خط لوله گاز گناوه هم آتش گرفت

دهمین حادثه در 78 روز

از ابتدای خرداد ماه امسال تاکنون ۱۰ حادثه آتش سوزی، انفجار و سقوط از ارتفاع در سطح صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران به ثبت رسیده که در جریان این حوادث در کنار خسارت‌های سنگین مالی، تاکنون ۳ نفر کشته و ۱۲ نفر مصدوم و یا دچار سوختگی شدید شدند.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
آتش
نوآوران -

در تازه‌ترین حادثه که بامداد دیروز (شنبه) اتفاق افتاد، آتش سوزی در خط لوله انتقال گاز ۴۲ اینچی گناوه منجر به کشته شدن دست کم یک نفر و سوختگی و مصدومیت شدید سه نفر دیگر شده است.
خبرگزاری‌ها گزارش کرده‌اند شدت انفجار دیروز به حدی بود که شیشه های منازل ساکنان شهر گناوه و بندر ریگ در 22 کیلومتری مرکز شهرستان و روستاهای تابعه بشدت تکان خورد.
مردم با صدای این انفجار به گمان اینکه زلزله است به خیابان ها آمدند و پس از اینکه مطمئن شدند آتش سوزی ایستگاه گاز اتفاق افتاده به خانه های خود بازگشتند.
شدت شعله های آتش این حادثه بحدی بود که تا شعاع یک کیلومتری امکان نزدیک شدن به آن وجود نداشت و امکان امدادرسانی و خاموش کردن آن نیز میسر نبود.
شماری از مردم شهرستان نیز بمحض اطلاع از این حادثه با موتورسیکلت و خودرو خود را به نزدیکی های محل حادثه رساندند تا به امدادگران کمک کنند.
تصویر برداری از این حادثه بوسیله گوشی های تلفن همراه از دیگر نکات این حادثه بود.

تشابه

نکته مشابه تمامی این حوادث آن آست که تاکنون گزارش جامعی درباره بروز و علت وقوع آنها توسط مجموعه صنعت نفت منتشر نشده است. در حکم نمونه، درباره حادثه دیروز مجموع اطلاعاتی که درباره علت حادثه منتشر شده در حد اعلام نقص فنی بدون اشاره به مورد نقص است.
اما حرف وحدیث ها در باره چگونگی وقوع حوادث سریالی در صنعت نفت و پتروشیمی ایران و نقش عوامل اجرایی در بروز این حادثه همچنان ادامه دارد. مسئولان وزارت نفت به طور مشخص انگشت اتهام را به سوی بخش خصوصی و ضعف مشهود ایمنی در این کارگاه‌ها محدود می‌دانند با این حال «عیسی ثعلبی» کارشناس ایمنی در منطقه عسلویه، در گفتگویی با نوآوران ضمن بیان این که کم کاری بخش خصوصی نمی تواند رافع مسولیت شرکت ملی پتروشیمی ایران در انجام وظایف نظارتی اش باشد، به ضعف سیستم های نظارت و صدور مجوز تعمیرات در پتروشیمی ها اشاره می کند و می گوید: ریشه یابی علت وقوع این حوادث را باید در سیستم صدور مجوز کار واحدهای ایمنی در شرکتهای پتروشیمی و در راس آن نظارت ادواری شرکت ملی پتروشیمی بر واحدهای مختلف تحت نظارت بخش خصوصی جستجو کرد.

فرسودگی تجهیزات

بسیاری از کارگران پتروشیمی های ماهشهر بر این نکته تاکید می کنند که استفاده از وسایل و امکانات از رده خارج یکی از دلایل وقوع آتش سوزی های گسترده در این منطقه است که گاهی منجر به تلفات و خسارات جانی می شود.
یکی از این کارگران در خصوص وضعیت ایمنی پتروشیمی های منطقه به نوآوران می گوید: تمام پتروشیمی های ما بالای 5 سال است که تولید می کنند. استانداردها می گویند، پس از 5 سال باید بسیاری از وسایل مورد استفاده تعویض شوند.در حال حاضر تعداد زیادی از این وسایل فرسوده هستند .
او به یک مورد اشاره می کند و می گوید، مثلا ما کمپرسورهایی را در پتروشیمی ها داریم که پس از کارکرد 3000ساعت باید از رده خارج و تعویض شوند اما می بینیم که همین کمپرسور هزاران ساعت بیشتر کار می کند و از رده خارج نمی شود. به گفته این کارگر، بسیاری از کارگران تحت همین شرایط در منطقه مشغول به فعالیتند و با جانشان بازی می شود.

آمار

آخرین آمار حوادث کار در صنعت نفت مربوط به دو سال قبل است. آن زمان مدیرکل وقت بهداشت و ایمنی وزارت نفت در حین سخنرانی‌اش از کشته شدن ۳۸۰ نفر در صنعت نفت طی یک بازه زمانی هشت ساله (از سال ۸۴ تا ۹۲) خبر داده بود.
این رقم بدون تفکیک سال و نوع واحد حادثه دیده، نمی‌تواند تصویری از گذشته برای درک آنچه امروز اتفاق می‌افتد به دست دهد. در فقدان آماری شفاف، ناچاریم مشترکات حوادث را کنار هم بگذاریم. نقطه اتصال تمامی این حوادث، وقوع آنها در واحدهایی است که در تلاش برای ایجاد یا افزایش ظرفیت تولید بوده‌اند.
اعلام شده است ظرفیت تولید در بخش پتروشیمی تا ١٠ سال آینده به ١٨٠ میلیون تن می‌ر‌سد و به این منظور طرح‌های توسعه پتروشیمی بر اساس میزان افزایش تولید اولویت‌بندی شده‌اند.
در صنایع پالایشگاهی نیز عجله برای افزایش تولید آشکار است. تولید گاز طبیعی ایران از سال ٢٠٠۵ تا ٢٠١۴ میلادی با حدود ٧٠ درصد افزایش به ١٧٣ میلیارد مترمکعب رسیده است. پانزدهم تیرماه پارسال اعلام شد که با وجود تعمیرات اساسی در پالایشگاه‌ها، روند افزایش تولید ادامه دارد و در فروردین ماه امسال رکورد تولید روزانه ۵٣٨ میلیون مترمکعب گاز ثبت شده‌ است.78 روز

