تولید نفت ایران به 4 میلیون بشکه در روز می‌رسد

نگاه نفتی روس‌‌ها به ایران

شرکت ملی نفت ایران که حدود 70 میلیارد دلار بدهی دارد حالا می خواهد در 5 ساله برنامه ششم 134 میلیارد دلار سرمایه جذب کند. آیا می تواند؟

  1. ۱۰ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
نگاه نفتی روس‌‌ها به ایران
نوآوران -

شرکت ملی نفتی که این روزها به زحمت هزینه های جاری اش را تامین می کند باید هزینه های افزایش تولید نفت خام تا 4 میلیون و 700 هزار بشکه را تامین کند. آیا می تواند؟ آیا مهمترین شرکت دولتی ایران قادر خواهد بود به سرعت قراردادهای توسعه میادین نفتی مشترک را منعقد کند و لایه نفتی پارس جنوبی را از سلطه قطر خارج کند؟ قطری ها روزانه حدود 450 هزار بشکه نفت از این لایه نفتی بر می دارند. سهم ایران از این میدان مشترک چقدر است؟ «صفر».

    مذاکره با موسسات بین‌المللی درباره بدهی شرکت ملی نفت ایران

سنت سالانه هفته دولت، مدیران را رودرروی خبرنگاران می نشاند. مصاحبه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به انتها رسیده بود که پرسیدم: «شما از جذب 134 میلیارد دلار سرمایه گذاری در برنامه ششم توسعه سخن به میان آوردید. در حالی که اصل و سود بدهی‌های شرکت ملی نفت به حدود 70 میلیارد دلار رسیده است. فارغ از موانعی که بر سر راه قراردادهای جدید نفتی وجود دارد، سوال مهم اینجاست که آیا سرمایه شان را در اختیار پروژه های شرکتی که این میزان بدهی دارد قرار خواهند داد؟» علی کاردر با استناد به جلسه اش با مسوولان موسسات اعتباری بین‌المللی اینگونه پاسخ می دهد: «اتفاقا در این مورد با برخی موسسات بین‌المللی صحبت کرده ام. گفتند چون این بدهی ها مربوط به منابع داخلی است مشکلی برای اعتبار بین‌المللی شرکت ملی نفت ایجاد نمی کند. ضمن اینکه در برنامه ششم توسعه آورده شده است که بازپرداخت این بدهی از محل مازاد تولید شرکت ملی نفت ایران صورت گیرد و با توجه به مذاکراتی که با بانک ها و نهادهای مالی مرتبط داشته ایم، در صورت تصویب این موضوع، صورت های مالی شرکت ملی نفت ایران دچار مشکل نمی شود.»

    نخستین مناقصه در مهر اولین میدان آزادگان جنوبی - احتمالا!

شرکت ملی نفت امیدوار است با مدل جدید قراردادهای نفتی ایران بتواند بخشی از سرمایه مدنظرش را برای توسعه میادین اولویت دار مشترک تامین کند. مدل قراردادی که الگویش را هفته گذشته هیات دولت برای سومین بار اصلاح کرد و حالا منتظر نظر نهایی هیات تطبیق مصوبات مجلس است تا قانونی شود. مدلی که دیگر حتی مدیرعامل شرکت ملی نفت از آن بعنوان IPC یاد نمی کند. هفته گذشته معاون پژوهشی و فناوری وزارت نفت مدل جدید قراردادهای نفتی ایران را «بیع متقابل پیشرفته» اعلام کرد. نسل جدید قراردادهای بیع متقابل هنوز منتقد دارد. چه در داخل مجلس، چه در میان کارشناسان. با این همه مدیرعامل شرکت ملی نفت هفته گذشته اعلام کرد که نخستین مناقصه قراردادهای جدید نفتی مهرماه برگزار می شود: «احتمال می رود از میان میدان های بزرگ نفتی، آزادگان جنوبی نخستین میدانی باشد که مناقصه آن در قالب قراردادهای جدید نفتی برگزار شود.» میادین نفتی و گازی ایران برای توسعه، به‌جز پول، تکنولوژی و مدیریت کارآمد، اجماع ملی هم می خواهد. شرکت ملی نفت بدون شکل دهی اجماع ملی در میان ارکان مختلف کشور و بی همراه سازی منتقدان موثر و کارشناس نخواهد توانست قراردادهای بزرگ ببندد. خاصه آنکه دولت در سال پایانی اش قرار گرفته است. سرمایه ترسو است. با این همه مدیرعامل شرکت ملی نفت پیش بینی کرد:«سه قرارداد در قالب قراردادهای جدید تا پایان سال امضا و از محل این قراردادها حدود ١٠ میلیارد دلار سرمایه به کشور جذب شود.» شاه کلید باز شدن قفل قراردادها اجماع داخلی است. بدون کسب اجماع و همراهی همه ارکان کشور تحقیق چنین پیش بینی هایی سخت است.

