هنرمندی که هنرش را در ضایعات پیدا کرد

آرایشگر هنرمند با پس‌مانده‌های مو

وانگ زیاجو ۳۱ سال دارد و در یک آرایشگاه کار می‌کند. اما به نظر می‌رسد برای وانگ این رفت و برگشت‌های قیچی که منجر به کوتاه شدن موها می‌شود، تنها یک شغل نیست که بعد از آن موها را از روی زمین جمع کند و در سطل بریزد، نه! او موها را جمع می‌کند و با استفاده از آن‌ها دست به خلق آثار هنری می‌زند.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
هنرمند آرایشگر
نوآوران -

اگر آثار خلق شده وانگ را از دور نگاه کنید، به نظرتان می‌رسد آن‌ها را با مداد یا زغال کشیده، اما دقیق‌تر که می‌شوید، تارهای خُرد شده مو را می‌بینید که با نظم کنار یکدیگر نشسته‌اند و طرح‌های متفاوتی را به وجود آورده‌اند. قصه ساخت این آثار از جایی شروع می‌شود که وانگ دلش برای موهایی که دور می‌ریخته می‌سوزد و یک بار وقتی روی زمین پخش بودند، آن‌ها را با یک کارت و بُرس کوچک آرایشگاهی شکل می‌دهد و بدون اینکه متوجه گذشت زمان شود، طرح یکی از شخصیت‌های کارتونی را روی زمین به وجود می‌آورد، این کار برای او حال خوبی دارد و از همین رو این طرح‌ها ادامه پیدا می‌کنند و روز به روز بیشتر می‌شوند.

به هر حال وانگ در یک سالن آرایشگری کار می‌کند و همه‌چیز باید تمیز باشد، با اینکه هرکدام از طرح‌ها دو ساعت زمان لازم دارند تا تکمیل شوند، وانگ بعد از اتمام کار، آن‌ها را امضا می‌کند و عکس‌هایی می‌گیرد، بعد همه را جارو می‌کند، خودش می‌گوید این جارو و تمیز کردن، دل او را به درد می‌آورد و مانند این است بخشی از وجودش را نابود می‌کند.

این آرایشگر با استعداد از شغلش راضی است و حالا هم خوشحال است که توانسته فعالیتی در ارتباط با شغلش انجام دهد که هم برای خودش جالب باشد و هم برای دیگرانی که کار او را می‌بینند. به همین دلیل است که وانگ برای طرح‌هایش انرژی زیادی می‌گذارد تا اثر خوبی بسازد، حتی با وجود اینکه می‌داند در نهایت همه‌چیز از بین می‌رود و جای موها در سطل آشغال خواهد بود.