نقشه C؛ سناریو جدید به‌ظاهر دلواپسان

تلاش‌های انتخاباتی مانع از ورود ایرباس‌ها به ایران نشد

نخستین فروند ایرباس خریداری شده مدل (A321) عصر چهارشنبه با حضور مدیران عامل شرکت هما و ایرباس در شهر تولوز فرانسه تحویل ایران شد.

  1. ۶ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
هواپیما
نوآوران -

 این هواپیما نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس است که پیش قرارداد آن در اواخر سال گذشته با سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاریس بین ایران ایر و ایرباس امضا شد و پس از نهایی شدن قرارداد خرید 100 فروند هواپیما از ایرباس فردا نخستین فروند از این هواپیماها وارد ایران می شود.

این هواپیما پس از برگزاری یک مراسم توسط شرکت ایرباس رسما به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شد و مدیرعامل ایرباس در این مراسم اعلام کرده است که با تحویل این هواپیما همکاری های ایران ایر و ایرباس رسما آغاز شد و امیدواریم با تحویل این هواپیماها توسعه اقتصادی ایران با سرعت بیشتری دنبال شود.

 جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از 200 فروند هواپیمای مسافری دور، متوسط و کوتاه برد و افزایش بیش از50 هزار صندلی جدید ارتقا می یابد و فرصت های اشتغالزایی مستقیم را برای بیش از 20 هزار نفر در داخل فراهم می کند.

تحریم صنعت هوانوردی ایران به ویژه در بخش مسافری، از نخستین تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان است. این تحریم‌ها ابتدا با ممنوع شدن فرود در برخی فرودگاه‌ها آغاز شد.

پس از آن نوبت به فروش هواپیما رسید و کار شرکت‌های هوایی کشور را سخت کرد.

 طوری که گاه ناچار شدیم برای خرید یک فروند هواپیمای فرسوده با چند شرکت مختلف قراردادهای صوری امضا کنیم و هواپیمای از رده خارج شده را پس از طی مراحلی دشوار و با چندین واسطه و با قیمتی بسیار بالاتر به ایران برسانیم.

 تحریم ناوگان هوایی کشور در سال‌های اخیر وضعیت وخیم تری هم پیدا کرد به گونه‌ای که دامنه تحریم به حدی گسترش یافت که هواپیماهای کشور حتی اجازه سوختگیری در فرودگاه‌های بزرگ دنیا را از دست دادند.

     نارضایتی مردم از ناوگان فرسوده هواپیمایی

کمال الدین پیرموذن نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با نوآوران با اشاره به ورود نخستین فروند از هواپیماهای خریداری شده توسط شرکت ایران ایر به کشور عنوان کرد: به برکت اجرای تدریجی برجام و همت و دل‌سوزی شخص ریاست جمهوری، جواد ظریف و عباس آخوندی یکی از خواسته های چندین ساله ایرانیان به ثمر نشست و پس از ماه ها مذاکره و تلاش سرانجام نخستین فروند از ایرباس سفارش داده شده توسط شرکت ایران ایر وارد ایران شد.


ضعیف و نا ایمن بودن ناوگان هوایی شرکت های هواپیمایی ایران در این سال ها باعث شده بود تا حوادث ناگواری در کشور بوجود آید و حتی بسیاری از مردم استفاده از جاده های نا ایمن را به سفرهای هوایی ترجیح دهند و برای سفرهای خارجی از ایرلان های بین المللی استفاده می کردند.

وی ادامه داد: با همت و تلاش طرف ایرانی هزینه های خرید این هواپیماها از طریق لیزینگ و فاینانس‌های خارجی تامین شد، همچنین تعداد بالای سفارشات سبب شد تا شرکت هما تخفیفات خوبی را از کمپانی های ایرباس و بوئینگ بگیرد بنابراین بار مالی سنگینی از قبل خرید این هواپیماها به دوش دولت نیافتاد.

     رو شدن دست تندروها برای مردم

این نماینده سابق مجلس با اشاره به انکار موفقیت برجام از سوی تندروهای داخلی اظهار داشت: ورود اولین ایرباس به ایران توانست یکی دیگر از وعده های دروغین جامعه دلواپسان را برملا کند. آن ها که تا چندی پیش ورود هواپیماهای جدید به ایران را امری محال می دانستند، دیگر نمی توانند با حرف های خود ذهن مردم را مشوش کنند.