    میدان های کوچک برای داخلی ها، 7 قرارداد محرمانگی با خارجی ها

«نخستین مناقصه میدان های کوچک و متوسط نیز برای واگذاری راهبری میدان به شرکت های داخلی در آینده ای نزدیک برگزار می شود.» این را علی کاردر می گوید تا مشخص شود مناقصه میادین کوچک برای واگذاری کار به شرکت های ایرانی زودتر برگزار می شود. «بر این اساس، شرکت های داخلی می توانند راهبری میدان های متوسط و کوچک را بر عهده گیرند و با همکاری شرکت های خارجی، فعالیت های موضوع قرارداد را دنبال کنند.» سه میدان نفتی کوچک و متوسط در غرب کشور هدف گذاری شرکت نفت برای واگذاری به شرکت های داخلی است. به شرط آن‌که اصلاحیه سوم الگوی قراردادهای جدید نفتی مورد تایید قرار گیرد. مدیرعامل شرکت ملی نفت تایید کرد که اولویت این شرکت برای قراردادهای جدید نفتی میدان هایی است که ضریب بازیافت آنها کمتر از 20 درصد است.

«بر اساس اصلاحیه جدید دولت فرم قرارداد محرمانگی به شورای عالی امنیت ملی ارسال می شود.» به گفته کاردر تاکنون هفت قرارداد محرمانگی با شرکت های او.ام.وی اتریش، لوک اویل و زابروژ نفت روسیه، پترومینا اندونزی، وینترشال آلمان و توتال فرانسه، زاروبژنفت و لوک اویل روسیه برای مطالعه میادین نفتی ایران امضاء شده است. قرارداد محرمانگی به معنای امضای قرارداد توسعه میدان نیست. بر اساس این قرارداد شرکت خارجی در ازای مطالعه میدان متعهد می شود تا اطلاعات میادین نفتی و گازی ایران را فاش نکند.

    تا پایان سال 150 هزار بشکه به تولید نفت اضافه می شود

پروژه بومی سازی ساخت ١٠ گروه کالایی، امضای ٥٢ قرارداد با دانشگاه ها برای مطالعه مخازن نفتی و گازی ایران، اختصاص ٣٤٠ میلیارد تومان برای انجام مسوولیت‌های اجتماعی شرکت ملی نفت، احتمال امضای نخستین قرارداد مشارکت سلف ریالی در نفت ایران، احیای رتبه اعتبارسنجی شرکت ملی نفت ایران در موسسه بین‌المللی فیچ و افزایش ١٥٠ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت تا پایان سال از جمله مواردی بود که مدیرعامل شرکت ملی نفت در مصاحبه اش به آن اشاره کرد: «امیدواریم تا پایان دولت یازدهم، تولید نفت را به چهار میلیون بشکه در روز برسانیم.» او میانگین قیمت نفت ایران را از اول امسال تاکنون بشکه ای حدود 40 دلار اعلام کرد. با این رقم، درآمدهای نفتی بودجه امسال تامین شده است.

    نگاه تازه شرکت ملی نفت ایران دبه روسیه و چین 

سیاست نگاه بیشتر به شرق جزو سیاست های جدید شرکت ملی نفت شده است: «به نظر می رسد روس ها که پیش از این پروژه های زیادی را در آمریکای لاتین، عراق و ... داشتند، اکنون بیشتر به سمت ایران سوق پیدا کرده اند. با توجه به این که شرکت های روسی در بخش بالادست صنعت نفت به ویژه در حوزه ازدیاد برداشت توانمندی‌های خوبی دارند، امکان بهره مندی ایران از این ظرفیتها وجود دارد.» این را مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت و حلقه مفقوده فعالیت روس ها در فعالیت‌های بالادستی را این‌طور تشریح کرد: «فعالیت‌های بانکی، پوشش مالی، ایجاد اعتبار و فراهم کردن منابع از سوی شرکت های روسی حلقه مفقوده فعالیت روس ها در بخش بالادستی صنعت نفت ایران است که در مذاکره با روس ها به این موضوع اشاره کرده ایم.» کاردر از عملکرد چینی ها در ایران هم دفاع کرد. او درباره فروش نفت به شرکت واسطه‌ای ترافیگورا هم این‌گونه توضیح داد: «پیش از این خرید نفت پالایشگاه های کوچک چین از سوی چند شرکت متمرکز انجام می شد و با توجه به آزادی عمل بیشتری که به تازگی دولت چین به پالایشگاه‌های کوچک این کشور داده و آنها می توانند خود وارد بازار نفت خام شوند و از سویی، امکان گشایش اعتبار اسنادی و ضمانتنامه ندارند، شرکت ملی نفت ایران برای تضمین منافع خود و رفع نگرانی از این که مبادا مانند گذشته برخی منابع کشور به باد رود، از خدمات شرکتی سوئیسی که دارای رتبه بین‌المللی است و نزد بانک‌های بین‌المللی اعتبار دارد استفاده می کند تا منابع شرکت ملی نفت ایران تضمین شود.»

