درخواست سفر به ایران سه قانون‌گزار آمریکایی واکنش‌های متفاوتی به دنبال داشت

ایران: علت سفر آنها غیر منطقی بود

دلیل این سفر از سوی این مقام¬های آمریکایی تایید جداگانه جنبه‌های مختلف توافق هسته‌ای با ایران، اطلاع از اخبار مربوط به آمریکایی‌هایی در بند در ایران و ایجاد یک پیش‌زمینه فکری در خصوص نحوه رفتار ایرانی‌ها با ملوانان آمریکایی دستگیر شده در ماه ژانویه اعلام شده بود.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
آمریکا در انتظار پاسخ ایران به نامه نمایندگان کنگره
نوآوران -

نوآوران: حدود چهار ماه پیش یعنی در ماه فوریه روزنامه ویکلی‌استاندارد از اقدام سه عضو کنگره آمریکا برای اخذ ویزای ایران خبر داد. دلیل این سفر از سوی این مقام­های آمریکایی تایید جداگانه جنبه‌های مختلف توافق هسته‌ای با ایران، اطلاع از اخبار مربوط به آمریکایی‌هایی در بند در ایران و ایجاد یک پیش‌زمینه فکری در خصوص نحوه رفتار ایرانی‌ها با ملوانان آمریکایی دستگیر شده در ماه ژانویه اعلام شده بود. هم­چنین این سه عضو کنگره در اقدامی خواستار مشاهده انتخابات ۲۶ فوریه ایران از نزدیک شده بودند تا از دموکراتیک­بودن آن اطمینان حاصل پیدا کنند! به گفته ویکلی‌استاندارد، درخواست ویزای ایران به صورت دستی به دفتر حفاظت از منافع ایران در سفارت پاکستان ارائه شد و با اینکه از نظر آنها متن نامه مودبانه بود اما مقام‌های ایرانی هیچ پاسخی به این درخواست آنها ندادند.

 

به نقل از پایگاه واشنگتن فری‌بیکن، «مایکل پمپئو» قانونگذار ایالت «کانزاس»، «لی‌زلدین» از ایالت «نیویورک» و «فرانک لوبی‌یاندو» نماینده ایالت «نیوجرسی» این سه نماینده بودند. پس از برگزاری انتخابات ایران در تاریخ ۱۲ آوریل آنها مجددا نامه‌ای به خطاب به محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه  فرستادند و ذیل آن مدعی شدند دلیل عدم پاسخ ایران به نامه آنها با وجود سفر مقام‌های بانک مرکزی  ایران به آمریکا توجیه‌پذیر نیست. این نمایندگان عضو کنگره با تکرار ادعای خود مبنی بر مذاکرات بدون مشکل با مقام‌های شرکت هواپیمایی آمریکایی بویینگ طی چند ماه گذشته، برخورد مقامات ایرانی در عدم پاسخ­گویی به این درخواست را تحقیرآمیز خوانده بودند.

پای­تان را از گلیم­تان درازتر نکنید

گویا تا پیش از رسانه­ای نشدن این مساله، وزات امورخارجه ایران این درخواست را کان لم یکن تلقی می­کرده است اما رسانه‌ای شدن این ماجرا، دستگاه دیپلماسی ایران را بر آن داشت تا با انتشار بیانیه­ای به این قضیه واکنش نشان دهد. وزارت امورخارجه ایران این درخواست را نه یک درخواست مناسب برای سفر به یک کشور دارای حاکمیت مستقل بلکه بیشتر کارزاری تبلیغاتی می­داند. در این بیانیه با تاکید بر این که وظیفه اعضای کنگره آمریکا دیکته کردن و تحمیل سیاست به دیگر کشورها نیست، آمده است:«توافق هسته‌ای یا همان برجام به روشنی مقرر کرده است که تنها نهاد ذی‌صلاح برای نظارت بر اجرای بخش‌های هسته‌ای این توافق، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است. هیچ یک از طرف‌های برجام، از جمله آمریکا و به تبع آن شهروندان یا مقامات کشورهای طرف برجام، نمی‌توانند مدعی حق نظارت بر اجرای برجام شوند». در این بیانیه هم‌چنین به درخواست غیرمنطقی این سه مقام آمریکایی برای نظارت بر انتخابات مجلس نیز پاسخ داده شده است. وزارت امورخارجه با تاکید بر این که بازدید از سایت‌ها و اعزام هیات‌های نظارتی اشاره شده و بر انتخابات کشورها منوط به دعوت رسمی کشور ذی‌ربط و از مسیر موافقت‌نامه‌های دوجانبه بین دولت‌های حاکم یا ترتیبات متقابل امکان‌پذیر است، می­گوید: به یاد داشته باشید که ایران و آمریکا روابط دیپلماتیک نداشته و در نتیجه ترتیبات متقابلی هم بین دو کشور وجود ندارد.

اگر ایران خطرناک است، چرا می­خواهید به آن سفر کنید؟

هم­چنین در بخش دیگری از این جوابیه آمده به مساله تصویب قانونی در مورد روادید آمریکا در کنگره آمریکا اشاره شده است که به موجب آن افرادی که به ایران سفر کرده‌اند را از ورود به آمریکا بدون اخذ روادید منع می­کند. تا پیش از تصویب این قانون، مردم 38 کشور می­توانستند بدون دریافت روادید به آمریکا سفر کنند. حال این افراد در صورت سفر به ایران، از این امتیاز محروم شده و برای سفر به آمریکا نیازمند درسافت روادید از این کشور خواند بود. وزارت امورخارجه با استناد به اعتراضات برخی از مقامات آمریکایی مبنی بر این که رفع موانع برای اشخاصی که به ایران سفر کرده یا ایرانی هستند، شهروندان آمریکایی را به خطر می‌اندازد، درخواست این سه نماینده کنگره برای سفر به ایران را که از نظر آمریکایی­ها با  "ریسک‌های محتمل امنیتی" برای آمریکا همراه است را بسیار تمسخرآمیز می­داند.

