حرف اول - فاطمه فکوریان

زنان سرپرست خانوار، توانمند سازی، رونق زندگی

استاددانشگاه

  1. ۸ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
قق
نوآوران -

با توجه به وجود تورم شدید در چندین سال گذشته، ارزش ریال در مقابل پول سایر کشورها به شدت کاهش یافته و عملا قدرت خرید «یک ریال» به صفر رسیده است. راه حل همه کشورهایی که با چنین مساله ای روبه رو می‌شوند حذف تعدادی از صفرها با توجه به میزان کاهش قدرت خرید پول است.

حذف صفر از پول ملی یکی از انواع اصلاح پولی است که دولت‌ها برای رفع اثرات منفی تورم بر ارزش پول ملی، که به صورت کاهش قدرت خرید نمود پیدا می‌کند، آن را به کار می‌بندند.

    پایان سردرگمی مردم

حسن حسینی شاهرودی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌و‌گو با نوآوران درباره تغییر واحد پول به تومان گفت: به نظر من این موضوع بیشتر تبعات مثبت دارد تا تبعات منفی، تبعات منفی این طرح کوتاه مدت است.

این طرح برای این است که مردم را از سردرگمی بین ریال و تومان راحت کند، تومان انتخاب شد برای این‌که مردم با این واحد پول راحت‌تر هستند.  تغییر واحد پول از ریال به تومان مردم را از مشکلات حقوقی راحت خواهد کرد. این کارشناس در ادامه می‌گوید: اقتصاد ما به‌دنبال حذف سه صفر است که این امر نیز به یک تیم کارشناسی قوی نیاز دارد تا بتوانند با این کار تفاوت بین تومان و دلار را کاهش دهند.دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره استقبال مجلس از این طرح می‌گوید: نمایندگان مجلس از این طرح استقبال خواهند کرد. این قدم اول دولت است و باید همه پشت این طرح باشند، این یک آزمایش برای برداشتند سه صفر است. با این طرح واحد پول کشور تومان خواهد شد و این گام بزرگ را دولت توانسته انجام دهد.

سیدناصر موسوی‌لارگانی، نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره تغییر واحد پول به تومان به نوآوران توضیح داد: این طرح چندین سال است که مطرح شده نه تنها در این دولت بلکه در دولت‌های قبلی هم بحث تغییر واحد پول یا حذف سه صفر، دو صفر هم مطرح شده بود. تغییر ریال به تومان به‌خاطر این است که ریال دیگر در هیچ‌کجا ارزشی ندارد

    تومان به چه درد مردم می خورد

سال 82،83 به کربلا رفته بودم در آن زمان ریال ایران ارزش داشت و همه دنبال ریال بودنداما در سال 90 که به کربلا رفتم دیگر هیچ‌کس پول ایران را قبول نداشت.  یکی از دلایل تغییر واحد پول به‌خاطر جلوگیری از تنزل است.  این امر با تغییر ریال به تومان محقق نمی‌شود اگر بخواهیم ارزش پول را افزایش پیدا کند نیاز به برنامه‌ریزی دارد.  ایران برای این‌که پولش با ارزش شود باید صادرات غیر نفتی خود را افزایش دهد تا جایگاه پول ارتقا بخشد.

نماینده مجلس در ادامه می‌گوید: ارزش پول ایران پایین آمده است و این‌که در آمار رشد اقتصادی را نشان می‌دهد اما این آمار برای مردم ملموس نیست چون این رشد اقتصادی برای فروش نفت است. همان‌طور که مقام معظم هبری در سال گذشته گفتند که انتظار و آرزوی ما زمانی برآورده خواهد شد که در چاه‌های نفتی ایران پلمپ شود.

این تغییر در اصل برای مردم فرقی نخواهد داشت به دلیل این‌که قدرت خرید مردم را افزایش نمی‌دهد، ما باید برنامه‌ای تنظیم کنیم که قدرت خرید بالا برود.

