در گفت‌وگوی نوآوران با نمایندگان بررسی شد

کدام مرجع مسؤول رسیدگی به وضعیت مصدومین رانندگی است؟

در ایران حوادث و سوانح دومین عامل مرگ و میر است و حوادث ترافیکی در رأس آن قرار دارد. برای جلوگیری از مرگ و میر و صدمات ناشی از حوادث ترافیکی ، بخشنامه‌ای از طرف وزرات بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور که یک بار در سال 1354 به تصویب رسیده است ، در آذر ماه سال جاری مورد بازنگری قرار گرفت .

  1. ۷ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
تصادف
نوآوران -

 این بخشنامه از این قرار است که :" با توجه به ماده 30 الحاق 2 برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و قانون مجازات خودداری از کمک به مصدومین مصوب سال 1354 کلیه مراکز درمانی (دولتی –خصوصی- عمومی و غیر دولتی و خیریه) مکلف پذیرش بدون قید و شرط و انجام اقدامات درمانی حیاتی مصدومین ناشی از حوادث ترافیکی هستند و برابر قانون معادل تعرفه دولتی خدمات انجام شده از محل منابع این قانون در اختیار مراکز قرار داده خواهد شد."

از طرفی از اوایل دهه 70 شمسی ، طرح خود گردانی بیمارستان های کشور به اجرا در آمد، از سال 1384 طبق آیین نامه اجرایی ماده 92 قانون چهارم توسعه ، 10 درصد از هزینه بیمه نمودن وسایل نقلیه در کشور به صندوق درآمد اختصاصی آن در وزارت بهداشت و درمان واریز می شود. بیمارستان های عمومی ، دولتی و خصوصی موظفند مصدومین حوادث ترافیکی را بدون دریافت هزینه پذیرش نموده و مراقبت های درمانی ارائه نمایند. هزینه ارائه خدمات درمانی ، طبق ساز و کار مشخص ، از محل صندوق یاد شده به بیمارستان ها پرداخت می شود.

با اینکه این مصوبه از سوی نمایندگان مجلس و وزرات بهداشت مورد تایید و تاکید قرار گرفته اما آن طور که باید و شاید به اجرا در نیامده است . در رابطه با این موضوع با کارشناسان و نمایندگان به گفت و گو پرداختیم که با هم می خوانیم.

   پذیرش مصدومین ترافیک آسان است ولی ترخیص آنها سخت است

عابد فتاحی نماینده پیشین مجلس به نوآوران گفت:ایران در جهان از نظر تصادفات ترافیکی رکورد دار شده است . کارشناسان ترافیکی معتقدند که در یک سال افرادی که بر اثر تصادفات ترافیکی کشته یا دچار مصدومیت های  عمیق می شوند ، بیشتر از تلفات جنگ تحمیلی است. طبق بخشنامه  ، تمام مراکز درمانی خصوصی و دولتی باید مصدومین ترافیکی را پذیرش کنند . در واقع مشکل اصلی در پذیرش مصدومین نیست بلکه مشکل اساسی در ترخیص مصدومین ترافیکی است. طبق بخشنامه فوق ، هزینه های درمان را باید وزارت بهداشت  و درمان پرداخت کند.

این متخصص چشم در ادامه گفت: زمانی که در کمیسیون بهداشت و درمان بودم ، در رسیدگی به مشکل ترخیص مصدومین ترافیکی مبادرت کردم ولی متاسفانه در پی‌گیری‌های که در رابطه با بودجه ترخیص مصدومین ترافیکی از دانشگاه علوم پزشکی و حراست بیمارستان ها انجام شد ، جواب آنها این بود که این قانون است ولی بودجه لازم برای این قانون وجود ندارد. در واقع پذیرش آسان است ولی ترخیص بیمار سخت است. وقتی وزارت بهداشت و درمان چنین بخشنامه ای را به مراکز درمانی ارائه می دهد باید ضمانت اجرایی را هم داشته باشد.   

   بیمه های شخص ثالث باید هزینه درمان مصدومین ترافیک را بپردازند

بشیر خالقی نماینده مردم خلخال در مجلس به نوآوران گفت: طبق قانون ، در حوادث ترافیکی تمام اقدامات اولیه از آمبولانس گرفته تا اعزام به نزدیک ترین مرکز درمانی توسط ارگان مربوطه انجام می شود و در چنین شرایط اضطراری همه مراکز درمانی باید مصدومین ترافیکی را پذیرش کنند. اما در مورد هزینه های ترخیص بیماران ترافیکی باید گفت که در حال حاضر تمامی خودروها دارای بیمه شخص ثالث هستند و 10 درصد این بیمه برای درمان تصادفات است که از محل مربوطه قابل پرداخت است. برای دریافت هزینه از بیمه نیز پلیس راهنمایی و رانندگی، باید تصادف به وقوع پیوسته را تایید کند تا مبلغ توسط بیمه های تجاری پرداخت شود.


خبرنگار: ساحل عباسعلی زاده