اسعدی سامانی در گفتگو با نوآوران

باید جلوی بهانه جویی های سیاسی غرب را بگیریم

نوآوران: حرف و حدیث ها پیرامون ورود دو غول صنعت هوایی جهان در چند ماهه اخیر سوالهای بسیاری را در اذهان عمومی ایجاد کرده است. ایرباس و بوئینگ دو شرکت عظیم صنعت هوانوردی جهان برای ورود به بازار هوایی ایران مذاکرات گسترده ای را طی چند ماه گذشته آغاز کرده‌اند.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
باید جلوی بهانه جویی های سیاسی غرب را بگیریم
نوآوران -

نگرانی درخصوص قرارداد با ایرباس وجود ندارد، تنها موانع کوچکی هست که باید برطرف شود

نوآوران: حرف و حدیث ها پیرامون ورود دو غول صنعت هوایی جهان در چند ماهه اخیر سوالهای بسیاری را در اذهان عمومی ایجاد کرده است. ایرباس و بوئینگ دو شرکت عظیم صنعت هوانوردی جهان برای ورود به بازار هوایی ایران مذاکرات گسترده ای را طی چند ماه گذشته آغاز کرده‌اند.

پس از موفقیت مذاکرات ایران و پنج قدرت غربی، بستن قرار داد با ایرباس برای ورود 118 فروند هواپیما طی بازه زمانی 8 تا 10 ساله، بوئینگ نیز برای تامین قطعات مورد نیاز هواپیماهای ایرانی وارد بازی شده است. در عین حال پیرو برجام، وزارت خزانه داری آمریکا مجوز مذاکره شرکت بوئینگ با مسئولان ایرانی را صادر کرد تا مجددا صنعت هوایی ایران را بازسازی کند.

پیش از این قرار بود 8 فروند از هواپیماهای ایرباس تا پایان سال جاری میلادی وارد کشور شوند، اما تنها یک خبر کافی بود تا وضعیت قراردادهای ایرباس را در هاله ای از ابهام قرار دهد. مانعی که رد پای وزارت خزانه داری آمریکا در آن پیدا بود. "انتقال پول از ایران" و "وجود مشکل در نظام بانکی" اصلی ترین نگرانی مدیر ارشد ایرباس برای انتقال هواپیماها به ایران بود. نکته ای که به باور دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی تا این حد جدی نیست و بیشتر به یک بهانه شبیه است. او دیروز در پی اعلام خبر مذاکره مسئولان ایران‌ایر و ایرباس، به «نوآوران» گفت موانع اجرایی وجود دارد که باید به مرور زمان از بین برود. بحث ضمانت قطعات و برخورداری از تضمین های لازم برای پشتیبانی از هواپیماها به صورت طولانی مدت از جمله موانعی است که دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی از آن به عنوان مانع اصلی اجرای سریع قراردادها نام می برد.

 چرا هواپیمای نو می‌خواهیم

صنعت هوایی ایران در 30 ساله  اخیر چنان مسئله ساز بوده که ایران را به یکی از حادثه خیزترین ها در صنعت هوایی جهان تبدیل کرده است. تحریم های اقتصادی غرب علیه جمهوری اسلامی، عدم آموزش استاندارد خلبانان و کنترل کیفی میزان خطای آنان، ضعف در عمل به معیارهای ایمنی هواپیماها و سوءمدیریت و برنامه‌ریزی نادرست از جمله عواملی است که زمینه ساز تشدید سوانح هوایی در ایران شده است. دودی که از سوختن هواپیماهای غیر استاندارد ایرانی به چشم همه رفت و تا به امروز هم ادامه دارد.کشته شدن 24299 نفر در سوانح هوایی کشور در فاصله سالهای 1359 تا 1395 عمق فاجعه را نشان می دهد.

تحریم های غرب علیه صنعت هوانوردی ایران به خصوص بخش مسافربری از اولین تحریم ها پس از انقلاب بود که در ابتدا با ممنوع شدن فرود در برخی از فرودگاه ها شروع شد تا اینکه به فروش هواپیما رسید به طوری که شرکت های هواپیمایی برای خرید یک فروند هواپیماها باید با چند شرکت قراردادهای ظاهری به امضا می رساندند و هواپیما در چند کشور می چرخید تا در نهایت به ایران می رسید. تحریم هایی که تا آن زمان به صورت یکجانبه از جانب آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به صورت مداوم یا مقطعی اعمال می شد در سال 1381 (2002 میلادی) وارد مرحله تازه ای شد و پس از انتقال پرونده هسته ای ایران از آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای امنیت سازمان ملل، ابعاد گسترده‌تری به خود گرفت. رد توافق سعدآباد توسط دولت محمود احمدی نژاد، در واقع بر دشمنی غرب با سیاست های هسته ای جمهوری اسلامی ایران افزود. توافقی که در دوره اصلاحات انجام شد و  قرار بود رویکرد غرب را نسبت به سیاست های هسته ای ایران منعطف تر کند با اتخاذ سیاست های غرب ستیزانه دولت نهم علیه واشنگتن و اتحادیه اروپا، به شمشیری دولبه علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران تبدیل شد. صدور شش قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت نیز باعث شد تا تحریم های هوایی ایران در دوسال پایانی دولت دهم  یعنی در سال 1390  به اوج خود برسد.

