حقوق بشر تبدیل به کسب وکار شده است

استکهلم، سومین ایستگاه قطار دیپلماسی ایران

ظریف برنامه کاری خود در روز چهارشنبه را با دیدار میکائیل دامبری وزیر نوآوری و امور شرکت های سوئد آغاز کرد. وی در این دیدار با اشاره به این که ایران تا قبل از تحریم ها اولین شریک تجاری سوئد در منطقه غرب آسیا محسوب می شد، ابراز امیدواری کرد که روابط اقتصادی دو کشور در مرحله پسا برجام به جایگاه قبلی خود بازگردد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
دکتر ظریف در استکهلم
نوآوران -

گروه سیاسی: قطار دیپلماسی ایران با هدایت ظریف صبح دیروز در حالی در سومین ایستگاه خود یعنی استکهلم توقف کرد که پیشتر دو ایستگاه ورشو و هلسینکی را پشت سر گذاشته است. توقفی که روز پرکاری دیگری را برای وزیر امورخارجه و هیئت اقتصادی همراه رقم زد. ظریف برنامه کاری خود در روز چهارشنبه را با دیدار میکائیل دامبری وزیر نوآوری و امور شرکت های سوئد آغاز کرد. وی در این دیدار با اشاره به این که ایران تا قبل از تحریم ها اولین شریک تجاری سوئد در منطقه غرب آسیا محسوب می شد، ابراز امیدواری کرد که روابط اقتصادی دو کشور در مرحله پسا برجام به جایگاه قبلی خود بازگردد. وزیر امورخارجه، نوسازی ناوگان حمل و نقل سنگین ایران، آلودگی هوا، انرژی های نو، و مدیریت پسماند را از جمله زمینه هایی برشمرد که می تواند به گسترش روابط دو کشور کمک کند. سکاندار دیپلماسی کشور پس از این دیدار رهسپار نشست اقتصادی ایران و سوئد در هتل شرایتون شد که پذیرای فعالان اقتصادی ایرانی حاضر در سوئد بود. ظریف در این نشست با اشاره به این که هیچ کس فکر نمی کند ایران به تعهدات خود در موضوع هسته ای پایبند باشد، این تعهد و پایبندی را ویژگی تجار ایرانی نیز دانست. وی در ادامه دلیل این امنیت ایران را نه حکومت و قدرت نظامی بلکه اتکا و اعتماد به مردم عنوان کرد. وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که ایران نه تنها در جنگ تحمیلی صدام حسین را به عقب راند، بلکه در برابر تحریم ها ظالمانه نیز ایستادگی کرد، گفت: مردم ما معتقدند تغییر سیاست ها باید از طریق صندوق های رای دنبال شود.

محمد جواد ظریف در ادامه برنامه کاری خود در استکهلم با مارگوت والستروم، وزیر خارجه سوئد دیدار و گفت وگو کرد. وزیر امورخارجه کشورمان ایرانیان مقیم سوئد را پل های ارتباط فرهنگی میان دو ملت خواند و با اشاره به هیات شصت نفره اقتصادی همراه خود، بر گسترش همکاری های دو کشور در همه زمینه ها در مرحله پسابرجام تاکید کرد. در ادامه این دیدار، وزیر امور خارجه سوئد نیز با تبریک توافق برد - برد هسته ای ایران با شرکای برجام، به روابط چند صد ساله دو کشور اشاره کرد و متقابلا گسترش همکاری های دو کشور را مورد تاکید قرار داد. در ادامه ظریف در نشست خبری مشترک با همتای سوئدی خود حضور یافت و ضمن تشکر از مهمان نوازی دولت سوئد، بررسی شرایط سیاسی موجود در خاورمیانه و هم چنین نقش اروپا در یافتن راه حل سیاسی برای بحران های منطقه را از جمله موضوعات مورد بحث میان دو طرف عنوان کرد.

ظریف در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وضعیت حقوق بشر در ایران با اشاره به این که هر کشوری می تواند از لحاظ حقوق بشر وضعیت خود را ارتقاء دهد، گفت:‌ برخی، سیاه نمایی در مورد حقوق بشر در ایران را به کسب و کار خود مبدل کرده اند. وی با اشاره به آغاز کار دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ایران به عنوان تنها کشوری در منطقه نام برد که در آن انتخاب آزاد برگزار می شود. وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به این که تلاش هایی در سوئد و دیگر کشورها برای سیاه نمایی در مورد ایران صورت گرفته است، ایرانیان ساکن در اروپا را بهترین منبع برای کسب اطلاع درباره وضعیت حقوق بشر ایران دانست. هم چنین محمد جواد ظریف در ادامه حضور خود در سومین ایستگاه سفر اروپایی خود، علاوه بر سخنرانی در جمع نخبگان ایرانی، با با «اوربان آهلین» رئیس پارلمان سوئد نیز دیدار کرد. سکان دار سیاست خارجی کشورمان در آخرین مقصد تور اروپایی خود امروز با مقامات بلندپایه کشور لتونی دیدار خواهد کرد.