     ظرفیت پالایشگاهی ایران به 3 میلیون و 200 هزار بشکه می رسد

دو روز قبل از مصاحبه مدیرعامل شرکت ملی نفت در هفته دولت و آن‌سوتر از ساختمان شرکت ملی نفت، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در میان خبرنگاران از هزینه 120 میلیارد تومانی ارتقای سامانه هوشمند سوخت سخن گفت که اگر مجلس حذف آن را تصویب نمی کرد باید از حساب های دولت پرداخت می شد. با اقدام مجلس حالا دیگر کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین حذف شده است. «برای بهبود وضع گازوئیل در کشور پیشنهاد حفظ سامانه هوشمند کارت سوخت در بخش گازوئیل را دادیم.» این را عباس کاظمی گفت و افزود: «هم اکنون رشد مصرف بنزین در کشور به2/3درصد رسیده، در حالی که رشد مصرف انرژی در کشور بالای ٦ درصد است.» کاظمی صادرات مستمر روزانه ٤٠٠ هزار بشکه فرآورده نفتی را از موفقیت های بخش پالایش و پخش می داند که پیش از این در صنعت نفت نظیر نداشته است:

«با بهره برداری و اجرای طرح های پالایشی کشور تا سال ١٤٠٤ به صادرکننده بیش از یک میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه فرآورده نفتی تبدیل می شویم.» وی با اشاره به ظرفیت پالایشی یک میلیون و 850 هزار بشکه ای فعلی ایران پیش بینی کرد که در افق 1404 این ظرفیت به 3 میلیون و 200 هزار بشکه در روز برسد. بهره برداری از طرح فراگیر پالایشی سیراف به ظرفیت ٤٨٠ هزار بشکه در روز، پارس با ظرفیت روزانه ١٢٠ هزار بشکه، پالایشگاه آناهیتا ١٥٠ هزار بشکه، پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت ٣٦٠ هزار بشکه و بهمن گنو با ٣٠٠ هزار بشکه می تواند ایران را به اهداف 1404 برساند.

    3 ایرلاین ایرانی چقدر به جیب مردم بدهکارند؟

پرداخت یارانه های نقدی بیش از همه ارکان دولت به صنعت نفت فشار آورده است: «در مجموع هر ماه ۲ هزار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به حساب هدفمندی یارانه‌ها و سازمان امور مالیاتی واریز می کنیم که از این مقدار ۱۷۷۰ میلیارد تومان سهم هدفمندی یارانه هاست.» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با ذکر ارقام یارانه ها به سراغ بدهی ایرلاین ها رفت: «شرکت های هواپیمایی مجموعا 920 میلیارد تومان به شرکت پالایش و پخش بدهکارند که 750 میلیارد تومان آن متعلق به سه ایرلاین ایران ایر، ماهان و آسمان است.» حالا معلوم نیست چرا وقتی ایرلاین‌ها پول نقد از مسافران‌شان می گیرند حاضر نیستند بدهی بنزینی خود را به شرکت ملی پالایش و پخش پرداخت کنند. از طرفی نمی توان از اهرم قطع بنزین ایرلاین های بدهکار استفاده کرد. چه، در شرایط فعلی هیچ هواپیمایی نمی‌تواند روی زمین بماند. عباس کاظمی در کنفرانس خبری اش همچنین از واردات روزانه 12 میلیون لیتر در ١٦٠ گذشته خبر داد و افزایش ذخایر بنزین کشور را 700 میلیون لیتر اعلام کرد: «پیش بینی می شود در نیمه دوم سال، میانگین واردات بنزین همان ٦ تا ٧ میلیون لیتر در روز باشد.» او از افتتاح واحد بنزین سازی پالایشگاه لاوان و پالایشگاه بندرعباس در نیمه دوم امسال خبر داد و به اعلام آمادگی شرکت‌های کره جنوبی، ژاپنی و ایتالیایی برای حضور در طرح‌های پالایشی اشاره کرد: «شرکت انی ایتالیا در ساخت پالایشگاه پارس حضور دارد.»

    سال گذشته 6/9 میلیارد دلار پتروشیمی صادر شد

در روز میانی هفته دولت، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران هم روبه روی خبرنگاران نشست و از امضای تفاهمنامه با شرکت‌های توتال و لینده خبر داد: «در سه ساله گذشته ظرفیت نصب شده پتروشیمی به٦٠ میلیون تن رسیده است که این رقم در پنج سال آینده به ١٠٠ میلیون تن می رسد. در دولت یازدهم از نظر تولید حدود5/15درصد رشد داشتیم.» مرضیه شاهدایی گفت که تا پایان امسال بیش از ٦ میلیون و ٥٠٠ هزار تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور اضافه می شود: «تولید پنج ماه امسال محصولات پتروشیمی ٢١ میلیون تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد ٧/٧ درصدی برخوردار بوده است.» شاهدایی صادرات سال گذشته محصولات پتروشیمی را8/18 میلیون تن به ارزش6/9 میلیارد دلار اعلام و از عرضه محصولات پتروشیمی در بورس دفاع کرد.