دومین جلسه کمیته بررسی پرونده مرحوم کیارستمی

«نهال دوستی» اگر ثمره درگذشت او باشد، زیباست

صداها که بلند می‌شوند، هم‌همه می‌شود و هیاهو، هیاهو که می‌شود، تشخیص سخت می‌شود و فهمیدن ماجرا، سخت‌تر؛ این همان اتفاقی است که پس از درگذشت عباس کیارستمی رخ داد. سینماگران که کیارستمی‌شان را از دست داده بودند از تب فراغ داغ کردند و تند تاختند، پزشکان هم که اگر بیشتر نه، کمتر از سینماگران دل‌نازک نیستند به‌شان برخورد و پاسخ دادند واکنش‌ها را. در چنین فضایی ماجرای رسیدگی و بررسی پرونده عباس کیارستمی آغاز به‌کار کرد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
عباس کیارستمی
نوآوران -

صداها که بلند می‌شوند، هم‌همه می‌شود و هیاهو، هیاهو که می‌شود، تشخیص سخت می‌شود و فهمیدن ماجرا، سخت‌تر؛ این همان اتفاقی است که پس از درگذشت عباس کیارستمی رخ داد. سینماگران که کیارستمی‌شان را از دست داده بودند از تب فراغ داغ کردند و تند تاختند، پزشکان هم که اگر بیشتر نه، کمتر از سینماگران دل‌نازک نیستند به‌شان برخورد و پاسخ دادند واکنش‌ها را. در چنین فضایی ماجرای رسیدگی و بررسی پرونده عباس کیارستمی آغاز به‌کار کرد. بعضی گفتند نکند که به دلیل نسوختن سیخ و کباب حقیقت گم شود و بعضی هم گفتند که این ماجرا سوری است. خلاصه اوضاع بدان‌جا پیش رفت که حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی که روزها و هم‌زمان مشغول افشاگری فیش‌های حقوقی مدیران سینمایی دولت پیشین است در اظهار نظری اطمینان خاطر داد که پرونده کیارستمی با هیچ مصلحت‌سنجی‌ای روبرو نخواهد شد.

با همه این اوصاف دومین جلسه رسیدگی به پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی روز چهارشنبه برگزار شد. حاضرین این جلسه همه از مدیران و مسئولان امر بودند و روسایی چون رئیس کل سازمان نظام پزشکی، قائم مقام وزیر بهداشت، معاون وزیر دادگستری، معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم پزشکی، قائم مقام سازمان پزشکی قانونی و کارشناسان مشخص شده برای رسیدگی به این پروند در این جلسه حضور داشتند. اینکه در این جلسه چه گذشت را دکتر محسن خلیلی، سخنگوی کمیسیون کارشناسی ویژه تخصصی دادسرای انتظامی تهران بزرگ در گفتگو با ایسنا شرح داده است. او گفته است که در ابتدای دومین جلسه رسیدگی به پرونده مرحوم کیارستمی، فرزند ایشان یعنی بهمن کیارستمی حضور داشته و درخواست‌هایش را از سوی خانواده کیارستمی مطرح کرده است. درخواست‌های بهمن کیارستمی طبق گفته خلیلی، تاکید بر دقت در رسیدگی پرونده در زمان مناسب بوده است، فرزند کیارستمی همچنین خواسته است که رسدیگی علمی و دقیق پرونده فدای سرعت نشود. در ادامه جلسه هم او به سوالات کارشناسان پاسخ داده است. سخنگوی کمیسیون کارشناسی ویژه تخصصی دادسرای انتظامی تهران گفته است که مقرر شده در جلسات آینده، پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی از فرانسه، از طریق وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی و همچنین خانواد او پیگیری شود تا در تصمیم گیری نهایی، جمع بندی کامل انجام شود. خلیلی در ادامه توضیحاتش گفته است که بعد از خروج فرزند کیارستمی از جلسه، دادستان انتظامی تهران گزارش کمیته منتخب کمیسیون را که در روز یکشنبه هفته گذشته با حضور پزشکان کادر درمانی مرحوم کیارستمی در بیمارستان جم و آراد بررسی شده بود، به اعضا ارائه داده است. در انتهای جلسه هم گویا مقرر شده است که در جلسات آینده، توسط کمیته منتخب و کارگروه‌های تخصصی مربوطه، گزارش ادامه پرونده کارشناسی جمع بندی شود تا در جلسه نهایی کمیسیون ویژه، رسیدگی و به جمع بندی کامل برسد.