همان گونه که در سالیان اخیر سعی‌شان برای به حاشیه راندن شخصیت هایی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی بی ثمربود و مردم با حضور میلیونی خود در مراسم تششیع این یار دیرین انقلاب تمامی نقشه های آنان را نقش بر آب کردند، این بار نیز با ورود اولین ایرباس به ایران، بار دیگر آبروی آنان در بین ملت ریخته شد و مطمئنا افکار عمومی بیش از پیش از آن ها روی بر می گردانند.

وی افزود: برجام مصوبه ای بین المللی است که مورد تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده است و دولتی نمی تواند خودسرانه به آن آسیب برساند زیرا نقض برجام از سوی هر یک از کشورها به خصوص آمریکایی ها، ضرر جبران ناپذیری را برای آن ها خواهد داشت و مطمئنا اگر قرار بود قرار داد خرید هوایما لغو شود، امروز شاهد ورود نخستین ایرباس به فرودگاه مهرآباد نبودیم.

     تلاش موازی گروه های به ظاهر دلواپس و صهیونیست برای ضربه زدن به برجام

پیرموذن با اشاره به بهانه جویی های دلواپسان در این مدت گفت: سناریویی که رسانه‌های دلواپس از روز گذشته در پیش گرفته اند تا به نوعی حاشیه امن این قرارداد را زیر سوال ببرند، کاملا قابل پیش بینی بود و آن ها تا روزی که آخرین فروند از هواپیماهای خریداری شده به ایران نیاید به این مسأله دامن می زنند زیرا نوسازی ناوگان هوایی کشور تماما مقابل منافع آن هاست و در این راه تنها نیستند زیرا رژیم صهیونیستی و خود فروخته های لس آنجلس نشین نیز هم پای آنان سعی می کنند تا به هر نحوی ضربه ای به قرارداد خرید هواپیماهای ایرباس و بوئینگ وارد کنند در حالی که مفاد این قرار داد به نحوی است که آسیب رسانی به آن تقریبا امری غیر ممکن است.

     موفقیت برجام در عمل

فریدون مجلسی کارشناس امور بین الملل در گفت و گو با نوآوان با اشاره به برهم خوردن برنامه های تخریبی دلواپسان با ورود اولین ایرباس به ایران گفت: فضای بوجود آمده در پسا برجام باعث شد تا در همین مدت کم فروش نفت ایران به یک باره جهشی چند برابری داشته باشد و ورود هواپیماهای ایرباس به ایران نیز از برکات اجرایی شدن برجام است.

هم اکنون فضای دنیا به سمتی رفته است که اگر آمریکایی ها بخواهند سر ناسازگاری با ایرانی ها داشته باشند به سرعت در دنیا محکوم خواهند شد و سایر کشورهای دنیا در این مسأله آن ها را همراهی نخواهند کرد. درست است که جامعه محدود دلواپسان در این مدت سعی کرده اند برجام را بی ثمر نشان دهند و مدام به سخنان سیاستمداران آمریکایی استناد می کنند تا تلاش بی وقفه مذاکره کنندگان ایرانی را پوچ جلوه دهند، اما در عمل می بینیم که نفت ایران به آسانی در دنیا به فروش می رسد، فضای تیره و تاری که علیه جمهوری اسلامی ایران در دنیا بوجود آمده بود در حال از بین رفتن است، سودجویانی که تحریم ها را وسیله درآمد خود کرده بودن درحال ورشکستگی هستند  و امروز هم نخستین هواپیمای خریداری شده با موفقیت تحویل ایران داده شد تا نشان دهند برجام به دور از حاشیه ها، با موفقیت در حال اجرا شدن است.

     دست و پا زدن برای موفقیت در انتخابات96

وی ادامه داد: جامعه دلواپسان بیش از هرکسی می دانند اجرای برجام منافع مردم را حفظ کرده است و نتایج آن در بلند مدت وضعیت کشور را سر و سامان خواهد بخشید. البته همان گونه که عده ای به دونالد ترامپ نامه نوشتند این افراد نیز در آینده حداکثر تلاش خود را به کار خواهند بست تا به نحوه اجرای برجام ضربه وارد شود، به هر حال آن ها در این مدت سودهای کلانی را از وضع تحریم ها برده اند و می خواهند با کمرنگ نشان دادن این موفقیت رقیب انتخاباتی خود را در ادیبهشت 96 از میدان به در کنند.  


خبرنگار: امیرحسین چرایی