کارت سوخت با وجود مختافت دولت ماندگار شد

بوی گرانی بنزین

مردم نباید کارت‌های سوخت خود را دور بیاندازند. این خبر را سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد. «اسدالله قره‌خانی» می‌گوید پس از بررسی اصلاحیه بودجه در این کمیسیون، حذف کارت سوخت رای نیاورد، بنابراین کارت سوخت باقی خواهد ماند. تصمیم نمایندگان مجلس دهم از اتفاق بزرگتری خبر می‌دهد. رای اعضای کمیسیون انرژی به ادامه استفاده مردم از کارت‌های سوخت یعنی سهمیه‌بندی مجدد و افزایش پلکانی قیمت بنزین، اما هنوز تاریخی برای آن اعلام نکرده‌اند. سقف افزایش قیمت بنزین احتمالا 2500 تومان خواهد بود، که رقم معامله بنزین در بیشتر کشورهای همسایه ایران است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
بوی گرانی بنزین
نوآوران -

این در حالی است که «محمدمهدی مفتح»، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در هفته گذشته از مصوبه این کمیسیون برای حذف کارت سوخت و تک نرخی ماندن بنزین خبر داده بود. تناقض نهفته در این مصوبات حل نشدنی به نظر می‌رسد، اگرچه یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید کارت سوخت نباید حذف شود، اما تک نرخی شدن بنزین مانع فساد و تخلفات در این عرصه می‌شود و منابع حاصل از آن می‌تواند در بخشهای تولیدی مصرف شود. این گفته‌ها را می‌توان همراهی مجلس با سیاست دولت برای تک نرخی ماندن بنزین و مخالفت این نهاد قانونگذاری با دیگر سیاست دولت یا همان حذف کارت سوخت دانست. البته کمیسیون انرژی به زودی درباره تک نرخی یا دو نرخی شدن قیمت بنزین تصمیم می‌گیرد.  

افزایش قیمت به عدالت نزدیک‌تر است

«حسن حسینی»، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره احتمال دو نرخی بودن بنزین می‌گوید: «بنزین باید تک نرخی باشد و با عرضه دو نرخی سوخت مخالف هستم، چراکه همیشه در این موارد با فساد و تخلف‌هایی رو‌به رو بوده‌ایم. البته این تک نرخی شدن به معنای حذف کارت سوخت نیست. کارت سوخت یک سامانه کنترل کننده است که تا به حال هزینه‌های سنگینی نیز برای آن صرف شده است».

این نماینده مجلس در گفتگو با تسنیم می‌افزاید:‌ «از طریق کارت سوخت، دولت می‌تواند هم میزان و پراکندگی مصرف را کنترل کند و هم از بحث قاچاق پیشگری کند. در هر زمان هم که دچار بحران کمبود سوخت بشویم، این سامانه به کمک ما می‌آید و سهمیه‌بندی و جیره‌بندی را مشخص می‌کند».

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت تک نرخی بودن قیمت بنزین، معتقد است: «قیمت سوخت باید به قیمت‌های اصلی نزدیک شود و به عبارتی قیمت آن افزایش یابد، چراکه این رویکرد به عدالت نزدیک‌تر است. البته باید توجه داشت که درآمد حاصل از افزایش نرخ سوخت در آن جایگاهی که قانونگذار مشخص کرده است، مثل حوزه تولید صرف شود».

او ادامه می‌دهد: «در این باره در سالیان گذشته به قانون عمل نشد، ولی این بار با افزایش نرخ سوخت می‌بایست منابع حاصل از این افزایش قیمت به مصارف تعیین شده برسد». حسینی معتقد است:‌ «هر چیزی که دو نرخی باشد و دولت در سطح خرد برای آن یارانه در نظر بگیرد، فسادآور است، مگر آنکه آن مورد در سطح کلان و در اختیار و انحصار خود دولت باشد. در زمان جنگ نیز دولت برای مواد مصرفی یارانه پرداخت می‌کرد، اما در شرایط عادی همین کار فسادآور است».

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در عین حال می‌گوید:‌ «موضوع تک نرخی شدن نیز به از بین رفتن فساد و رانت در عرضه ارز کمک می‌کند و می‌تواند مفید باشد. همین که اعلام شد بانک‌ها می‌توانند به سیستم خرید و فروش ارز ورود داشته باشند، یک اقدام مثبت است که می‌تواند به تک نرخی شدن ارز و افزایش رقابت در بازار ارز کمک کند».

شوق افزایش قیمت

حسن مرادی، اقتصاددان و نماینده سابق مجلس نیز با حذف کارت‌های سوخت مخالف است و می‌گوید: «برای این کارت‌ها و راه اندازی سیستم مربوطه تاکنون هزینه‌های زیادی شده است، و با توجه به محدویت‌های کشور در توزیع بنزین بهتر است که به بعضی بنزین کمتری داده شود و به بعضی بیشتر. خودروهای گران قیمت باید سهم بیشتری از قیمت واقعی بنزین را بپردازند. این‌ها در مجلس رای بیشتری کسب کردند، اما اینکه پابرجا ماندن کارت سوخت به افزایش قیمت سوخت منجر شود را بعید می دانم».

او در گفتگو با «نواوران» هرگونه تصمیم‌گیری نمایندگان مجلس که به افزایش مجدد قیمت بنزین منجر شود را اشتباه می‌خواند و می‌افزاید: «دولت در سال جاری بنا ندارد که تغییری در قیمت سوخت ایجاد کند و افزایش قیمت بنزین احتمالا در سال آینده اتفاق می‌افتد. دولت و مجلس نباید برای امسال برنامه‌ای داشته باشند، چراکه هرگونه افزایش قیمت سوخت باعث افزایش کرایه تاکسی‌ها و به تبع افزایش قیمت کالاها خواهد شد».

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اختلاف قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه، ادامه می‌دهد: «تا زمانی که قیمت بنزین در کشور ما و کشورهای همسایه اختلاف داشته باشد، مثل این می‌ماند که ما سهم خودمان از منابع نفتی را وسط گذاشته باشیم تا این کشورها و دلال های سوخت از آن بهره مند شوند، چرا که این کشورها از هر جا شیلنگ بیاندازند، می‌توانند جریان سوخت را به سمت خودشان هدایت کنند».

مرادی می‌گوید: «ما همواره باید مراقب تعادل قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه باشیم. مثلا، قیمت بنزین هم اکنون در انگلستان بالغ بر 5 هزار تومان به ازای هر لیتر است، اما قیمت این سوخت گران‌بها در کشورما کمتر از نیمی از قیمت آن در کشورهای همسایه است و دولتمردان در این رابطه مساله دستمزد و حقوق مردم را در نظر گرفته‌اند».

او به محل مصرف هزینه‌های صرفه جویی شده از افزایش قیمت بنزین نیز اشاره می‌کند و در رابطه با دلایل اشتیاق حاکمیت برای حذف یارانه‌ها و در مقابل، امتناع از پرداخت سهم بخش‌های مختلف مردم و صنعت، می‌گوید:‌ «سفره حاکمیت در ایران گسترده است و کمتر حکومتی به نسبت جمعیت این تعداد کارمند دارد. این سفره گسترده نان خوران فراوانی دارد و حاکمیت می‌بایست همواره به فکر سیر کردن این بدنه باشد. بنابراین تا زمانی که حجم بدنه حاکمیت با جمعیت کشور متناسب نشود، این مساله حل نمی‌شود».