درمان متوقف نشده است؛

بچه‌های شین‌آباد همچنان در انتظار تحقق وعده‌های مسؤولان

15 آذر ماه سال 1391 بود که بخاری مدرسه ابتدایی روستای شین آباد، ‌یکی از روستاهای توابع شهر مرزی پیرانشهر دچار مشکل شد و یک کلاس درس در آتش سوخت. حادثه زمانی روی داده که بخاری نفتی این کلاس دچار آتش‌سوزی شد و تلاش سرایدار مدرسه برای خاموش کردن آن با استفاده از کپسول آتش‌نشانی مؤثر واقع نشد.

  1. ۷ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
بهداشت
نوآوران -

 درست زمانی که سرایدار سعی داشت بخاری را به بیرون از ساختمان منتقل کند بخاری از دستش می افتد و با پخش نفت کل فضای کلاس به آتش کشیده می شود. از 37 نفر دانش آموزی که در کلاس بودند 29 نفر دچار سوختگی شدند و در نهایت دو نفرشان بر اثر جراحات وارده فوت کردند. گستردگی جراحات جسمی این حادثه در یک سو و عوارض روحی و روانی برای دانش آموزان و خانواده‌هایشان در سوی دیگر. اکنون سال ها از آن حادثه گذشته است و دختران شین آباد بزرگ شده اند اما یادگاری آن فاجعه تلخ بر روی دست و صورت و پوست بدنشان مانده است. آمارها می گویند هنوز هم 60 هزار کلاس درس در کشور وجود دارد که سیستم گرمایشی استاندارد ندارند و خطر تکرار چنین فاجعه ای هر لحظه در کمین جان دانش آموزان مان است.  بعد از رخ دادن فاجعه شین آباد، وزارت بهداشت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی تعهد کردند که روند درمان دانش آموزان را با نظارت مستقیم خود پیگیری و هزینه های آن را تا درمان کامل پرداخت کنند. شنیده ها حاکی از این است که ظاهرا روند پرداخت هزینه ها با مشکل مواجه شده است. برای فهمیدن صحت و سقم خبر با عباس زارع‌نژاد رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر رسول خضری نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی و دکتر محمد جواد فاطمی سرپرست تیم جراحی و درمان این کودکان گفت‌و‌گویی کردیم.

        سازمان مدیریت بدقولی کرده است

زارع نژاد مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت راجع به روند پرداخت هزینه ها به خبرنگار ما گفت:« سازمان برنامه تعهد کرده بود که هزینه کامل درمان را تا پایان این دوره به طور سالانه بپردازد، این رقم سالیانه چیزی حدود یک میلیارد تومان است که می بایست به وزارت بهداشت پرداخته شود اما در سال اول فقط این پول از طرف سازمان مدیریت پرداخت شده است، با این حال روند درمان این دانش آموزان هیچ تغییری نکرده است و همچنان بهترین درمان به آن ها از طرف تیم جراحی و تیم درمان بسیار خبره ارائه می شود و وزارت بهداشت به رغم عدم تعهد سازمان مدیریت همچنان به تعهدات خود پایبند است».

        تیم درمان عالی عمل کرده است

رسول خضری نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی هم با تایید حرف های وزارت بهداشت و البته تایید حرف های ذکر شده از زبان دکتر فاطمی در دیگر رسانه ها گفت:« همان سال اول و بعد از حادثه سازمان مدیریت تعهد کرد که هزینه درمان این کودکان را که سالانه معادل یک میلیارد تومان است به وزارت بهداشت پرداخت کند اما متاسفانه روند پرداخت ها قطع شده و جز در سال اول این مبلغ به بیمارستان فاطمه الزهرا پرداخت نشده است. همان سال فقط مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون پرداخت شده و بعد از آن با وجود این که بارها دکتر نوبخت به ما و بیمارستان قول پرداخت درمان را دادند اما هنوز خبری از بودجه نیست. با وجود این روند درمان با  بهترین خدمات در بیمارستان و توسط بهترین جراحان ایران با امکانات کاملی که وزارت بهداشت در اختیارشان قرار داده است همچنان ادامه دارد». خضری افزود :« در جلسه ای که دو ماه پیش از این با دکتر نوبخت داشتیم من این موضوع را دوباره تذکر دادم و ایشان قول پیگیری دادند اما متاسفانه هنوز چیزی به بیمارستان پرداخت نشده است».

نماینده سردشت و پیرانشهر در ادامه گفت: « چند باری که این موضوع در مجلس به دولت و سازمان برنامه یادآوری شده در پاسخ گفتند که اعتبارات وزارت بهداشت را به صورت کلی پرداخت کرده ایم اما مساله این است چنین موضوعی نیازمند توجه ویژه و اعتبارات خاص و خدمات به صورت VIP است تا روند درمان با مشکل مواجه نشود».

دکتر رسول خضری با بیان این که در طول این مدت وزارت بهداشت، بیمارستان فاطمه الزهرا و تیم درمان بسیار حرفه ای بهترین خدمات را ارائه کرده اند گفت من حرف های دکتر فاطمی را راجع به بدقولی سازمان مدیریت تایید می کنم، از آن جایی که روند درمان زمان زیادی را می طلبد و نیازمند بودجه کلان برای خرید تجهیزات است که سازمان مدیریت باید نسبت به پرداخت آن اقدام کند.

