گمانه زنی

بارزانی در راه ایران

مدتی است که گمانه ­زنی­ هایی در خصوص سفر مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان به ایران وجود دارد. این گمانه­ زنی­ ها با اظهارنظر سفیر ایران در عراق، حالا قوت بیشتری گرفته است.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
مسعود بارزانی
نوآوران -

گروه سیاسی: مدتی است که گمانه ­زنی­ هایی در خصوص سفر مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان به ایران وجود دارد. این گمانه­ زنی­ ها با اظهارنظر سفیر ایران در عراق، حالا قوت بیشتری گرفته است. دانایی­ فر در گفتگو با ایسنا از سفر قریب ­الوقوع بارزانی به ایران خبر داده بدون این که تاریخ دقیقی را برای سفر او اعلام کند. به گزارش کردپرس، فتاح مصطفی، رئیس اداره روابط امور خارجی اقلیم کردستان، ضمن تائید این خبر، از انجام این سفر با دعوت رسمی ایران خبر داده است.

پیشتر نیز ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان در ایران، از امکان سواپ نفت بین ایران و اقلیم کردستان خبر داده بود که به نظر منتظر تایید کمیسیون نفت و گاز اقلیم کردستان است. در شرایطی که رابطه میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق به یک بن­ بست سیاسی رسیده است، به نظر اقلیم کردستان برای تقویت جایگاه سیاسی و اقتصادی خود بیش از پیش به همسایگان خود چشم دوخته است. در این میان، جمهوری اسلامی ایران به ­واسطه رابطه دیرینه و پیوندهای استراتژیک که در هشت ساله جنگ تحمیلی بیش از پیش مستحکم شد، نقش و جایگاه ویژه­ای برای اقلیم کردستان دارد.

به نظر سید محمود علوی وزیر اطلاعات کشور، اواخر اردیبهشت در سفری از پیش اعلام نشده به اقلیم کردستان با بارزانی و برخی مقامات امنیتی اقلیم کردستان دیدار و مقدمات سفر بارزانی به ایران را فراهم کرده است. وزیر اطلاعات کشورمان از بارزانی خواست تا انتظارات و نظرات خود را در خصوص تحولات منطقه بیان کند. با این حال، مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان بر خلاف جلال طالبانی، رئیس اتحادیه میهنی کردستان، رابطه چندان خوبی با تهران در سال­های اخیر نداشته است. از دیگر سو، سفر بارزانی به ایران زمانی ابعاد پیچیده ­تری به خود می ­گیرد که گفته می ­شود در هنگام فتح موصل توسط گروه داعش، اقلیم کردستان هیچ اقدامی برای عدم سقوط این شهر انجام نداد.