توصیه متخصص پوست

دور چشمتان ضد آفتاب نزنید

با توجه به شدت گرما، نیاز به مراقب های پوستی و استفاده از ضد آفتاب های مناسب کاملا احساس می شود. عدم مراقبت از پوست، ممکن است پوست شما را دچار پیری زودرس کند. به این بهانه پای صحبت خانم دکتر محبوبه یزدانی متخصص پوست و مو نشستیم و از نظرات و تجربیات ایشان بهره مند شدیم که با هم می خوانیم.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
کرم ضد آفتاب دور چشم
نوآوران -

گروه سلامت - عسل فرجی:  با توجه به شدت گرما، نیاز به مراقب های پوستی و استفاده از ضد آفتاب های مناسب کاملا احساس می شود. عدم مراقبت از پوست، ممکن است پوست شما را دچار پیری زودرس کند. به این بهانه پای صحبت خانم دکتر محبوبه یزدانی متخصص پوست و مو نشستیم و از نظرات و تجربیات ایشان بهره مند شدیم که با هم می خوانیم.

*چه بیماری هایی در فصل گرما پوست را تهدید می کند؟

بیماری های پوستی فصل بهار تا حدودی تحت تاثیر تغییر در طبیعت مثل گرده افشانی گل ها و تکثیر و زاد و ولد حشرات و مایت ها می باشد که به دو نمونه از این بیماری ها در زیر اشاره می کنم:

کهیر:

یکی از شایع ترین شکایات پوستی فصل بهار کهیر است. واکنش آلرژیک حاد یا مزمن به شکل تورم های گرد سرخ بر روی پوست که با خارش شدید همراه است. 10 درصد افراد حداقل یک بار در طول زندگی کهیر را تجربه می کنند. مصرف بعضی از مواد مانند ماهی، شکلات، زعفران، فلفل، ادویه جات، گوجه فرنگی، آجیل (بادام زمینی)، توت فرنگی، تخم مرغ و بادمجان می تواند باعث بروز کهیر در افراد احساس شود. بهترین درمان کهیر شناسایی عامل مسوول و اجتناب از تماس مجدد با آن است. استفاده از آنتی هیستامین و کورتن های خوراکی و تزریقی هم برای درمان کهیر مناسب است.

لایم:

از دیگر بیماری های فصل بهار است که از گزش کنه آلوده به انسان منتقل می شود و علائمی سیستماتیک مثل تب و لرز، خستگی، تهوع، خواب آلودگی، سفتی گردن و ... در این بیماران دیده می شود.

راه های نگهداری از پوست را برایمان شرح دهید؟

ابتدا باید جنس پوست را شناخت و با توجه به نوع پوست، به درمان آن پرداخت.

به طور کلی 5 نوع پوست داریم:

پوست نرمال: نه خشک و نه چرب است. به ندرت جوش می زند و باید با شوینده ملایم، صبح و شب پوست را شست و شو داد.

پوست خشک: دارای منافذ ریز است به ندرت جوش می زند، بعد از شست و شوی آن احساس کشیدگی در پوست می کنید و گاها خارش دارد که در این پوست باید از مواد آرایشی بدون الکل و مرطوب کننده ها استفاده شود. شوینده ملایم و غیر صابونی و لوسیون های بعد از حمام مخصوص پوست خشک برای این پوست مناسب است.

پوست چرب: در این نوع پوست، منافذ بزرگ و قابل رویت بوده، زیاد جوش می زند و فعالیت غدد چربی بیش از حد است. از شوینده های ملایم مخصوص پوست چرب روزانه دو بار استفاده شود. با آب سرد صورت را شسته تا منافذ بسته گردد. رژیم غذایی مناسب بدون چربی و شکلات هم در نگهداری این پوست مناسب است.

پوست ترکیبی: بخشی از پوست (بیشتر در قسمت مرکزی صورت و اطراف بینی) چرب و مابقی خشک است. روزی دو بار شوینده ملایم و پاک کننده ها برای ناحیه بینی در این پوست استفاده شود.

پوست حساس: به آسانی تحریک می شود. خارش و سوزش دارد. از شوینده ملایم به PH خنثی و از لوسیون های ضد قرمزی و ضد التهاب استفاده شود.

چرا پوست دچار پیری زودرس می شود؟

با افزایش سن، پوست دچار پیری می شود و المان های موجود در پوست دستخوش تغییرات می شوند.

