چرایی همکاری با شرکت‌های بزرگ دنیا در حوزه نفت و گاز

تعلل؛ ثروت ملی را به باد می‌دهد

امروز با گذشت یک قرن از اکتشاف و تولید نفت در ایران، همچنان صنعت نفت نیازمند به توسعه و ایجاد توان تکنولوژیکی بالا جهت تولید است. آن‌چه که در آینده، توسعه تکنولوژی در صنعت نفت وگاز را با چالش مواجه خواهد ساخت،

  1. ۷ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
نفت
نوآوران -

 نگرش به تولید به عنوان هدف اصلی صنایع بالادستی است. مسلماً نگرش نوآورانه به تولید به مثابه هدف اصلی و همچنین توجه به جنبه‌های توسعه توان علمی و فنی صنعت، باعث می شود تا به درستی برای توسعه صنعت نفت و گاز بر پایه تکنولوژی برنامه ریزی شود و این صنعت، همواره نقش اصلی خود را به عنوان تولید کننده انرژی حفظ کند. رویکردهای آینده‌ نگرانه مؤید آن است که ارزش افزوده حاصل از تولید تکنولوژی‌های مرتبط با صنعت نفت، در آینده به مراتب بیش از سرمایه‌گذاری‌های موجود در منابع نفت و گاز منجر به ارتقای ارزش افزوده کل این صنعت شده و این موضوع روز به روز شفاف‌تر می‌ شود. همچنین ظهور تکنولوژی‌های نو در سالهای اخیر و جهش خیره کننده آن در صنایع مختلف باعث شده است تا عرصه تکنولوژی‌ها دگرگون شود. بنابراین صنعت پویای نفت و گاز در آینده در جهت رسیدن به اهداف بلندمدت چشم‌انداز، چاره‌ای جز اندیشیدن و تبدیل ایده‌ها به ابتکار در صنعت پیچیده نفت ندارد.

     وابستگی صنعت نفت به نوآوری

علی اکبر محمودی کارشناس حوزه نفت و انرژی در گفت و گو با نوآوران در این خصوص اظهار داشت: صنعت نفت به عنوان محرک اصلی اقتصاد کشور، دارای ظرفیت‌های بسیار بالا و بعضا بالقوه درجهت تسریع در رشد اقتصادی کشور و نیز ارتقای نقش کشور در عرصه بین المللی می باشد. مسلما در راستای ارتقای عملکرد صنعت نفت کشور و رفع مشکلات پیش روی آن، ارایه راهکارهای نوآورانه متناسب با شرایط و توانمندی‌های کشور، بسیار کاراتر و مؤثرتر از کپی برداری از روش‌ها و راه حل‌های مورد استفاده سایر کشورها و یا شرکت‌های نفتی دنیا می باشد. این امر یعنی طرح رویکردی جدید به نوآوری برای توسعه صنعت نفت در راستای ایجاد شکوفایی در اقتصاد ملی، در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ولذا نوآوری به عنوان عنصری تلقی می شود که باید در تمامی بخش‌های صنعت نفت نفوذ کرده و بر تمامی فرآیندهای اصلی و پشتیبانی زنجیره تولید نفت و فرآورده‌های آن تاثیرگذار باشد.

صنعت نفت در حال حاضر بیش از هر زمانی به نوآوری و ورود تکنولوژی‌های نوین نیازمند است زیرا جمهوری اسلامی ایران از لحاظ ژئوپلتیکی با کشورهای همسایه خود منابع بسیار مشترک نفت و گاز دارد و مهم است که در رقابت با آن‌ها بیشترین نفت و گاز را از این منابع استخراج کند و این امر محقق نمی شود مگر به واسطه استفاده از تکنولوژی‌های مدرن و روز دنیا.

رویکردهای مختلفی برای پیاده سازی بحث نوآوری در صنعت نفت درجهت ارتقای بهره وری این صنعت می توان در پیش گرفت. بحثی که در چند سال اخیر بسیار روی آن تاکید شده است استفاده از توان داخلی برای توسعه صنعت نفت و گاز داخل کشور است منتها باید دید تکنولوژی و توان داخلی این اجازه را صنعت نفت کشور می دهد تا بتواند با رقبای خارجی رقابت کند؟

     از دست رفتن ثروت ملی به بهانه استفاده از توان داخلی

در دوران تحریم که صنعت نفت ایران از دست شرکت‌های خارجی جدا شد و به دست پیمانکاران داخلی افتاد شاهد بودیم آن گونه که باید و شاید نتوانستیم با رقبایی همچون قطر، عربستان سعودی، کویت و امارات رقابت کنیم و در برخی موارد همچون پروژه میدان مشترک نفت و گاز اسفندیار به دلیل کامل نبودن دانش شرکت‌های داخلی و سو مدیریت مدیران حوزه نفت و گاز کشور، طرف مقابل که عربستان سعودی باشد محتویات چاه را تماما به سود خود تخلیه کرد و این در حالی بود که در آن روز‌ها قیمت هر بشکه نفت بالای 100دلار بود و طبق گفته مسؤولین در حال حاضر استخراج از این میدان نفتی دیگر به صرفه نیست.

        لزوم همکاری با کمپانی‌های بزرگ دنیا

در زمان فعلی جمهوری اسلامی ایران میادین مشترک نفت و گاز بسیاری با  کشورهای مجاور خود دارد و آن‌ها با کمک شرکت‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی در حال بلعیدن این ثروت ملی هستند. حمایت و بکارگیری توانمندی‌های داخلی و رشد دانش ملی امری بسیار مهم است اما با توجه به شرایط حال حاضر درنگ جایز نیست و همکاری با شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا و استفاده از دانش و تکنولویی آن‌ها برای رقابت با شیوخ خلیج فارس بیش از هر زمانی جایز است.


خبرنگار: امیرحسین چرایی