سیدناصر موسوی‌لارگانی درباره مطرح کردن این طرح در مجلس می‌گوید:  این مصوبه باید در قالب لایحه صورت گیرد و نمایندگان آن را تصویب کنند.  این طرح باید در مرکز پژوهش‌های مجلس هم مطرح می‌شد تا مورد بررسی قرار گیرد تا این طرح به‌ صورت جامع‌تر و دقیق تر اجرا شود.ایرج ندیمی مشاور رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در خصوص حذف یک صفر از واحد پول ملی گفت: حذف صفر از پول ملی کشور در حدود 15سال است که به صورت پیوسته از یک صفر تا چهار صفر مطرح می شود. در این مدت موافقان و مخالفان بسیاری در رابطه با این مسئله اظهار نظر کرده اند.

    واقعی شدن اقتصاد کشور

موافقان اعتقاد دارند با این کار اقتصاد ایران واقعی تر می شود زیرا با حذف صفر از پول ملی بخشی از هزینه های نظامات بانکی کشور کم می شود و به مثبت شدن نظام پولی و بانکی کمک می کند.

مخالفان این طرح در نقطه مقابل عنوان می کنند صفر جز دارایی های پولی نیست که با حذف آن بتوان اقتصاد کشور را دگرگون کرد و حتی مشکلات بسیاری را در بازار و در بخش پرداختی ها بوجود می آورد. ولی با حذف این صفر تغییری در مشکلات پیشین ایجاد نخواهد کرد. مثلا اگر قدرت خرید اسکناس آنقدر کم است که مقام بانک مرکزی قدرت چاپ ندارند این مشکل با این حذف حل نخواهد شد. به هرحال به نظر نمی‌رسد که حذف یک صفر عاملی شود که دولت بخواهد اسکناس سکوک را جمع‌آوری کند و به جای آن پول تازه‌ای به گردش بیندازد فقط ممکن است شرکت‌ها و موسسات از این به بعد به جای تومان از ریال استفاده کنند و این جایگزین اقدامی که در آینده خواهد کرد نخواهد بود.

برخی دیگر هم می‌گویند دولت قصد دارد با چنین کاری در نهایت بازار را تست کند و واکنش آن را دریابد و شاید هم تصمیم دارد پروژه حذف سه صفر را فعلا و تا مدتی از دهان مردم بیندازد و به همین دلیل تصمیم گرفته تا با حذف یک صفر مدتی حذف‌ صفرهای زائد را به تعویق بیندازد.

ندیمی در ادامه افزود: با توجه به این اظهار نظرها به نظر می رسد حذف صفرها زائد از پول ملی گرچه ممکن است تاثیر محسوسی در اقتصاد ایران نداشته باشد، ولی با توجه به این‌که صفرهای زائد مبادلات را بسیار دشوار کرده است، این موضوع ضروری می‌نماید و دولت بهتر است در جهت آن اقدام کند.

   اتخاذ تدابیر مناسب در زمان اجرا

به دلیل مشکلاتی که ممکن است در زمان آغاز اجرای این طرح بوجود آید دولت بهتر است نظارت های خود را افزایش دهد تا از بوجود آمدن تورم کاذب در کشور جلوگیری کند. هرچند پر واضح است که حذف یک صفر و تغییر واحد پول ملی به همین یک جلسه هیات دولت ختم نمی شود و از زمان تصویب تا نهایی شدن آن یک بازه زمانی چند ماهه و حتی چند ساله وجود خواهد داشت. به طور حتم یکی از اصلی ترین چالش های دولت و بانک مرکزی در این راه تعویض اسکناس ها و سکه هاست همچنین در بازار سرمایه که ارزش سهام ها بر اساس ریال است این اتفاق می تواند بورس را تا حدودی به چالش بکشد که نیاز است دولت تا زمان اجرا در این باره تمهیدات لازم را بیاندیشد.