وزارت ارتباطات

کاهش قیمت اینترنت برای سرویس های داخلی

وزیر ارتباطات چندی پیش وعده داده بود قیمت سرویس اینترنت در ماههای اولیه سال جاری به انجام برسد وعده ای که به نظر عملیاتی شده است.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
کاهش قیمت اینترنت برای سرویس های داخلی
نوآوران -

چند سال از ارائه برنامه ‏ها و طرح‏های مختلف از سوی وزارت ارتباطات می گذرد و  هنوز بحث کاهش قیمت اینترنت به نتیجه مطلوب  نرسیده است.با این همه گویا، تلاش ها برای بهبود کاهش تعرفه ترافیک داخلی در شبکه ملی اطلاعات آغاز شده است.وزیر ارتباطات چندی پیش وعده داده بود قیمت سرویس اینترنت  در ماههای اولیه سال جاری به انجام برسد وعده ای که به نظر عملیاتی شده است.

در روزهای گذشته  تفاهم‌نامه ای میان شرکت ارتباطات زیرساخت و ۶ سرویس‌دهنده اینترنتی منعقد شد که طی آن فاز نخست کاهش تعرفه ترافیک داخلی برای کاربران نهایی به سرانجام رسید.

۶ شرکت سرویس‌دهنده ارتباطی شامل رایتل، آسیاتک، شاتل، آپارات، فیلیمو و تله ویبیون،تفاهم نامه ای را در فاز نخست این طرح با شرکت ارتابطات زیرساخت امضا کرده اند.این شرکت‌ها از این پس ،ترافیک اطلاعات خود را از مسیر مرکز تبادل ترافیک داده زیرساخت (NIX) انتقال می دهند.

کاهش 50 درصدی تعرفه نهایی کاربران ،به دلیل رایگان شدن تعرفه انتقال ترافیک از طریق این مرکز تبادل داده،از جمله خصوصیات این طرح است. از آنجایی که عمده مصرف کاربران اینترنت مربوط به دانلود فیلم و صوت در شبکه‌های اجتماعی است، اجرای این طرح می‌تواند هزینه بسیاری از مصرف کاربران را کاهش دهد.

قرار است،دو دانشگاه صنعتی شریف و تهران را نیز برای انتقال ترافیک داده به مرکز تبادل NIX در جهت کاهش تعرفه ترافیک داخلی با شرکت ارتباطات زیر ساخت همکاری کنند.  

شنیده ها حکایت از آن دارد که در فاز نخست ٦سرویس دهنده این طرح را اجرایی می کنند و پس از آن تمامی خدمات دهندگان ارتباطی از جمله اپراتورهای موبایل و مخابرات و بانکها و دانشگاهها نیز با فراهم کردم مقدمات فنی خود به این طرح می پیوندند.به این ترتیب کاربران ایرانی برای استفاده از سرویس های داخلی و اتصال به وبسایتهای داخلی نسبت به اتصال به وبسایتها و سرویس های داخلی با حدود ٥٠ درصد کاهش هزینه روبه رو خواهند شد.

تلاش وزارت ارتباطات برای کاهش قیمت اینترنت و تشکیل یک کمیته ویژه در این زمینه در حالی رخ می‏دهد که بسیاری از فعالان شرکت های اینترنتی معتقدند با توجه به اقتصاد تورمی کشور، کاهش قیمت اینترنت برای کاربران نهایی بیشتر از این امکان پذیر نیست. به باور این گروه آنچه باید روی آن تمرکز شود، اجرای طرح‏هایی برای افزایش کیفیت سرویس اینترنت است.