یک بازی موبایلی چه بلایی بر سرمان می‌آورد

زامبی‌های پوکمون‌باز

این بازی با محوریت کاراکترهای محبوب انیمیشنی دهه ۱۹۹۰ طراحی و عرضه شده‌اند و شاید همین سابقه نوستالژیک بود که توانست مخاطبان زیادی را با آن همراه کند. در کنار این سابقه، تکنیک متفاوت بازی را نیز قرار دهید که به هر بازیکن تجربه‌ای تازه را ارائه می‌دهد. کاربران این بازی نمی‌توانند ثابت بنشینند و باید دائما در حرکت باشند تا بتوانند پوکمن‌ها یا همان اژدها را شکار کنند

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
پوکمون
نوآوران -

برای خودشان هم عجیب بود! عجیب بود که بعد از ۱۲ ساعت که از انتشار بازی گذشته بود، تب «پوکمون» بریتانیا را گرفته بود. در کمتر از یک هفته بعد به قدری بازی در پلی‌استور و اپ‌استور دانلود شده بود که کمپانی نینتند، عرضه جهانی آن را عقب انداخت.

این بازی با محوریت کاراکترهای محبوب انیمیشنی دهه ۱۹۹۰ طراحی و عرضه شده‌اند و شاید همین سابقه نوستالژیک بود که توانست مخاطبان زیادی را با آن همراه کند. در کنار این سابقه، تکنیک متفاوت بازی را نیز قرار دهید که به هر بازیکن تجربه‌ای تازه را ارائه می‌دهد. کاربران این بازی نمی‌توانند ثابت بنشینند و باید دائما در حرکت باشند تا بتوانند پوکمن‌ها یا همان اژدها را شکار کنند؛ شاید این راهی باشد برای ساکت کردن منتقدان بازی‌های کامپیوتری که از کم‌تحرکی بچه‌ها ابراز نارضایتی می‌کردند. اما این تحرک‌های بی‌حواس هم نتیجه چندان خوبی نداشته و در همین مدت زمان کم حوادث عجیب و متفاوتی برای آن‌هایی که «پوکمون گو» بازی می‌کنند، رقم زده است. تصور کنید تعدادی آدم که سرشان روی گوشی‌های‌شان خم است، در خیابان راه می‌روند و پوکمون شکار می‌کنند. در آستانه ورود رسمی بازی به ایران که دیگر حالا بدون دور زدن فیلتر می‌توان «پوکمون گو» بازی کرد، نگاهی داریم به این اتفاق‌ها.

-یک جوان ۲۴ ساله زلاندنویی که در یک شرکت کار می‌کرد، بعد از آشنایی بازی پوکمون زندگی‌اش دستخوش تغییرات زیادی شد! به گفته خودش بعد از اینکه ۶ سال کار کرده، حالا وقت استراحتش رسیده و می‌خواهد با پوکمون دور کشور بگردد و هرچه بیشتر شکار کند و امتیاز بالاتری هم داشته باشد.

-حتما شما هم می‌دانید که همیشه توصیه می‌کنند در هنگام رانندگی با تلفن همراه حرف نزنید، فرهنگ‌سازی همین یک جمله سال‌ها طول کشیده، اما حالا باید از رانندگان عزیز بخواهیم «لطفا پشت فرمان پوکمون بازی نکنید!» در یک تصادف که دو ماشین از روبرو یه یکدیگر خورده بودند، مشخص شد که هر دو راننده در حال شکار بودند! در تصادفی دیگر یک ماشین در خیابان خلوت و نیمه شب به درخت خورده بود و از وسط نصف شده بود، هم راننده پوکون بازی می‌کرده است.

-در ایالت ماساچوست امریکا یک دختر ۱۹ ساله در حالی‌که با همه حواس در حال شکار بود، نزدیک بوده خودش شکار یک آدم‌ربا شود! البته او از این مهلکه فرار کرده، اما آدم‌ربایان نوجوانان و جوان‌هایی را که حواس‌شان پرت است، راحت‌تر می‌دزدند. به نظر می‌رسد از این گیمرها دزدی کردن هم راحت باشد، این اتفاق برای دو مرد که در حال شکار بودند، افتاده. دزد با اسلحه به سراغ‌شان آمده و هم پول‌ و هم تلفن‌های‌شان را برده است.

-البته در یک مورد می‌توان از پوکمون و شیوه بازی‌اش راضی بود! یک دختر ۱۹ ساله اهل ریورتون وقتی برای شکار در کنار رودخانه حرکت می‌کرده، در آب چیزی می‌بیند و وقتی بیشتر دقت می‌کند، متوجه یک جسد در آب می‌شود. در این‌جا باید از پوکمون تشکر کرد که باعث پیدا شدن جسد در آبی شده که کمتر کسی از آن اطراف می‌گذرد.

-این روزها  و با تب بالا گرفتن بازی، «پوکمون گو» تبدیل به یکی از نگرانی‌های مقاماتی چینی شده است، این در حالی‌است که هنوز بازی در این کشور عرضه نشده، اما آن‌ها می‌گویند به دلیل اینکه بازی از جی‌پی‌اس موبایل استفاده می‌کند و همه‌چیز را روی نقشه نشان می‌دهد، وقتی کاربران به مکان‌های نظامی و ممنوعه در چین برسند، آن‌‌ها را روی نقشه مشخص نمی‌کند و این اطلاعات به شرکت سازننده بازی می‌‌رسد و ممکن است آرشیو شود و بعدها بتوانند از این اطلاعات محرمانه استفاده کنند.

حالا که «پوکمون گو» در ایران هم عرضه شده و دسترسی به آن هم نیاز به ترفند خاصی ندارد و البته ایرانی‌ها نشان داده‌اند که در استفاده افراطی از این بازی‌ها خیلی هم پیش‌قدم هستند و تا امروز هم اخبار کشورهای دیگر در رابطه بازی را به خوبی رصد کرده‌اند، باید ببینیم شیوه برخورد و استفاده از آن در ایران به چه شکل خواهد بود و آیا طی روزهای آینده با مشکلاتی مشابه اتفاق‌هایی از این دست روبرو خواهیم شد یا نه؟ از همه این‌ها گذشته، راستی، فیلم‌های زامبی‌ را دیده‌اید؟ چه شبیه‌اند آدم‌های سر در گوشی فرو رفته و قدم زننده در خیابان، با آن تصویر زامبی‌های فیلم‌های این تیپی؛ نکنده واقعا زامبی‌ داریم می‌شویم؟