کمال خرازی مطرح کرد:

توافق با گروه ویژه ضد پولشویی روابط ایران با دنیا را تسهیل می‌کند

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، گفته که شورای عالی امنیت ملی ایران شرایط جدیدی را برای توافق میان دولت و گروه ویژه اقدام مالی ضدپولشویی وضع کرده است. خرازی درباره پیوستن ایران به قرارداد «FATF» گفت: عضویت ایران در این قرارداد که روابط ما را با دنیا تسهیل می‌کند، با توجه به قوانینی که در گذشته در مجلس درباره پولشویی وضع کرده و قانونی که در حال حاضر در مجلس هست، مشکل نیست.

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
توافق با گروه ویژه ضد پولشویی روابط ایران با دنیا را تسهیل می‌کند
نوآوران -

کمال خرازی با اشاره به توصیه‌ای به مسوولان دست‌اندرکار گفت: در عین حال مسئوولان این حوزه باید مترصد باشند که طرف مقابل از نوع نگارش قراردادهایی که بین ایران و آنها تنظیم می‌شود، سوءاستفاده نکنند. رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تصریح کرد: شورای عالی امنیت ملی به این مسأله رسیدگی کرد و شرایط جدیدی را وضع کرده که انشا‌ءالله حقوق ملت ایران تامین خواهد شد.

خرازی خاطرنشان کرد: در جلسه قبلی شورای عالی امنیت ملی درباره پیوستن ایران به «FATF» شرایطی جدیدی گذاشته شد و بحث‌هایی شده است. 

      سخنان وزیر کشور در مورد پول کثیف

بهمن ماه 1393 عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در مورد پول‌های کثیف و قاچاق در عرصه سیاست ایران سخن گفت. وزیر کشور گفت با اشاره به حجم بالای پول‌های کثیف در اقتصاد ایران گفت: بخشی از این پول در حوزه سیاست وارد می‌شود و افراد در قالب انتخابات و غیره به آن ورود می‌کنند. از این رو حوزه قدرت آلوده می‌شود و مردم در قالب دموکراسی، اختیار خود را به حاکمیتی تحت عنوان مجلس یا دولت می‌دهند. رحمانی فضلی گفت: وقتی نامزد شورای شهری دو میلیارد تومان خرج می‌کند و وقتی از او پرسیده می‌شود این پول را از کجا آوردی، می‌گویند دوستان کمک کرده‌اند و باید پرسید این پول‌های کثیف و قاچاق به همانجا نفوذ کرده. 

در سال‌های اخیر بارها مساله منبع تامین هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی و احتمال فساد مالی در این زمینه مطرح شده است. یکی از نمونه ها بحث پولی است که محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور پیشین، ادعا می‌کند به ۱۷۰ نماینده مجلس برای کمک به فعالیت‌های انتخاباتی‌شان داده است.

       پولشویی در ایران

موسسه تحقیقات حکومت‌داری بازل چند ماه پیش در گزارشی از وضعیت پولشویی در کشورهای مختلف جهان، با بررسی مولفه‌های مختلف سیاسی و مالی در ۱۴۹ کشور جهان آنها را بر اساس شاخص ضدپولشویی رتبه‌بندی کرد و ایران را بدترین کشور از حیث پولشویی دانست. موسسه شفافیت بین الملل هم در گزارشی از فساد اقتصادی در کشورهای مختلف جهان، با بررسی شاخص تشخیص فساد در ۱۶۷ کشور جهان، ایران را در رتبه ۱۳۰ قرار داده است. در سال‌های اخیر به چندین پرونده فساد چند هزار میلیارد تومانی در ایران رسیدگی شده است. مقام‌های مختلف ایرانی بارها نسبت به مشکل قاچاق در این کشور هشدار داده‌اند.

مجلس ایران در سال ۱۳۸۶ قانون مبارزه با پولشویی را تصویب و مصادیق پولشویی را مشخص کرده است. این قانون همچنین شرایط خاصی را برای فعالیت‌های اقتصادی تعیین کرده که با انجام آنها از فعالیت‌های پولشویی جلوگیری می‌شود. بنا بر این قانون دبیرخانه شورای عالی مبارزه پولشویی موظف است طبق مقررات با سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی به تبادل اطلاعات بپردازد. علاوه بر این تامین اطلاعات برای واحد اطلاعات مالی و دیگر مراجع مسوول در مبارزه با تروریسم به عهده شورای عالی مبارزه با پولشویی است.

مجلس ایران در سال ۱۳۹۴ قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را تصویب و در آن ضمن جرم محسوب کردن این اقدام، مصادیق تروریسم را مشخص کرد. بنا‌بر این قانون اقداماتی مانند هواپیماربایی، دزدی دریایی و بمبگذاری در اماکن عمومی، شبکه حمل و نقل عمومی، تاسیسات دولتی و یا زیرساختی تروریستی تلقی می‌شوند. همچنین اگر ایران به کنوانسیونی بین‌المللی بپیوندد که در آن جرایمی تروریستی تعیین شده باشد، آن جرایم در ایران نیز تروریستی محسوب می‌شوند.

گروه ویژه اقدام مالی نهادی بین‌المللی برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است. این نهاد پس از توافقی با دولت ایران محدودیت‌های وضع شده علیه ایران را معلق کرده است. گروهی از محافظه‌کاران این توافق را به معنای اعمال تحریم داخلی می دانند. توافق با این گروه پس از آن که رسانه‌ها گزارش کردند بانک‌های سپه و ملت مطابق آن از ارائه خدمات ارزی به قرارگاه خاتم الانبیا خودداری کردند، به جنجال خبری تبدیل شد.