در راستای تاکید بر سیاست ایالات متحده در قبال ایران، وزارت امورخارجه با اشاره به این که از زمان قطع روابط دیپلماتیک، مقامات ایرانی اغلب از ورود به آمریکا منع شده‌اند، خاطرنشان می­کند: «مقام‌های ما تنها حسب مورد و بعد از یک فرایند طولانی و دشوار برای حضور در نشست‌های سازمان‌های بین‌المللی مستقر در آمریکا به این کشور وارد می‌شوند». در این بیانیه هم­چنین با اشاره به این که دیپلمات‌ها و اتباع ایرانی که در سازمان ملل متحد فعالیت کرده یا به آمریکا می‌آیند، همگی محدود به یک فاصله 25 مایلی در منهتن نیویورک هستند، این رفتار از سوی دولت آمریکا را به لحاظ حقوقی مخالف و ناقض تعهدات بین‌المللی می­داند. در پایان این جوابیه، وزارت امورخارجه، دریافت روادید بدون تاخیر از سوی ده‌ها هزار گردشگر، دانشجو، سرمایه‌گذار و تاجر از اقصی نقاط دنیا ـ از جمله برخی اتباع آمریکایی ـ را گواهی می­گیرد بر حسن نیت جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به درخواست افرادی که بر طبق مقررات و ضوابط ایران، خواستار سفر به ایران شده­اند.

بیایند با خانواده شهدا دیدار کنند

در فرودین ماه سال جاری نیز منصور حقیقت­پور، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم، موافقت با صدور روادید برای این سه قانون­گذار آمریکایی را  به سه شرط ملاقات با خانواده­های شهدای هسته­ای، بازدید از مزار شهدا و ملاقات با افرادی که در جنگ تحمیلی بمباران شیمیایی شده­اند، منوط کرده بود. این نماینده مجلس هم­چنین خواسته بود تا این نمایندگان در طی مصاحبه­ای نسبت به اجرای این سه شرط تعهد دهد. او هم­چنین خواستار آن شده بود که در مقابل، دولت ایالات متحده به مقامات ایرانی اجازه سفر به آمریکا، گفت­وگو با سیاه­پوستان این کشور و هم­چنین بازدید از زندان گوآنتانامو را بدهد.

اوباما هم می­خواست مسافر تهران شود

با این حال، گویا درخواست این سه نماینده جمهوری­خواه تنها درخواست مقام‌های بلندپایه آمریکایی برای سفر به ایران نبود. در همین رابطه، «هادی محمدی» در یادداشتی برای خبرگزاری فارس، از درخواست باراک اوباما برای سفر به ایران خبر داده است. وی با اشاره به این که این در خواست در آخرین نامه اوباما به رهبری ایران مطرح شده است، می­نویسد: «اوباما در این نامه خواسته است تا به ایران سفر کرده و با مقامات ایرانی در مورد مسائل منطقه‌ای و جهانی گفت‌وگو کند و برای حل مشکلات موجود راهجویی و همکاری نماید».

مانع سفر کسی به ایران نمی­شویم

درخواست این سه نماینده و پاسخ وازرت امورخارجه با واکنش­هایی در واشنگتن نیز همراه بود. مارک تونر، سخنگوی ویزر امور خارجه ایالات متحده در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در خصوص رد درخواست روادید سه عضو کنگره آمریکا برای سفر به ایران گفت:« اگر کسی بخواهد به ایران سفر کند، ما نمی‌خواهیم مانع آنها شویم». وی با اشاره به این که آمریکا هیچ حضور دیپلماتیکی برای تامین حمایت‌های لازم از چنین سفرهایی ندارد، تاکید کرد:« اما به طور کلی نمی‌خواهیم مانع درخواست افراد برای سفر شویم».

همچنان خواهان سفر به ایران هستیم

از این گذشته، جوابیه وزارت امورخاجه کشورمان، بار دیگر این سه عضو کنگره آمریکا را به واکنش تندی وا داشت.  مایک پامپئو در واکنش به رد درخواست‌شان از سوی ایران با صدور بیانیه‌ای مدعی شد که علی­رغم طی تمام رویه‌های لازم برای طرح این درخواست از جمله نامه­نگاری، ملاقات با کارکنان و ارائه درخواست به بخش حافظ منافع ایران، طرف ایرانی از پاسخگویی محترمانه و متمدن به این درخواست سرباز می‌زند. او در پایان بر خواست خود برای دریافت روادید از دولت ایران برای سفر به این کشور تاکید ورزید.

این سه تن که از مخالفان توافق هسته‌ای هستند با بیانیه‌های جداگانه به عدم صدور ویزا از سوی ایران واکنش نشان دادند. از جمله لی زلدین در بیانیه‌ای واکنش گستاخانه به رد درخواست‌شان نشان داد و گفت که از پاسخ شرم‌آور ایرانی‌ها تعجب نکرده است چراکه مثل توافق هسته‌ای، یک تف به صورت جهان آزاد و مستقل است. هم‌چنین، فرانک لوبیانه بیانیه‌ای جداگانه صادر کرد و گفت: همان‌طور که انتظار می‌رفت، ایران با رد درخواست ویزای ما ثابت کرد که رویکرد جدید رییس‌جمهور اوباما برای همکاری و صداقت همان‌طور که به مردم آمریکا و جهان عرضه کرده است، یک نمایش بیهوده و مسخره است.