معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری

حوزه زنان از نبود برخی تعادل‌ها رنج می‌برد

مجموعه بررسی‌ها در این زمینه نشان می‌دهد به‌رغم برنامه‌های توسعه‌ای هنوز کشور از یک توسعه متوازن، همه‌جانبه و پایدار برخوردار نیست و تمام مناطق کشور به یک اندازه توسعه‌یافته نیست و در برنامه‌های توسعه‌ای این توازن به وجود نیامده است.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
شهیندخت مولاوردی
نوآوران -

حوزه زنان از انواع عدم تعادل‌ها رنج می‌برد و در این حوزه هنوز از یک وضعیت متوازن برخوردار نیستیم. مجموعه بررسی‌ها در این زمینه نشان می‌دهد به‌رغم برنامه‌های توسعه‌ای هنوز کشور از یک توسعه متوازن، همه‌جانبه و پایدار برخوردار نیست و تمام مناطق کشور به یک اندازه توسعه‌یافته نیست و در برنامه‌های توسعه‌ای این توازن به وجود نیامده است. البته نمی‌توان زنان را از وضعیت کلی جامعه مستثنی کرد به همین منظور به گفته معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دو برنامه مهم تدوین اطلس زنان و نقشه آسیب‌های اجتماعی را به نتیجه رسیده است.

شهیندخت مولاوردی با بیان اینکه پنج برنامه توسعه پس از انقلاب و پنج برنامه دیگر قبل از انقلاب در کشور اجرایی شده، اما هنوز توسعه نامتوازن در کشور مشاهده می‌شود، گفت: «به همین منظور بر اساس نقشه آسیب‌های اجتماعی و با توجه به اینکه استان‌های مختلف از آسیب‌های مشترکی رنج می‌برند، برنامه‌ریزی‌ها باید این واقعیت را موردتوجه قرار دهد که ما نمی‌توانیم یک نسخه برای تمام استان‌ها در مرکز بپیچیم. در همین زمینه برنامه‌ریزی کردیم به‌صورت شبکه‌ای و با مدیریت، ظرفیت‌هایی که وجود دارد، به سمت مقابله با آسیب‌های اجتماعی حرکت دهیم، پس آموزش‌های لازم را به بانوان در استان‌های مختلف برای آسیب‌شناسی ارائه می‌دهیم. بررسی‌ها نشان می‌دهد در تمام محورهای آسیب‌های اجتماعی دستگاه‌های متولی ورود دارد اما اثربخشی لازم ندارد و روند آسیب‌ها نیز سیر صعودی دارد، که در این زمینه نیاز به مشارکت بیشتر بانوان است.»

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه به موضوع آموزش و بهداشت و پیشرفت زنان در این عرصه‌ها اشاره کرد و افزود: «تا چند سال گذشته ما در شاخص‌های بهداشت و آموزش الگو بودیم اما اکنون این‌گونه نیست و برخی کشورها با به‌روز کردن عملکردشان، پیشرفت بیشتری در این زمینه‌ دارند و ما به سمت عقب‌گرد در این دو حوزه هستیم. میزان پیشرفت ما در این دو بخش قابل‌مقایسه با دیگر بخش‌ها نیست و ما در بخش اقتصادی کردن و مشارکت سیاسی زنان تعادل لازم را نمی‌بینیم و در دسترسی عادلانه زنان به فرصت‌ها تعادل وجود ندارد و مردان بیشتر به موقعیت اقتصادی و سیاسی دسترسی دارند و زنان در دسترسی به موقعیت فرهنگی و اجتماعی بیشتر موفق هستند.»

وی با اشاره به اینکه اختلاف معناداری بین این دسترسی‌ها در زنان و مردان وجود دارد که به عدم تعادل‌ها دامن می‌زند و در دولت یازدهم تلاش‌هایی برای مشارکت در توسعه متوازن صورت گرفته و قرار است این موضوع در برنامه ششم توسعه اتفاق بیفتد، خاطرنشان کرد: «پنج حوزه اولویت‌دار، خانواده، سلامت، تأمین اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی و اشتغال در حوزه زنان دارای اهمیت است که ما اولویت‌ها را آماده کرده‌ایم تا احکام موردنیاز برای برنامه ششم را بر اساس آن پیشنهاد دهیم تا به نوعی تعادل و توازن در تمام جنبه‌های زندگی بانوان ایجاد کنیم. همچنین ما پیشنهاد دادیم که موضوع عدالت جنسیتی و رابطه آن با سیاست‌گذاری‌های عمومی مورد بررسی قرار گیرد که در جلسه‌ای در مرکز استراتژیک ریاست جمهوری بررسی خواهد شد.»

مولاوردی ادامه داد: «جمهوری اسلامی ایران در تمامی اجلاس‌های بین‌المللی عدالت جنسیتی را مطرح کرده است و از سال 95 یا یک حرکت جدی ویژگی‌ها، شاخص‌ها و برنامه‌های عدالت جنسیتی را شناسایی می‌کنیم چون باید عدالت جنسیتی در خانواده، بازار کار و مدیریت به‌صورت ویژه معرفی شود. در حال حاضر حدود 40 میلیون زن در کشور وجود دارد که نقش آنها در فرایند توسعه و پیشرفت کشور در دهه‌های اخیر دستخوش فراز و نشیبی بوده و نمی‌توانیم یک وضعیت ثابت برای آنان داشته باشیم. علاوه بر این در حوزه زنان و خانواده با رشد آسیب‌های اجتماعی روبه‌رو هستیم و این موضوع نتیجه عملکرد یک یا دو دولت نیست و تحریم‌های اقتصادی نیز می‌تواند در رشد آسیب‌ها تأثیرگذار باشد.»

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پایان تأکید کرد: «برای کاهش آسیب‌های اجتماعی انعقاد تفاهم‌نامه در 14 محور با دستگاه‌های مختلف صورت گرفت که برخی از تفاهم‌نامه‌ها اجرا شده و برخی در حال اجرا بوده و همچنین قرار است بر اساس شناسایی موضوعات جدید در سال 95، تفاهم‌نامه‌های جدید منعقد شود. در همین راستا 17 کلینیک سلامت در کشور راه‌اندازی شده و در حال گسترش به سراسر کشور است، البته ما برای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید در حوزه زنان حساسیت ایجاد کنیم، اگرچه برنامه‌های کاهش آسیب در کشور با دخالت رهبری پیش می‌رود.»