نقدی بر سفر هیات 60 نفره فعالان اقتصادی به سوئد

سکوی پرش سوئد

اگرچه مبادلات اقتصادی ایران و سوئد در دوران تحریم نیز پابرجا بود،‌ اما نگاهی به تراز تجاری دو کشور نشان می دهد که این مبادلات بیشتر به سود سوئد بوده است، تا آنجا که واردات مان از سوئد نسبت به صادرات مان به این کشور در مبادلات تجاری سال 94 به بیش از 16 برابر می رسید.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
سکوی پرش سوئد
نوآوران -

گروه دیپلماسی - مرتضی مدنی: سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و هیات 60 نفره فعالان اقتصادی به کشور کوچک اما صنعتی سوئد یکبار دیگر از هم گسیختگی حلقه های زنجیر تحریم های اتمی غرب علیه ایران را یادآوری کرد، دستاوردی که احتمالا جز با رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری 92 ممکن نبود.

اگرچه مبادلات اقتصادی ایران و سوئد در دوران تحریم نیز پابرجا بود،‌ اما نگاهی به تراز تجاری دو کشور نشان می دهد که این مبادلات بیشتر به سود سوئد بوده است، تا آنجا که واردات مان از سوئد نسبت به صادرات مان به این کشور در مبادلات تجاری سال 94 به بیش از 16 برابر می رسید.

شاید یکی از دلایل پابرجایی مبادلات تجاری ایران و سوئد در دوران تحریم، بدون هرگونه چشم پوشی از کاهش چشمگیر این تراز در سال های گذشته، جهت گیری سیاسی و اقتصادی نسبتا متفاوت این کشور نسبت به امریکا و اتحادیه اروپاست. سوئد که در سال 2015 میلادی در گزارش واحد اطلاعات اکونومیست به عنوان سومین کشور دموکراتیک جهان معرفی شد، همواره با فاصله از سیاست های به اصطلاح یکپارچه جهانی علیه ایران حرکت کرده است. البته که نمی توان ساختار اقتصادی متفاوت این کشور در این فاصله گذاری را نادیده گرفت، ساختاری که از چندین دهه پیش تاکنون به دنبال توزیع یکسان ثروت از بالا به پایین بوده و توانسته این روند را حفظ کند.

آنچه نباید از کانون توجه کنار گذاشته شود، ضرورت سرمایه گذاری سوئد در پروژه های صنعتی است؛ نقطه ای کلیدی که می تواند برجام و فضای پس از آن را به سکوی پرشی برای تبدیل ایران به کشوری پیشرفته فراهم کند، اما اگر به فراموشی سپرده شود، و از این فضا در جهت افزایش مبادلات تجاری و به خصوص واردات استفاده شود، فرصت طلایی به وجود آمده به راحتی بر باد می رود.

سوئد در دو سال گذشته و از زمان روی کار آمدن دولت روحانی بارها هیات های اقتصادی خود را برای گسترش روابط صنعتی با ایران از جمله در زمینه های خودروسازی، نفت، اتوبوسرانی، برق، آب و.. رهسپار تهران و سایر کلانشهرها کرده است،‌ اما تاکنون نتیجه نهایی و دستاورد مشخصی از این سفرها حاصل نشده یا دست کم در رسانه ها اعلام نشده است.

سفر دستگاه دیپلماسی ایران و فعالان اقتصادی به سوئد می تواند نقطه آغاز ثمردهی همه آن رایزنی ها و گفتگوها برای جذب سرمایه شرکت های سوئدی باشد، اما این سرمایه گذاری ها باید با هدف اشتغالزایی و تسریع حرکت ایران به سمت و سوی اقتصاد صنعتی انجام شود.

ظریف و هیات اقتصادی ایرانی پیش از سفر به سوئد به کشورهای لهستان و فنلاند نیز سفر کردند. اهمیت این دو کشور هیچگاه به اندازه سوئد نبوده است، اما نگاهی به برنامه سیاسی و اقتصادی ایران در ماه های گذشته نشان می دهد فضای تیره و تار دوران تحریم به سرعت در حال فراموشی است. پس از گسترش روابط اقتصادی با فرانسه و ایتالیا، دریافت بخشی از بدهی کلان نفتی از هند، انعقاد قرارداد توسعه بندر چابهار، بهبود روابط اقتصادی با چین و...، توسعه روابط اقتصادی با سوئد گامی به پیش به حساب می آید.