سرمایه‌ گذاری ۳.۸۶ میلیارد دلاری پاناسونیک در گیگافکتوری

پاناسونیک بزرگترین تولید کننده تجهیزات خودرو های الکتریکی

پاناسونیک به صنعت خودروسازی به عنوان زمینه‌ای سودمند و در حال توسعه نگاه می کند و به همین دلیل اولویت سرمایه‌گذاری خود را به سوی این صنعت تغییر داده‌ است.

  1. ۱۱ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
tesla battery
نوآوران -

پاناسونیک تامین‌کننده‌ی انحصاری باتری خودروهای تسلا است. این غول تولید‌کننده‌ی تجهیزات الکترونیکی ژاپن در خصوص افزایش همکاری خود با تسلا، از افزایش سرما‌یه‌گذاری تا ۳.۸۶ میلیارد دلار در کارخانه‌ی باتری‌سازی گیگافکتوری تسلا خبر داد. این اقدام پاناسونیک قطعا مایه‌ی خوشحالی مسئولین تسلا خواهد شد. زیرا پاناسونیک پیش‌تر طی قراردادی با تسلا از سرمایه‌گذاری ۱.۶ میلیارد دلاری در کارخانه‌ی تولید باتری‌های لیتیوم یون تسلا خبر داده بود. این شرکت بدین ترتیب میزان سرمایه‌گذاری خود را در این شرکت ۵ میلیارد دلاری، به بیش از دو برابر افزایش می‌دهد. 

با افزایش تقاضا و پیش‌سفارش ۳۷۳ هزار دستگاه تسلا مدل ۳، این شرکت روند تاسیس کارخانه‌ی گیگافکتوری را سرعت بخشید تا بدین ترتیب در سال ۲۰۱۸ و دو سال زودتر از موعد تعیین شده، امکان تولید و عرضه‌ی ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو را داشته باشد. این اقدام تسلا و تصمیم پاناسونیک مبنی بر حضوری پررنگ‌تر در صنعت خودروسازی، باعث شد تا غول فناوری ژاپن سرمایه‌گذاری خود در گیگافکتوری را دو برابر کند. سخنگوی پاناسونیک در خصوص اقدام اخیر این شرکت گفت:

پاناسونیک به صنعت خودروسازی به عنوان زمینه‌ای سودمند و در حال رشد می‌نگرد. به همین دلیل ما اولویت سرمایه‌گذاری خود را به سوی این صنعت تغییر داده‌ایم.

در سال ۲۰۱۴ پاناسونیک با تسلا طی همکاری مشترک اقدام به تاسیس کارخانه‌ی باتری‌سازی کردند تا در نهایت هزینه‌های تولید باتری‌های لازم برای خودروهای الکتریکی را کاهش بدهند. 

سیستم‌های خودرویی پاناسونیک، به عنوان زیرمجموعه‌ی شرکت مادر پاناسونیک، در سال ۲۰۱۵ با فروش ۹.۹۹ میلیارد دلاری، جز ۱۰۰ تامین‌کننده‌ی برتر شرکت‌های خودروسازی جهان قرار گرفت.

پاناسونیک در سال ۲۰۱۶ عملکرد خوبی نداشته است. این شرکت مطرح ژاپنی در سه ماهه‌ی اول امسال با کاهش ۱۳ درصدی در سود عملیاتی روبرو شده و سود آنها  ۶۴۶ میلیون دلار بوده است. هم‌چنین این شرکت در همین مدت با کاهش ۵.۹ درصدی درآمد، ۱۷.۱ میلیارد دلار درآمد داشته است. در همین راستا این شرکت در نظر دارد تا با سرمایه‌گذاری در صنایع جدید، روند موجود را تغییر دهد.