دست‌نویسی که قرار نیست هیچ‌گاه به مقصد برسد

نامه احمدی‌نژاد با ادبیات قزافی‌

در فضای مجازی نامه‌ای منسوب به محمود احمدی‌نژاد انتشار پیدا کرده است که صبح دیروز به سفارت سوئیس در تهران تحویل داده تا به دست باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا برسد. اصالت خبر، چرایی یا مصارف سیاسی آن برای خود ایشان و اطرافیانش را مد نظر قرار نمی دهیم ؛ اما این سوال را طرح می کنیم که چرا هراز چند گاهی احمدی‌نژاد اخلاقی از خود نشان می دهد که با رفتارهای همیشگی‌اش صدوهشتاد درجه مغایر است. در ابتدای امر باید دانست که احمدی‌نژاد از ادبیاتی پیروی می کند که شبیه ادبیات سیاسی قذافی است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
سید محمود میرلوحی
نوآوران -

سید محمود میرلوحی - عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان: در فضای مجازی نامه‌ای منسوب به محمود احمدی‌نژاد انتشار پیدا کرده است که صبح دیروز به سفارت سوئیس در تهران تحویل داده تا به دست باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا برسد. اصالت خبر، چرایی یا مصارف سیاسی آن برای خود ایشان و اطرافیانش را مد نظر قرار نمی دهیم ؛ اما این سوال را طرح می کنیم که چرا هراز چند گاهی احمدی‌نژاد اخلاقی از خود نشان می دهد که با رفتارهای همیشگی‌اش صدوهشتاد درجه مغایر است.  در ابتدای امر باید دانست که احمدی‌نژاد از ادبیاتی پیروی می کند که شبیه ادبیات سیاسی قذافی است. قذافی نیز مانند رئیس جمهور سابق ما رویکرد سختیی را اتخاذ می کرد،سپس نسبت به آن نرمی نشان می داد و دوباره درآخر به همان سختی و خشونت اول کار باز می گشت. نمونه‌ی این امرا در برخی صحبت‌های علی اکبر صالحی می بینیم که باوجود هماهنگی های او با رهبری برای مذاکره‌ مخفی با آمریکا در عمان احمدی‌نژاد به سختی روزهای اولش هیچ کمکی به این مذاکرات نکرد، در حالی که چندی قبل این موضوع یعنی در میانه‌ی نموداری که از احمدی‌نژاد یاد کردم، قصد مذاکره داشت و نامه‌ای هم به اوباما نوشته بود.

اصل نامه نوشتن یا مذاکره‌ کردن با سایر چهره های سیاسی دنیا بحثی نیست، چرا که رئیس دولت اصلاحات ، کسی که پایه گذار گفت و گوی تمدن‌ها بوده است به کشورهای زیادی سفر کرده و همیشه مورد تکریم آن ها بوده است که متاسفانه بعدا خودمان، خورمان را از وجود ایشان بی‌بهره کردیم. از سوی دیگر آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز از دیگر چهره هایی بود که در خاورمیانه نقش میانجی‌گر را بازی می کرد و زمان ملک عبدلله  ازتنش های میان تهران-ریاض کم می کرد. اما بعد از این دو رئیس جمهور که فضای بین‌المللی را برای کشورمان فضایی مثبت و دوستانه کرده‌بودند، شخصی بر سر کار آمد که در اول کارش تمام مناسبات ایران با دنیا را به هم ریخت. همان‌طور که در داخل کشور با ادبیات تعطیل شد، منحل شود و نمی خواهم سازمانهای مهمی مثل سازمان برنامه‌ و بودجه را نابود کرد، در فضای خارجی هم با استفاده از همین ادبیات که منحصر به خودش بود وارد صحنه شد و روابط ایران را به چند کشور کم سابقه‌ی آفریقایی و آمریکای لاتین تقلیل داد. حالا چرا باید با چنین نگاهی و چنین سطحی از رابطه با جهان برای اوباما به عنوان فردی غیر سیاسی نامه بنویسد؟

اوایل انقلاب خیلی از کشورها نمی ‌خواستند با ما رابطه داشته باشند،امام(ره) به ما یاد دادند که به جای رابطه با دولت ها با ملت ها ارتباط داشته باشید. با همین راهنمایی ما توانستیم طی سی سال جایگاه بالا و مناسبی در فضای بین ‌المللی داشته باشیم ، اما احمدی ‌نژاد در دوران اوج رابطه های بین‌الملی ایران آمد و نتیجه‌ی همه تلاش‌ها را خراب کرد. ادبیات احمدی‌نژاد پر است از چرایی، نافرجامی و حرکت‌های نا تمام . حالا الان ذهن‌ها نباید با این نامه و مسائل پیرامونش از اصل مسئله ی احمدی‌نژاد، پرونده‌های مربوط به دولتش ،فسادها و ضرورت رسیدگی به آنها توسط قوه‌ی قضاییه دور شود.