دو عامل پیروزی زودرس عبارتند از:

عوامل درونی : وراثت

عوامل بیرونی: قرار گرفتن در معرض آفتاب مهم ترین عامل در ایجاد پیری پوست است. خشکی آب و هوا، کمبود تغذیه، کم آبی، استفاده زیاد از عضلات صورت هنگام صحبت کردن نیز می تواند بر این چین و چروک ها بیفزاید.

درمانی هم برای آن وجود دارد؟

  1. آنتی اکسیدان ها که جلوی تخریب کلاژن (مهم ترین فاکتور جلوگیری کننده از چین و چروک) را می گیرد. مثل ویتامین های B , C.
  2. استفاده مرتب از ضد آفتاب مناسب در طول روز هر 3-2 ساعت تجدید شود و به این ترتیب که یک بند انگشت کامل ضد آفتاب روی پوست صورت پخش شود. این کار حتما در روزهای ابری نیز انجام شود.
  3. از اسیدهای میوه AHA یا آلفا هیدروکسی اسیدها که باعث بازسازی پوست می شوند، بهره برد و طبق نظر پزشک از کرم های حاوی میتامین A یا بارتینول استفاده کرد تا مانع پیشرفت چروک های صورت شود.
  4. چین و چروک های ناشی از حرکات دینامیک صورت را می توان با بوتاکس برطرف کرد. بوتاکس عضلات اخم و پیشانی را فلج می کند و از حرکت آنها جلوگیری خواهد کرد و مانع از پیشرفت چروک ها و عمیق تر شدن آن ها خواهد شد و چروک های سطحی را کاملا از بین می برد که البته می بایست تحت نظر پزشک ماهر و با مواد مورد تایید انجام شود.

چه نوع ضد آفتابی باید استفاده کنیم؟

ضد آفتاب ها دو دسته اند: شیمیایی و فیزیکی

ضد آفتاب های فیزیکی بهترین و قوی ترین ضد آفتاب ها هستند که نمونه بارز آن کرم زینک اکساید یا اکسید دوزنگ است ولی معمولا کسی تمایل به استفاده از آن ندارد چون وقتی این ضد آفتاب ها را روی پوست می مالید مانند این است که یک لایه گچ روی پوستتان قرار داده اید. مگر اینکه در معرض آفتاب شدید در کنار دریا باشید و آن هم روی جاهای خاصی مثل بینی که به خاطر محدب بودن، سریع تر زیر آفتاب سوزان می سوزد و تغییر رنگ می دهد و یا روی کتف ها که آفتاب عمود روی آن می تابد و باعث سوزش پوست آن می شود.

ضد آفتاب ایرانی بهتر است یا خارجی؟

خارجی یا ایرانی بودن ضد آفتاب ملاک برتری ضدآفتاب نیست. ملاک شما باید تقلبی نبودن و PH ضد آفتاب باشد. مراقب باشید به صرف تبلیغ در ماهواره، تلویزیون یا اشخاص غیر کارشناس محصولی را تهیه و استفاده نکنید. می بایست در این راه از دانش پزشکان مرتبط بهره گرفته و از مراکز معتبر محصولات مورد تایید خریداری و استفاده کنیم.

ضدآفتاب را باید هر چند ساعت استفاده کرد؟

مدت زمان استفاده از هر ضد آفتابی را بر اساس SPF آن می سنجیم. اگر SPF ضد آفتابی 15 باشد و 10 دقیقه طول بکشد تا فرد در زیر نور آفتاب قرمز شود، 15 را در 10 ضرب می کنیم، 150 می شود. این زمان را به دقیقه هم که حساب کنیم، یعنی 2.5 ساعت. پس شما باید هر 2.5 ساعت یک بار گرم ضد آفتاب خود را تمدید کنید. این زمان برای SPFهای مختلف و زمان قرمز شدن پوست شما متفاوت است.

ضدآفتاب های صورت را می توان برای دور چشم هم استفاده کرد؟

خیر. این کار اشتباه است. چون پوست دور چشم بسیار حساس است، باید از کرم های بدون رایحه و بدون مواد نگهدارنده استفاده کرد. وقتی یک کرم دور چشم را باز می کنیم، ماکسیمم زمانی که می توان از آن استفاده کرد یک ماه است چون کرم های دور چشم، فاقد مواد نگهدارنده و پیو و فاقد رایحه هستند و زود خراب می شوند.

آیا پوست دست هم نیاز به ضد آفتاب دارد؟

بله. پوست دست هم مانند صورت نیاز به مراقبت دارد. وقتی پوست دست در معرض آفتاب است، یا باید به وسیله ضدآفتاب روی آن را پوشاند و یا از دستکش های نخی برای محافظت از پوست استفاده کرد.

ممنون از فرصتی که در اختیار نوآوران قرار دادید.