در این میان، وزارت خزانه داری آمریکا بیست و چهارم ژوئن 2011 شرکت هواپیمایی "ایران ایر" را تحریم کرد. در سال های اخیر نیز این تحریم ها شکل جدیدی به خود گرفت و شرکت‌های هواپیماهای ایرانی حتی اجازه‌ی سوخت‌گیری و تنظیم باد چرخ های هواپیما را در برخی از فرودگاه ها نداشتند.

تغییر دولت و چراغ سبز ایرلاین ها

تغییر رویکرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی در دولت یازدهم ، باعث شد فصل جدیدی در صنعت هوانوردی کشورآغاز شود. توافق مقدماتی در مذاکرات هسته ای ژنو؛ اولین بارقه های امید برای جوان سازی ناوگان فرسوده ی هوایی ایران را نمایان ساخت تا مسوولان هوایی ایران مذاکراتی را با شرکت های بزرگ سازنده ی هواپیما آغاز کنند.

اولین شرکت هواپیمایی، ایرباس فرانسه بود که پس از به نتیجه رسیدن برجام به دعوت شرکتهای هواپیمایی ایرانی واکنش مثبت نشان داد . بهمن ماه سال گذشته و به فاصله کمتر از دو هفته بعد از رفع تحریم های اتمی علیه ایران و درجریان سفر حسن روحانی به پاریس، قرارداد خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس، میان دو طرف امضا شد. شنیده ها حکایت از آن داشت که، ناوگان هوایی مسافری ایران دست کم به 300 فروند جت مسافربری نو نیاز دارد که برای خرید 118 فروند هواپیمای نو، با ایرباس توافق کرده است. پس از آن بود که کم کم امیدها برای بهبود وضعیت هوایی کشور پررنگ شد. چندی بعد، بوئینگ غول آمریکایی صنعت هوانوردی جهان با مجوز وزارت خزانه داری آمریکا، برای مذاکره با ایرانی ها اعلام آمادگی کرد. با این حساب صنعت هوانوردی کشور همزمان از دو نام بزرگ صنایع هوایی جهان برای نوسازی سیستم فرسوده خود بهره خواهد برد.

ایرباس روی هوا

از خبر ورود هواپیماهای شیک آمریکایی و فرانسوی ذوق زده بودیم که چندی پیش خبر رسید ایرباس برای عمل به تعهداتش با مشکلات نه چندان تازه ای روبروست. "همان حرفهای قدیمی". انتشار گفته های مدیر ارشد امور مشتریان ایرباس مبنی بر اینکه "به دنبال یافتن راهی برای خارج کردن پول از ایران هستیم" در وال استریت ژورنال ، مجددا اذهان عمومی را متوجه این قضیه کرد که تردید درباره برداشته شدن صوری تحریم ها کماکان به قوت خود باقی است. ورود هیئتی از شرکت آمریکایی بوئینگ به کشور بر ظن و گمانها مبنی بر انحصاری کردن حق فروش هواپیما و قطعات به آمریکا افزود.در شرایطی که شرکت فرانسوی از مشکلات جدی در نظام بانکی برای انتقال پول سخن می گوید، آمریکایی ها مذاکرات را جدی تر دنبال کردند. اما دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی نظر دیگری در این خصوص دارد. اسعدی سامانی به نوآوران گفت، این قراردادها دقیقا بعد از برداشته شدن تحریم ها بسته شده و طبیعی است که چنین موانعی وجود داشته باشد. وی تاکید کرد که نگرانی درخصوص قرارداد با ایرباس وجود ندارد، تنها موانع کوچکی هست که باید برطرف شود.

تکرار بهانه جویی های سیاسی

اسعدی سامانی معتقد است حجم این قرارداد زیاد است و مدیران ایرباس هنوز هم در ایران به دنبال اجرای بند بند قرارداد بسته شده هستند. اما موانع اجرایی وجود دارد که باید به مرور زمان از بین برود. بحث ضمانت قطعات و برخورداری از تضمین های لازم برای پشتیبانی از هواپیماها به صورت طولانی مدت از جمله موانعی است که دبیر انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی از آن به عنوان مانع اصلی اجرای سریع قراردادها نام می برد.

وی "انحصاری شدن قراردادهای هواپیمایی برای تامین خطوط هوایی کشور به بوئینگ" را رد می کند و می گوید،"بازار هوایی بین این دو شرکت تقسیم شده است و ما به دنبال این هستیم تا از امکانات  هردوی این شرکتها برای بهبود سیستم حمل و نقل هوایی کشور استفاده کنیم."

سیاست های وزارت خزانه داری آمریکا در شدت دادن تحریمها علیه سیستم هوایی ایران در سالهای گذشته بر هیچ کس پوشیده نیست، اسعدی سامانی در این خصوص می گوید: نباید بهانه به دست آنها بدهیم و علت طولانی شدن واردات هواپیماها هم همین نکته است. ما باید به دنبال تضمین تامین طولانی مدت قطعات و پشتیبانی از آنها باشیم تا به این وسیله جلوی اعمال فشارهای سیاسی  و بهانه جویی هایی همیشگی را بگیریم.

به گفته دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی، در حال حاضر مذاکرات بین بوئینگ و شرکت های هواپیمایی ایرانی برای همکاری در زمینه تامین قطعات بوئینگ ادامه دارد. هم اکنون شرکت های هواپیمایی ایران از 48 فروند هواپیمای بوئینگ MD، بوئینگ 747، بوئینگ 737، بوئینگ 727 و بوئینگ 757 استفاده می کنند و تامین قطعات مورد نیاز توسط شرکت بوئینگ حدود 30 درصد از هزینه های اضافی شرکت های ایرانی را در این بخش کاهش می دهد.