در گفت وگو با کارشناسان بررسی شد

دلواپسی های ضد توتال و توسعه خارجی کمکی به منافع ملی نمی کند

قرارداد توتال که برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بسته شده، سایر شرکت‌ها را برای ورود به بازار ایران ترغیب می‌کند ضمن این که در استفاده از میادین مشترک و افزایش ضریب بازیافت تاثیرگذار است.

  1. ۱ هفته،۱ روز قبل
  2. ۰
توتال 2 میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی ایران سرمایه گذاری می کند
نوآوران -

در برابر این قرارداد صداهای مخالف بسیاری شنیده می شود، برای مثال عده‌ای نقد دارند و این قرارداد را استعماری دانسته و یا با قرارداد دارسی مقایسه می کنند. عده ای هم می‌گویند خیانت است، اما بسیاری از تحلیلگران بر این نظر هستند که این نوع برخوردها کمکی به منافع ملی ما نمی کند.

       مسیر قراردادهای بعدی هموار می شود

سکینه الماسی، نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که قرارداد توتال با ایران حامل پیامی مثبت به سایر شرکت های خارجی برای ورود و سرمایه گذاری در طرح های توسعه ای است، می گوید: به این معنا که امضای قرارداد با توتال فرانسه مسیر امضای قراردادهای بعدی را هموارتر می کند.

او همچنین با بیان این که ورود توتال به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های نفتی جهان به پارس جنوبی برای دیگر شرکت های خارجی این اعتبار ایجاد می کند که در ایران سرمایه گذاری کنند، افزود: سرمایه گذاری در منطقه پارس جنوبی به لحاظ اقتصادی برای کشور دارای اهمیت بالایی است که نباید از آن ها غال شد.

این نماینده مجلس برداشت از مخزن مشترک را مهم ترین مزیت قراردادهای توتال و هر شرکت دیگری در پارس جنوبی دانست و ادامه داد: همچنین این قرارداد راه را به نوعی برای سایر شرکت ها باز می کند و تابوی تحریم های آمریکایی را می شکند و اهمیت برجام را که در حقیقت نفس آن برچیده شدن تحریم ها بود، معنادار می کند.

الماسی در ادامه با اشاره به امضای این قرارداد پیش از آغاز به کار دولت دوازدهم، افزود: چنین چیزی می تواند نوید دهنده نسبت به موقعیت بین‌المللی کشورمان در آینده و جذب سرمایه های خارجی باشد.

این نماینده مجلس با بیان این که دولت روی قراردادهای نفتی به سبب سیاسی و اجتماعی نیز توجه ویژه ای دارد،ادامه داد:اقتصاد تحرک بخش فعالیت های اجتماعی و سیاسی جامعه ماست و بخشی مهم از اقتصاد کشور نیازمند تحرک در بخش نفت و گاز و قراردادهای مهم اقتصادی در این بخش است.

       توتال به هیچ وجه استعماری نیست

هرمیــــداس باوند، کارشناس مسائل بین المللی با بیان این که دولت به جذب سرمایه ‌گذاری خارجی و انتقال آن به تکنولوژی داخلی نیاز دارد، می گوید: چنین نیازی درست در جایی است که آمریکا به دنبال تصویب تحریم‌های جدیدی علیه ایران است که ممکن است زمینه فعالیت را برای شرکت‌های بزرگ بین‌المللی با ایران محدود کند.

او با بیان این که شرکت توتال برای جلوگیری از تأثیر این تحریم‌ها در روابط خارجی با ایران در زمینه فعالیت‌های اقتصادی همکاری خود را آغاز کرده است، افزود: این به معنای مثبتی به دیگر شرکت های خارجی برای فعالیت با کشورمان است.

 باوند با بیان این که توتال می ‌تواند یک معرف معتبر برای ایران در عرصه تجارت بین‌المللی باشد، ادامه داد:  آن طور که از جزئیات این قرارداد دریافت می شود،این است که این قرارداد به هیچ عنوان ماهیت استعماری ندارد و یک قرارداد دوطرفه برای پیشرفت کشور است به صورت آگاهانه و با نگاهی بلند مدت منعقد شده است.

این کارشناس مسائل بین المللی با بیان این که قرارداد ایران با شرکت توتال یک نقطه عطف در دوران پسابرجام به شمار می آید، ادامه داد: در شرایطی که آمریکا به دنبال تحریم‌های جدیدی علیه ایران است و با توجه به این که اغلب شرکت‌های مهم بین‌المللی دارای ارتباطات گسترده‌ای با آمریکا هستند، قرارداد شرکت توتال با ایران به بسیاری از تردیدهای شرکت‌های بین‌المللی در زمینه ارتباط با ایران پایان داده است.

باوند با اعتقاد این که برقراری ارتباط با دنیا یکی از شعارهایی بود که اقبال مردم را به روحانی در جریان انتخابات را افزایش داد، تصریح کرد: باید توجه داشت که دولت روحانی درآینده با چالش مطالبات اقتصادی مردم مواجه خواهد بود و برای رفع آن ها باید به دنبال سیاست درهای باز در عرصه بین‌المللی باشد.

او همچنین افزود: بنابراین مردم نیز باید در برابر صداهای مخالف بسیاری که وجوددارد، آگاه باشند که جذب سرمایه‌گذاری خارجی یکی از عوامل اصلی توانمندی دولت در زمینه پاسخ به مطالبات اقتصادی مردم خواهد بود و این به نفع آن ها است.

       معاملاتی با ارقام بزرگ در راه است

فریدون مجلسی دیگر کارشناس مسائل بین المللی نیز با اشاره به این که موفقیت در زمینه دیپلماسی و روابط خارجی به تنهایی امکان‌پذیر نیست و احساس نیاز به سمت همکاری همه جریانات روانه می شود، می گوید: شرایط فعلی کشور ایجاب می کند تا سنگ‌اندازی‌ها تا حدود زیادی کنترل شوند و آرامش نسبی در جامعه برقرار شود.

او همچنین با بیان این که در شرایط آرامش و همکاری داخلی استراتژی و خطوط اصلی حرکت کشور باید مشخص شود، افزود:  در چنین شرایطی باید منافع ملی تعیین گردند و برای حرکت در جهت آن ها تیم گسترده‌ تری تشکیل شود.

مجلسی با بیان این که قراردادهای امضا شده میان ایران و کشورهای اروپایی نوید دهنده معاملاتی با ارقام بزرگ است، ادامه داد: این امید وجود دارد که  روابط ایران و اروپا تحولی نسبی و رو به پیشرفت در آینده داشته باشد.

این کارشناس مسائل بین المللی با تأکید بر این که لازم است تا دوراندیشی در روابط خارجی جمهوری اسلامی همواره مورد نظر باشد، افزود: در نگاه اروپایی ها ایران بعد از روسیه مهم‌ترین همسایه اروپا محسوب می‌ شود و به همین دلیل است که برای برقراری ارتباط با کشورمان مشتاق هستند.

مجلسی در ادامه با اشاره به این که چنین قراردادهایی به دنیا نشان داد که جمهوری اسلامی ایران اهل تعامل است، بیان کرد: دیپلماسی اعتدال گرایانه بیش از پیش به سمت تعامل سازنده با دنیا اشتیاق دارد و لازم به ذکر است که همین که کشورمان با رفع تحریم های ظالمانه از انزوا  خارج شد نقطه مثبت و پررنگی است که باید به آن ارج نهیم.