        هزینه پیشگیری از آتش سوزی کمتر از درمان است، دولت به فکر باشد

دکتر محمدجواد فاطمی رئیس تیم جراحان از ادامه روند درمان دانش آموزان دختر شین ابادی خبر داد و گفت برای ادامه درمان مسئولیت درمان این کودکان به بیمارستان فاطمه الزهرا سپرده شده است. دکتر فاطمی درباره زمان درمان کامل این دانش آموزان گفت:« با توجه به شدت حادثه و آسیب های وارده طول درمان حدود 15 سال زمان لازم دارد، به این دلیل که بعضی جراحی ها نیازمند رشد و بزرگ شدن دخترها برای آمادگی جسمانی است و البته فاصله زمانی بین جراحی ها هم لازم داریم و همه این ها با هم روندی 15 ساله نیاز دارد» او در ادامه افزود :« طبق تعهدات سازمان مدیریت و محاسبه هزینه درمان قرار بر این بوده که سالی یک میلیارد هزینه و اعتبارات به بیمارستان پرداخت شود اما این اعتبار فقط در سال اول و شش ماهه سال دوم به مبلغ پانصد میلیون برای خرید تجهیزات بوده است» دکتر محمد جواد فاطمی در ادامه گفت با توجه به نحوه آسیب ها و امکانات لازم درمان را می توانستند در خارج از کشور پیگیری کنند اما از آن جا که دانش آموزان و خانواده هایشان تمایل به ادامه درمان در ایران داشتند و واقعا هم وزارت بهداشت و تیم پزشکی 10 نفره ای از بهترین جراحان و روانشناسان و سایر رشته ها بهترین خدمات را ارائه می دادند تصمیم بر این شدکه درمان این بچه ها در کشور ادامه پیدا کند و تجهیزات لازم برای آن خریداری شود. او همچنین اضافه کرد ما سعی کرده ایم زمان جراحی ها را در فصول زمستان و امتحانات کمتر کنیم که لطمه ای به درس آن ها وارد نشود.

دکتر فاطمی راجع به میزان امکانات و تجهیزات مورد نیاز گفت بعد از انجام عمل های اورژانسی و خرید تجهیزات اولیه اکنون برای تکمیل و بازسازی تجهیزات نیاز به اعتبار است  و به طور جدی در این زمینه هم تجهیزات و هم اعتبارات کمی داریم، او گفت به رغم کاستی های مالی در این زمینه اما تیم درمان، پزشکان، پرستاران و تمامی کسانی که به این دانش آموزان خدمت می دهند بی توجه به این قضیه و کمبودها از هیچ تلاشی فروگذار نیستند و واقعا با تمام توان بهترین خدمات را ارائه می دهند.

از سرپرست تیم جراحی راجع به وضعیت روحی و روانی دختران در روند درمان پرسیدیم که آیا خود طولانی بودن این درمان در کنار خود حادثه به آن ها آسیب مضاعفی رسانده است؟ او در پاسخ گفت به هرحال این دختران جوانند و الان 12 ساله، تصور کنید 15 سال دیگر آن ها 27 ساله می شوند و نه تنها باید این 15 سال با این موضوع سر کنند که تا آخر عمر هم به نوعی درگیر آن هستند. برای همین نیازمند حمایت خانواده،‌جامعه و همه اطرافیان و ما دارند که بتوانند به زندگی ادامه دهند. با توجه به این که در تیم پزشکی ما روانشناس هم داریم و تمام تلاشمان این بود که تا جایی که می شود از آسیب روحی و روانی بیشتر به آن ها جلوگیری کنیم و با توجه به شرایط و امکانات محدود در این زمینه کاملا موفق نبوده ایم.

یکی از مواردی که دکتر فاطمی بسیار به آن تاکید داشت جدی گرفتن خطر آتش سوزی بود. او گفت:« سوختگی یک بیماری است که تا آخر عمر فرد را درگیر می کند. پوست وقتی از بین برود جایگزین و درمان قطعی ندارد، چرا باید چنین اتفاقاتی به بهای چنین هزینه های گزافی رخ بدهد؟ از میان این دانش آموزان 13 نفر هستند که سوختگی جدی دارند با ارائه بهترین درمان ها باز هم چنین آسیب هایی نه تنها جسم که روح و روان افراد را نیز از بین می برد. شما حساب کنید با روند درمان 15 ساله و سالی یک میلیارد هزینه برای این تعداد کم، تقریبا باید 15 میلیارد تومان برای این افراد خرج کرد، این بدون احتساب تورم و هزینه های جانبی دیگر است، وقتی می شود با هزینه ای کمتر خطر آتش سوزی را در مدارس از بین برد چرا نباید پیشگیری کنیم؟  دکتر فاطمی در پایان از دولت و تمام دست اندرکاران خواست که نسبت به امنیت کلاس های درس در قبال آتش سوزی و ایمن سازی مدارس جدی و حساس باشند، ‌او گفت به جای احداث بیمارستان بیشتر اول از همه به فکر پیشگیری باشند چرا که مهمتر از درمان است.


خبرنگار: آسو جواهری