بعیدی‌نژاد

در مذاکرات به دنبال رابطه با آمریکا نبوده‌ایم

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حمید بعیدی‌نژاد عصر سه‌شنبه در نشست پرسش و پاسخ دانشجویان از روند تأثیرات برجام در دانشگاه بوعلی‌سینا، اظهار کرد: برخی چنین تصوری دارند که بحث غنی‌سازی تنها به صورت شکلی بوده است در صورتی‌که مسأله مهم، به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی ایران بود.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
بعیدی نژاد
نوآوران -

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه خصومت ایران و آمریکا با برجام حل نمی‌شود، گفت: اقدامات متقابل ایران، آمریکایی‌ها را پشیمان می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حمید بعیدی‌نژاد عصر سه‌شنبه در نشست پرسش و پاسخ دانشجویان از روند تأثیرات برجام در دانشگاه بوعلی‌سینا، اظهار کرد: برخی چنین تصوری دارند که بحث غنی‌سازی تنها به صورت شکلی بوده است در صورتی‌که مسأله مهم، به رسمیت شناختن حق غنی‌سازی ایران بود.

بعیدی‌نژاد با بیان اینکه حفظ توانایی هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها دو پایه اصلی مذاکرات بوده و این از مطالبات جدی تیم مذاکره‌کننده بوده و خواهد بود، خاطرنشان کرد: اینکه گفته شده دیگر بحث‌های اقتصادی مهم نیست و فقط بحث شناسایی هسته‌ای بوده، درست نیست و به طور قطع بحث اقتصادی برای کشور مهم است، برخی تصور دارند برجام تفاهم‌نامه اقتصادی و تجاری است که باید تحولی شگرف در اقتصاد کشور ایجاد کند که این تصور اشتباه است.

وی تصریح کرد: برجام تفاهم‌نامه‌ای درباره مسائل هسته‌ای است که نمی‌توان انتظار داشت برای موانع اقتصادی و تجاری، راه‌حل و راهکار رشد تعریف کند بلکه رشد اقتصادی و خروج از رکود به وسیله مدیریت اقتصادی صحیح در کشور حاصل می‌شود.

بعیدی‌نژاد با اشاره به اینکه کلیه تحریم‌های بانکی لغو شده است، یادآور شد: سوئیفت از ابتدای اجرای برجام باز شده اما بانک‌های بزرگ به سبب احتیاط از فشارها و ایجاد مشکل از سوی آمریکا برای پیوستن به مسیر ارتباط با ایران کُند عمل می‌کنند اما مذاکرات جدی در این زمینه شکل گرفته است.

وی درباره مشکلات موجود در مسیر ارتباط بانک‌های جهانی با ایران نیز گفت: مسأله ساختاری و بدنیتی آمریکا برای اجرا نشدن مفاد برجام در زمینه مسائل بانکی وجود دارد اما باید با اعمال فشار و تأکید بر اجرای صریح برجام، بتوانیم این حقوق را دریافت کنیم.

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اعلام کرد: ارتباط ساختار بانک‌های بین‌المللی با ایران مطالبه جدی ایران از آمریکاست و باید آنچه در برجام نوشته شده کامل اجرا شود، در غیر این صورت چنانچه به نقطه‌ای برسیم که احساس کنیم برخی از این تحریم‌ها و محدودیت‌ها به سبب فشار موجود برخی کشورها برداشته نمی‌شود اقدام متقابل انجام خواهیم داد که اگر چنین شود آمریکایی‌ها از اقدامات خود پشیمان خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که برجام بستر مناسبی برای بهبود روابط ایران و آمریکا فراهم کرد، سیاست دولت در ارتباط با آمریکا چه خواهد بود و آیا فقط در زمینه هسته‌ای ارتباط با آمریکا شکل می‌گیرد نیز گفت: برخی بر این باورند که ایران به دنبال ترمیم رابطه با آمریکاست در حالیکه از ابتدای مذاکرات تنها بر روی مسأله هسته‌ای تاکید داشته‌ایم و درباره موضوعات دیگر از جمله بهبود روابط با آمریکا هیچ مذاکره‌ای صورت نگرفته است چرا که خصومت‌ها با آمریکا پابرجاست و در مسائل بسیاری با آمریکا اختلافات عمیقی وجود دارد.

بعیدی‌نژاد ادامه داد: به هیچ وجه در این مذاکرات به دنبال رابطه با آمریکا نبوده‌ایم و ما آمریکا را رئیس جهان نمی‌دانیم اما مسأله ما در مذاکرات، تنها برخورداری از غنی‌سازی نبود بلکه مسأله به رسمیت شناختن اجرای این حق بود چرا که آنها مدعی بودند ایران نباید غنی‌سازی داشته باشد در حالیکه انتظار می‌رفت طرف مقابل به تصمیم ملت ایران برای انجام غنی‌سازی احترام بگذارد.

وی درخصوص فروش آب سنگین اراک به روسیه و آمریکا نیز پاسخ داد: ایران دارای دو مرکز آب سنگین در اراک است که یک مرکز نیروگاه تحقیقاتی آب سنگین و دیگری کارخانه تولید آب سنگین است کشورهای 5+1 درصدد تعطیلی این کارخانه بودند اما با عدم موافقت ما، خوشبختانه این کارخانه در حال فعالیت بوده و آب سنگین تولیدی صادر نیز می‌شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه دونالد ترامپ نامزد ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده است در صورت موفقیت در انتخابات برجام را پاره خواهد کرد، نیز گفت: این اقدامی است که در هر کشوری می‌تواند رخ دهد اما برجام، تفاهمی با شخص اوباما یا شخص پوتین نیست بلکه ما با دولت‌های این کشورها تفاهم داشته‌ایم نه با افراد.