خلاصه که دومین جلسه رسیدگی به پروند پزشکی مرحوم کیارستمی، به دادن گزارش، ارائه توضیح و جمع‌آوری اطلاعات پرداخته و خبری از خبر خاصی که دوست‌داران کیارستمی را آگاه کند، در میان نبوده است.

همزمان با دومین جلسه بررسی پرونده پزشکی کیارستمی اما، خبر جالبی نیز در خبرگزاری‌ها منتشر شد. خبری که پس از یک هفته یقه‌گیری میان سینماگران و پزشکان، نوید اتفاقات خوب است، شاید. پزشکی عمومی دکتر حسین یعقوب پور پیشنهاد جالبی ارائه داده و ضمن درخواست از جامعه پزشکان و جامعه سینمایی مبنی بر حفظ احترام یکدیگر و زندگی در صلح، گفته است: «براى ایجاد پیوند محبت آمیز بین جامعه هنرمندان و پزشکان، سالانه جایزه‌اى تحت عنوان «نهال دوستى» از طرف نظام پزشکى ، بیمارستان جم و … و هنرمندان فیلمساز (خانه سینما) براى یادبود مرحوم استاد عباس کیارستمى به بهترین فیلم کوتاه و بلند و نیز به یک پزشک که در جهت ارتقاء اخلاق و گسترش صفا و صمیمیت بین اقشار جامعه و تشویق و دلسوزى براى خدمت به همنوعان باشد اهدا گردد». پیشنهادی که با رویکرد کیارستمی در مسیر حرفه‌ای‌اش بیشتر هم‌خوان است تا یقه‌پاره کردن‌های این یک هفته اخیر. شاید کیارستمی در حال تماشای این معرکه حالا دارد فیلمی می‌سازد و زندگی پس از مرگ را روایت می‌کند. چنین کاری و تعریف جایزه‌ای با نام نهال دوستی، می‌توان سوژه جالبی برای کیارستمی باشد تا دوستی را در چنین معرکه‌ای روایت کند.

هیاهو که زیاد می‌شود، تشخیص سره از ناسره سخت است. شاید این واکنش‌ها در هفته  پس از درگذشت کیارستمی، تا حدی طبیعی باشد اما در شرایط بحرانی، انسان‌ها به نهانشان باز می‌گردند. این است که غم‌انگیز است و شاید وقتی می‌بینی که دو قشر فرهیخته – از سینماگر تا پزشک، چنین زبان یکدیگر را متوجه نمی‌شوند و شرایط یکدیگر را درک نمی‌کنند، بیشتر به فکر فرو می‌روی که خب، چه خبر است؟ زبان مشترک، کلمه نیست گاهی، درک است و انصاف؛ چه قضات مهرجویی در زمانی که گریه می‌کرد و فریاد می‌زد، چه در جامعه پزشکی که به خاطر اشتباه سهمگین چند نفر، یا یک چوب رانده می‌شوند. صبوری، در مصیبت باید صبوری کرد و در جهت ایفای حق، باید صبور بود و مستحکم؛ و هیچ‌کدام ازین صفات، با شرایطی که در هفته گذشته حول پرونده کیارستمی رخ داد، هم‌خوانی نداشت، متاسفانه.

باید به انتظار جلسه‌های بعدی کمیته رسیدگی به پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی نشست و از آن‌سو نیز به ایده پزشک عمومی فکر کرد که «نهال دوستی»، جایزه‌ای که ثمره درگذشت فردی چون کیارستمی است، الحق که زیباست.