با انتشار خبر حضور دوباره رئیس‌جمهوری در صداوسیما مطرح شد

روحانی باید صادقانه در تحقق وعده‌هایش گام بردارد

معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات مدت زیادی است که فضای مجازی خلا وجود رسانه های قوی و شفاف ساز را برای مردم پر کرده است. این که می گوییم مدت‌ها، منظورمان مدت زمان و شدت رشد فضای مجازی برای حضور و نفوذ در میان مردم است. مردم در مدتی با شدت زیاد در معرض اطلاعات آزادی قرار گرفتند که گاه از خبری شفاف سازی می کرد و گاه شایعاتی را پیرامون آن ایجاد می کرد. اهل مطالعه امروز به خوبی می توانند شایعات را از واقعیات تشخیص دهند اما هنوز برای خیل عظیمی از مردم جای سوال است که چرا رسانه های رسمی کشور از رسانه های فضای مجازی مثل شبک های تلگرامی عقب می مانند؟ سوال بعدی در جایی طرح می شود که فضا سازی هایی علیه شخص ویا نهادی مثل رئیس جمهور و یا دولت انجام می شود اما به جای پاسخ گویی و رفع اتهام از سوی این افراد شاهد سکوت طولانی مدت آن ها می شویم.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
مرتضی مبلغ
نوآوران -

مرتضی مبلغ - معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات: مدت زیادی است  که فضای مجازی خلا وجود رسانه های قوی و شفاف ساز را برای مردم پر کرده است. این که می گوییم مدت‌ها، منظورمان مدت زمان و شدت رشد فضای مجازی برای حضور و نفوذ در میان مردم است. مردم در مدتی با شدت زیاد در معرض اطلاعات آزادی قرار گرفتند که گاه از خبری شفاف سازی می کرد و گاه شایعاتی را پیرامون آن ایجاد می کرد. اهل مطالعه امروز به خوبی می توانند شایعات را از واقعیات تشخیص دهند اما هنوز برای خیل عظیمی از مردم جای سوال است که چرا رسانه های رسمی کشور از رسانه های فضای مجازی مثل شبک های تلگرامی عقب می مانند؟ سوال بعدی در جایی طرح می شود که فضا سازی هایی علیه شخص ویا نهادی مثل رئیس جمهور و یا دولت انجام می شود اما به جای پاسخ گویی و رفع اتهام از سوی این افراد شاهد سکوت طولانی مدت آن ها می شویم. به طور مثال در موضوع فیش های حقوقیچه در دوران انتشار فیش ها و چه در زمان گمنه زنی ها و شایعه پراکنی ها، شاهد سکوت دولتی ها بودیم . در حالی که زودتر از این ها رئیس جمهور باید با مردم در این باب سخن می گفت. با اینکه فضای مجازی آثاری عمیق  دارد اما صحبت رو در رو با مردم ، از صدا و سیمای ملی بر افکار عمومی تاثیری بیش‌تر  خواهد گذاشت . این که یک مقام ارشد کشور با مردم از شبک های تلوزیونی صادقانه حرف بزند و به همه سوالات وشایعات  پیرامون دولتش پاسخ دهد، فضای غیر واقعی ایجاد شده  را روشن و مردم-دولت را به هم نزدیک‌‌ترمی کند . همچنین باعث می شود تا برای برنامه‌های آینده کشور میان دولتی ها و مردم همراهی بیشتری شگل گیرد.

به نظر من با توجه به این که رئیس جمهور بعد از مدت ها از طریق صدا وسیما  می‌‌خواهند با مردم حرف بزند، می‌تواند صحبت‌هایشان حول دو محور تقسیم بندی کند. بخش اول طرح مجموعه‌ی کارها و خدماتی است که برای مردم انجام داده است، ایشان باید که این خدمات و دلایل انجام آن را برای مردم تبیین کند.همچنین دلایل عدم تحقق برخی از شعارهایشان را هم برای مردم باید توضیح دهند.رقبای دولت آنقدر فضا را علیه دولت یازدهم مکدر و سیاه کرده اند که بسیاری از دستاوردها در میان فضا سازی های آنها گم می شود.  مهم است که آقای روحانی از فضای رسانه استفاده کند تا اقدامات و دستاوردهایشان را به مردم معرفی کند. هرکجایی هم که در اجرای امور موفق نشدند دلایل عدم توفیقشان را صمیمانه برای مردم شرح دهند و حتی اگر جایی لازم بود عذرخواهی کنند. اقدام دوم بحث افشای تحرکات مربوط به جریانات تندرو و مخالف دولت است که با عملیات روانی گسترده‌ای و اغتشاش فضای افکار عمومی سعی شد ایشان را به جای فردی معتدل و منطقی ،شخصی دیگر جلوه دهند.

آقای روحانی در گفت و گویش در تلویزیون باید منطقی، و با رعایت اقتدار مردم را در جریان اقدامات مردمی که علیه منافعشان فعالیت می‌کنند قرار دهند. به نظر من مهمترین کار دولت، ادامه گفتمان سازی تدبیر و امید است و کارهای زمین مانده را باید سامان ببخشد و صادقانه در جهت تحقق وعده‌هایش گام بردارد.