 

تندگویان

اولین حادثه اول خرداد ماه سال جاری حادثه در واحد فرآیندی CTA مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان به وقوع پیوست که این حادثه تنها خسارت مالی و توقف چند روزه خط تولید را به همراه داشته که علت وقوع این حادثه تاکنون اعلام نشده است.

بندر امام

دومین حادثه به فاصله پنج روز از آتش سوزی پتروشیمی تندگویان به ثبت رسید و سقوط از ارتفاع یکی از کارکنان در پتروشیمی بندر امام در حین انجام تعمیرات اساسی منجر به کشته شدن یک نفر شد و در نهایت علت این حادثه بی‌احتیاطی و عدم رعایت موارد ایمنی اعلام شد.

بوعلی

بزرگترین و مهیب ترین حادثه در صنعت نفت ایران بدون شک مربوط به انفجار و آتش سوزی در واحد پارازایلین و سپس یکی از مخازن ذخیره سازی نفتای پتروشیمی بوعلی است.

در این حادثه که تلفات انسانی به همراه نداشت برج و واحد تولید پارازایلین و یکی از مخازن ذخیره سازی نفتای پتروشیمی بوعلی تقریبا به طور کامل سوخت و با گذشت بیش از ۲۰ روز هنوز علت این حادثه اعلام نشده است.

اتیلن غرب

در ادامه حوادث سریالی در صنعت نفت ایران این بار نوبت به آتش سوزی در خط لوله اتیلن غرب بود که به دلیل بی احتیاطی پیمانکار شرکت ملی گاز، انفجار کوه و در نهایت پرتاب سنگ های بزرگ، منجر به آتش سوزی در این خط لوله اتیلن غرب شد.

مارون

از سوی دیگر در ادامه تیر ماه پرحادثه صنعت نفت، ترکیدگی و آتش سوزی خط لوله مایعات گازی NGL در منطقه نفتی مارون منجر به سوختگی و در نهایت کشته شدن یکی از کارکنان صنعت نفت شد.

بر این اساس یکی از کارکنان پیمانکاری شرکت نفت و گاز مارون بر اثر آتش سوزی در حین کار روز گذشته در یکی از بیمارستان‌های اصفهانی به دلیل شدت سوختگی جان سپرد.

بیستون

یکی از مهمترین حوادثی که در طول یک ماه گذشته به وقوه پیوسته آتش سوزی یکی از مخازن ذخیره‌سازی در پتروشیمی بیستون بود که با گذشت چند هفته علت اصلی این حادثه هم به طور رسمی اعلام نشده است.

با این وجود، شروع این حادثه از این جهت بوده که بخارات لایت اند LIGHT END زیر سقف مخزن جمع شده و در اثر جرقه‌ای منفجر شده اما اینکه جرقه چطور زده شده و شروع حادثه از کجا بوده هنوز در دست بررسی است.

باز بوعلی

در ادامه این حوادث، مرداد ماه امسال  نشست گسترده مواد شیمیایی در واحد در دست تعمیر پارازایلین پتروشیمی بوعلی منجر به مصدومیت و سوختگی شدید ۹ نفر و ایست قلبی مدیرعامل این مجتمع پتروشیمیایی شد.

و...

البته این پایان ماجرا برای حوادث سریالی صنعت نفت کشور نبود، آتش سوزی در اتاق کنترل مجتمع بندری پارس عسلویه مخصوص صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری، برخورد یک فروند کشتی نفتکش ایرانی به یک کشتی کانتینربر در آب های سنگاپور، آتش سوزی در واحد تقطیر ٨٠ که در حین مراحل اولیه راه اندازی به سبب پر بودن مخازن فرآورده نفتی و آتش سوزی جزئی در حاشیه پالایشگاه نفت شازند از دیگر حوادث صنعت نفت در طول چند روز گذشته به شمار می رود.

 

 

جدول حوادث اخیر صنعت نفت

نوع حادثه

محل وقوع حادثه

تلفات انسانی

آتش سوزی

پتروشیمی تندگویان در ماهشهر

-

سقوط از ارتفاع

پتروشیمی بندر امام در ماهشهر

یک نفر کشته

انفجار و آتش سوزی

پتروشیمی بوعلی در ماهشهر / نوبت دوم نشت مواد شیمیایی

۹ مصدوم

آتش سوزی

خط لوله اتیلن غرب

-

انفجار و آتش سوزی

خط لوله میعانات گازی در مارون

یک نفر کشته

آتش سوزی

مخزن ذخیره سازی پتروشیمی بیستون در کرمانشاه

-

تصادف

برخورد نفتکش ایرانی با کشتی کانتینربر

-

آتش سوزی

آتش سوزی اتاق کنترل پایانه پتروشیمی پارس

-

انفجار و آتش‌سوزی

خط لوله ۴۲ اینچ گاز گناوه

یک نفر کشته و سه نفر مصدوم

آتش سوزی

واحد تقطیر پالایشگاه آبادان

-