جعفروالی زاده

در ماه‌های اخیر با بهروز وثوقی در ارتباط بودم

  1. ۹ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
در ماه‌های اخیر با  بهروز وثوقی در ارتباط بودم
نوآوران -

گلزار افشری/ خبرنگار

این روزها جعفر والی به علت خونریزی معده حال و روز مناسبی ندارد. این پیشکسوت سینما نقش‌های درخشانی در فیلم‌های «سفر سنگ» از مسعود کیمیایی، «تنگسیر» از امیر نادری و «گاو» از داریوش مهرجویی بازی کرده است. نمایش‌نامه گاو را او برای اولین بار نوشت که ادای دینی به یار غارش غلامحسین ساعدی بود. و قبل ساخته شدن فیلم«گاو» برروی صحنه تئاتر رفت. غلامحسین ساعدی نویسنده کتاب «عزاداران بیل» که فیلم ‌«گاو» از روی آن اقتباس شده از دوستان نزدیک والی بوده است و آثار او در نمایش‌نامه‌های جعفر والی بسیار دیده می‌شود. این روز‌ها نمایش‌نامه‌های جعفر والی مجوز کار نمی‌گیرد حتی او با وزیر ارشاد در این مورد صحبت مستقیم داشته ولی کاری از پیش نرفته. امروز هم او بدون بیمه درحال درمان بیماریش است. عباس جوانمرد ،مرحوم داوود رشیدی و عباس کیارستمی و امثال این بزرگان سینما زیاد بودند که دروان بیماری و مشکلاتی که با آنها دست وپنجه نرم می‌کردند در تنهایی به سر بردند و در آخر پس از مرگشان به یادهها آمدند و نامشان به زبان‌ها افتاد.به سراغ جعفر والی رفتم و با او در مورد این روزهایش گپی کوتاه زدم که پیش روی شماست:

* می‌خواستم از حال‌و روز این روزهایتان بپرسم جعفر والی این روزها با بیماری سختی که دارد چگونه روزگار می گذراند؟

بعد از یک سری مراقبت‌های ویژه در بیمارستان پزشکان تشخیص به عمل حراجی دادند ولی شکر خدا شرایط جسمی‌ام رو به بهبودی رفت و دیگر نیازی به جراحی نداشتم و از بیمارستان مرحض شدم و امروز به نسبت قبل شرایط بهتری را دارم.

*از اهمال پزشکی با توجه به اتفاقات اخیری که برای هنرمندان افتاده است ترسی ندارید؟

خیر. من در حال حاضر زیر نظر پزشک خود هستم و به مشکلی برنخورده‌ام.

* نمایشی که قرار بود در فرانسه روی صحنه ببرید و در آن برای اولین بار بهروز وثوقی در تئاتر دیده شود چه خبرهایی برای ما دارید؟

برای اجرای این نمایش به تهیه‌کنند نیاز داریم. متاسفانه این کار به خاطره مشکلات و موانعی که وجود دارد هنوز هم روی هوا مانده است.

*تهیه کننده ای که شما نیاز دارید ایرانی است یا فرانسوی؟

فرقی نمی‌کند، از ایران یا فرانسه مشکل اصلی این است که‌ به علت یکسری مسائل زیر بار این مسئولیت نمی‌روند. شیوه و نوع برگزاری تئاتر در فرانسه با ایران متفاوت است و شرایط متفاوتی برای این نمایش وجود دارد.

*امیدی دارید که این نمایش به روی صحنه برود؟

خیر هیچ امیدی برای به صحنه رفتن این نمایش ندارم.

*اخیرا با اقای بهروز وثوقی تماس داشته‌اید در ارتباط با این نمایش؟

در ماه‌های اخیر با او در ارتباط بودم و بسیار مشتاق است که این نمایش بروی صحنه برود. ما فقط می‌توانیم امیدوار باشیم که این اتفاق بیافتد.

*برای نمایش‌نامه‌های جدیدتان مجوز از وزارت ارشاد گرفته‌اید؟

بله اخیرا یکی از نمایش‌نامه‌هایم به نام «در گوش سالمم زمزمه کن» مجوز گرفته است قبل از آن نیز قرار بود یک نمایش‌نامه دیگری کار به‌نام« آ باکلاه ا بیکلاه »را کار کنم که اصلا جوابی برای این کار دریافت نکردیم. ‌ولی مشکل اصلی نگرفتن مجوز نیست، مشکل اصلی این است که دیگر کسی تمایل به بازی در تئاتر ندارد.

*علت اصلی مشکل تئاتر چه چیزی است؟

مشکل این است که بازیگران دوماه از وقت خود را برای تمرین در تئاتر صرف می‌کنند و بعد از آن مشخص نیست که بعد از اینکه نمایش به روی صحنه رفت و تمام شد چه سرنوشتی را در پیش‌رو خواهند داشت؟ آیا دستمزدشون را به موقع دریافت می‌کنند یا نه. درکل ما چشم انتظار آیند هستیم که شرایط بهتری برای تئاتر پیش بیاید.