صباح زنگنه

سندرز گزینه بهتری برای ایران است

هرچند تکلیف کاندیدای نهایی دموکرات¬ها هنوز مشخص نشده است، لیکن با توجه به نظرسنجی¬های صورت گرفته، هیلاری کلینتون نسبت به برنی سندرز از شانس بیشتری برخوردار است.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
سندرز
نوآوران -

با معرفی دونالد ترامپ به عنوان کاندیدای نهایی حزب جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، رقابت دو حزب جمهوری­خواه و دموکرات وارد مرحله جدیدی شد. هرچند تکلیف کاندیدای نهایی دموکرات­ها هنوز مشخص نشده است، لیکن با توجه به نظرسنجی­های صورت گرفته، هیلاری کلینتون نسبت به برنی سندرز از شانس بیشتری برخوردار است. از دیگر سو، علی­رغم نبود روابط دیپلماتیک و سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده، انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا با توجه به توافق هسته­ای نمی­تواند بر ایران بدون تاثیر باشد. در این رابطه، برآیند کلی اظهارات و وعده­های این سه کاندیدا از این حکایت می­کند که برنی سندرز از لحاظ حفظ دستاوردهای برجام می­تواند گزینه بهتری برای ایران باشد. علاوه بر این، ناگفته نماند که به­طور کلی در مقایسه جمهوری­خواهان، در میان دموکرات­ها که این توافق هسته­ای در دوران آن­ها حاصل شد، تمایل و خواست بیشتری برای حفظ دستاوردهای این توافق وجود دارد.

کاندیداها در آمریکا در تبلیغات انتخاباتی خود شعارهای آرمانی را مطرح می­کنند که چندان قابل­اعتنا نیستند. در واقع، هر چه این کاندیداها به دوران انتخابات نزدیک می­شوند، شعارهای­شان بیشتر و بیشتر تعدیل شده و در نهایت امر وقتی بر صندلی ریاست جمهوری تکیه می­زنند، ناگزیر می­شوند تا با واقعیت­گرایی بیشتری مسائل داخلی و خارجی را اداره کنند. در همین راستا، شعارهای اولیه دونالد ترامپ، نامزد جمهوری­خواهان مبنی بر پاره کردن توافق هسته­ای با ایران را نباید چندان جدی گرفت. به عبارت دیگر، بر اساس شعارهای انتخاباتی نمی­توان نتیجه­گیری درستی داشت. در واقع موضع هر یک از کاندیداهای دو حزب جمهوری­خواه و دموکرات نسبت به برجام را تا حد زیادی، خواست و اراده شرکت­ها و جناح­های قدرت در این کشور مشخص می­کند. اگر عصاره برجام توسط شرکت­ها و لابی­های قدرت گرفته نشود، در این صورت می­توان امید داشت که این توافق از حمایت برنده رقابت ریاست جمهوری برخوردار باشد.

البته این بدان معنی نیست که عده­ای در آمریکا قسم خورده باشند که برجام زمین بخورد یا این که عده­ای قسم خورده باشند که برجام به هر صورت پیروز شود. در واقع، هر دو جناح با این نوع توافقات برای حفظ منافع خود بازی می­کنند. این اتفاقی است که در رابطه با کشورهایی از قبیل چین نیز رخ می­دهد. بر این اساس، باید هوشیار بود و اجازه نداد که خوش­بینی به شعارها و وعده­های تبلیغاتی این نامزدها، منافع کشور را به خطر بیاندازد. اظهارنظر علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه را نیز در همین رابطه باید تعبیر کرد. در واقع عدم موضع­گیری در برابر ترامپ و اعلام این که در مورد ترامپ به جمع­بندی مشخصی نرسیده­ایم، نشان از آن دارد که سیاست­مداران ایرانی بر اساس احتمال به­قدرت رسیدن دونالد ترامپ، جانب احتیاط را رعایت کرده و نمی­خواهند با اتخاذ موضعی تقابلی امکان تعامل میان دو کشور را از میان ببرند. علاوه بر این، در خصوص دستاوردهای برجام نیز باید گفت که هر چند توافق هسته­ای با قدرت­های جهانی، فضا را برای این مناسب کرده است لیکن در عمل هنوز نتیجه مشخصی دربرنداشته است. به عبارت دقیق­تر، در نتیجه حصول توافق هسته­ای، فضای کلی جهان و نگرش جامعه جهانی به ایران به­عنوان کشوری که به­دنبال صلح و دوستی است، تغییر کرده و امکان تعامل را برای هر دو طرف فراهم آورده است. با این حال، بعید به نظر می­رسد که این توافق در آینده نزدیک، نتیجه­ای قطعی و عملیاتی در پی داشته باشد.