زندان در انتظار استفاده کنندگان وی‌پی‌ان

در امتداد دردسرهای اینترنت

استفاده از وی‌پی‌ان در بسیاری از کشورهای دنیا امری طبیعی است و البته بهره‌های مختلفی هم دارد، گاهی در مواردی است که دولت دسترسی به برخی وب‌سایت‌ها را محدود کرده یا شرکت‌هایی هستند که امکان استفاده از وب‌سایت را تنها برای افرادی که در محدوده جغرافیایی مشخصی هستند، فراهم می‌کنند

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
وی‌پی‌ان
نوآوران -

استفاده از وی‌پی‌ان در بسیاری از کشورهای دنیا امری طبیعی است و البته بهره‌های مختلفی هم دارد، گاهی در مواردی است که دولت دسترسی به برخی وب‌سایت‌ها را محدود کرده یا شرکت‌هایی هستند که امکان استفاده از وب‌سایت را تنها برای افرادی که در محدوده جغرافیایی مشخصی هستند، فراهم می‌کنند. از طرفی بخشی استفاده از این ابزار به ناشناس ماندن در فضای مجازی کمک می‌کند، در این شرایط استفاده از وی‌پی‌ان تبدیل به امری طبیعی در همه دنیا شده و حتی خرید و فروش اکانت‌های آن هم در همه کشورها اتفاق می‌افتد.

اما به نظر می‌رسد شرایط قرار است برای کاربران اینترنت در امارات سخت‌تر شود! قانون تا‌زه‌ای در این کشور وضع شده که می‌گوید اگر شما از امکانی مانند وی‌پی‌ان برای ورود به سایت‌‌ها استفاده کنید، به زندان می‌افتید یا اگر نخواهید زندان بروید، باید در حدود دو میلیون درهم جریمه بپردازید! در قانون تازه به صورت مشخص نوشته شده که اگر شخصی با استفاده از یک آدرس غلط یا شخص سوم از شبکه کامپیوتری استفاده کنند، کشف و مجازات می‌شوند.

در ایران هم استفاده از وی‌پی‌ان جرم محسوب می‌شود، اما نوع برخورد با این موضوع بسیار متفاوت است و قابل مقایسه نیست. پلیس فتا در گزارشی اعلام کرده بود که کاربردان ایرانی بهتر است از وی‌پی‌ان استفاده نکنند، چون این سیستم اطلاعات آن‌ها را در اختیار مالک اصلی سرور قرار می‌دهد و در دراز مدت میتواند آسیب‌های جدی داشته باشد، چون بخشی از درآمد مجرمان سایبری فروش همین اطلاعات کاربران آن‌ها در سراسر دنیا است.

این در حالی‌است که وی‌پی‌ان به شکل مشخص استفاده فیلترینگ در دنیا ندارد، بلکه در مواردی استفاده می‌شود که کاربر بتواند با استفاده از اطلاعات کدگذاری شده، در فضایی امن کار کند و جلوی دسترسی‌های غیرمجاز به اطلاعات خودش را بگیرد. از طرفی می‌توان گفت در ایران به جهت اینکه دسترسی به خود وی‌پی‌ان به شکل مستقیم وجود دارد، چندان جرم محسوب نمی‌شود.