای برجام باشد، گفت: معتقدم مسأله برجام شاید دچار تلاطم شود اما متوقف نخواهد شد. اما این شرایط و این تنش‌ها به طور قطع در محیط کسب و کار اثر گذار است و تهدیدی برای جذب سرمایه داخلی و خارجی خواهد بود.

متذکر می‌شوم که اجرای صرف برجام بدون رشد اقتصادی و یا بر فرض محال رشد اقتصادی بدون اجرای برجام هر دو برای کشور ما خطرآفرین است. مسلماً غرب به ما فرصت ایجاد رونق اقتصادی نخواهد داد، آن‌چنان که با ایجاد تحریم‌ها و موانع اقتصادی بسیار گسترده و روزافزون در چند سال اخیر، این امکان را از ما سلب کرد.

این تحلیل‌گر سیاسی ـ اقتصادی خاطرنشان ساخت: متأسفانه بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی ما هر روز شاهد حدوث مسائل و رویدادهایی در کشور بوده و هستیم که موجبات رویگردانی سرمایه‌گذاران خارجی از نگاه مثبت به کشورمان را فراهم ساخته است.

وی افزود: به همین دلیل است که اگر به آمار سه ماهه اول سال نگاهی بیندازیم می بینیم که رشد اقتصادی کشور مثبت بوده اما رشد جذب سرمایه منفی بوده است. بنا بر این هنوز هم محیط مناسب برای جذب سرمایه گذاری در ایران نداریم و نمی‌توانیم ادعای آن را داشته باشیم.

مطمئن باشیم که بسیاری از سرمایه‌گذاران نه وابسته به امپریالیسم هستند تا زالو‌صفت و نه به دنبال این‌که استقلال ما را به خطر اندازند و بر منابع ما سیطره شیطانی یابند. اکثر سرمایه‌گذاران خارجی صرفاً به دنبال سود و منفعت هستند و کشوری را برای فعالیت خود انتخاب می‌کنند که هم به لحاظ سیاسی و اقتصادی ثبات داشته باشند و هم به لحاظ قوانین دارای ثبات و نظم کافی باشند.

لیلاز ادامه داد: سرمایه‌های خارجی هنوز وارد اقتصاد ایران نشدند و تاثیر گذاری قابل توجهی نداشته‌اند بنابراین برای تاثیر بی ثباتی سیاسی بر ثبات اقتصادی مصونیتی قائل نیستم.

این تحلیل گر مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه احتمال تنش‌های سیاسی برای آسیب به ثبات اقتصادی را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بسیار قوی می‌دانم، گفت: دولت از پشتیبانی کافی مردم و رهبری برخوردار است و اگر سیاست‌های انضباطی خود را ادامه دهد می‌تواند بخش مهمی از تلاطم ها را خنثی کند.

به عبارتی همانقدر که طیف مقابل منافع خود را در این می‌بیند که نگاه دولت حسن روحانی را از نظم بخشی به اقتصاد کشور به سوی هرج‌و‌مرج و آشفتگی منحرف کند و اساساً یکی از محورهای پیروزی خود را در این رویکرد می‌بیند؛ یکی از اساسی‌ترین و کارسازترین اعمال دولت حفظ انضباط اقتصادی و طی مراحلی است که به لحاظ علمی و فنی شایسته اجرا و درخور ملت شریف ایران است.

وی با بیان اینکه تنش‌های ایجاد شده برای ضربه زدن به ثبات اقتصادی قابل کنترل هستند، اظهار داشت : تنش‌های سیاسی ثبات اقتصادی را هدف گرفته است و امروز هم با تنش‌های بسیار زیادی مواجه هستیم که حتی بر قیمت دلار هم نتوانسته است تاثیر بگذارد. این در حالی است که در گذشته با پرتاب یک موشک قیمت ارز بسیار نوسان داشت اما امروز بازار نسبت به این موضوعات دیگر حساسیتی ندارد.

لیلاز در پایان گفت‌و‌گوی خود با خبرنگار ما اظهار امیدواری کرد: ان‌شاءالله با اتخاذ تدابیر لازم برخورد با تنش‌آفرینی‌ها و ماجراجویی‌ها؛ شاهد رونق اقتصادی و رفاه در کشور باشیم. البته دسترسی به این رونق و رفاه به مرور زمان رخ خواهد داد و صرفاً مربوط به سیاست‌های داخلی ما نیست و به مسائل بسیاری به‌خصوص قیمت جهانی نفت و نگاه جهانیان به ما بستگی دارد.