« اکوان» یک دیو واقعی

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
« اکوان» یک دیو واقعی
نوآوران -

سال ۱۳۱۶ تکه تکه‌های یک دیو آهنین به بندر آبادان رسید.تکه‌هایی که یک سال بعد تبدیل به «جرثقیل اکوان» شد. در سالهای پس از کشف نفت ، انگلیسی‌ها تجهیزات و ملزومات حفاری بسیاری را با خود به آبادان آوردند.چندین دستگاه جرثقیل که هرکدام موارد استفاده گوناگونی داشتند.اکوان پس از خریداری از انگلستان در اسکله ی.شماره «هفت_الف» استقرار یافت.

داستان انتخاب نام اکوان نیز داستان جالبی است. این جرثقیل با نیروی بخار کار می‌کرد و همچنین به علت غول آسا بودن و توانایی جا به جایی اجسام بسیار سنگین به اکوان دیو(یکی از کاراکترهای معروف شاهنامه ی فردوسی که تنوره می‌کشید و اجسام را بلند می‌کرد) تشبیه شده است.

در آن دوران اکوان بزرگترین جرثقیل شناور در حوزه خلیج فارس بود که روبه روی دروازه اصلی پالایشگاه نصب شده بود.

با بالا گرفتن آتش جنگ جهانی دوم ،ایران که پل ارتباطی متفقین برای جا به جایی مهمات و تسلیحات بود نقش اکوان پررنگ تر شد.در آن دوران هزاران تن بار از ادوات زرهی و سوخت گرفته تا آمبولانس و لوکوموتیو و سایر کالاها را جا به جا می کرد و بعد از انتقال به بندر آبادان به روسیه منتقل می شد. از مهم ترین سلاح‌هایی که توسط بازوان آهنین اکوان جا به جا شده می توان به هواپیمای بمب افکن بوستون اشاره کرد که قطعات آن به صورت مجزا به ایران رسیده و بعد از آن مونتاژ شده.

اکوان همچنین رکوردار حمل بار در ایران است.

در دوران جنگ هشت ساله با اصابت توپ به بدنه این جرثقیل ،به زیر آب رفت و سرانجام در سال ۱۳۷۳ تن شکسته اش را از میان گل و لای «اروند رود» بیرون کشیدند.

حقیقت این است که اکوان شاهنامه یک دیو افسانه ای بود که کارهای محیر العقول انجام می داد اما تاریخ معاصر ما یک اکوان واقعی دارد. امروز جسم ناقص زنگ زده اش به تماشای امواج اروند رود نشسته و روزهای اوجش را مرور می کند؛ روزهایی که بازوان نیرومندش تنوره کشان جهانی را از نکبت جنگ نجات داد.از اهمیت اکوان همین جمله وینستون چرچیل کافی ست: « ﺍﮐﻮﺍﻥ ، ﻣﺘﻔﻘﯿﻦ ﺭﺍ ﻭ ﻣﺘﻔﻘﯿﻦ ﺟﻬﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺷﺮ ﻫﯿﺘﻠﺮ ﻧﺠﺎﺕ ﺩﺍﺩﻧﺪ .»

پی نوشت:ای کاش مسوولین توجه بیشتری به مرمت و نگهداری این جرثقیل نشان بدهند تا حداقل میراث سالمی را به آیندگان این مرزو بوم تقدیم کنیم.