دیدار ظریف و کری

حواشی پررنگ تر از متن دیدارهای ظریف و کری

محمد جواد ظریف یک‌شنبه شب به نروژ خواهد رفت و در دو روز اقامت در نروژ علاوه بر دیدار با تعدادی از مقامات این کشور اروپایی در نشست «اسلو فروم» نیز حضور پیدا خواهد کرد و ملاقات‌هایی با مقامات شرکت کننده در «اسلو فروم» خواهد داشت. وی پس از آن نروژ را به مقصد آلمان ترک خواهد کرد و در جریان سفر چند ساعته به این کشور اروپایی با فرانک والتر اشتاین‌مایر، همتای آلمانی خود در برلین در چارچوب روابط دو جانبه و مسائل منطقه بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
حواشی پررنگ¬تر از متن دیدارهای ظریف و کری
نوآوران -

به گزارش ایسنا، ظریف را در دومین دور سفر اروپایی‌اش سیدعباس عراقچی، مجید تخت‌روانچی و حسین جابری‌انصاری همراهی می‌کنند.

با توجه به حضور مقامات عالی کشورهای مختلف از جمله جان کری وزیر خارجه آمریکا و فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا احتمال دیدار دو جانبه این مقامات با همتای ایرانی خود درباره مسایل منطقه و اجرای برجام وجود دارد. دیدارهایی که می­تواند با حواشی و حریف و حدیث­هایی نیز همراه باشد. محمد جواد ظریف از همان بدو آغاز مذاکرات هسته­ای به­خاطر دیدارها­ی و ملاقات­های­اش با مقامات آمریکایی از جمله جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا همواره از سوی تندروها در ایران تحت فشار بوده است. از نظر بسیاری از این منتقدان، دیدار و ملاقات علنی و رسمی با مقامات آمریکایی حکم عبور از خط قرمزهای نظام در خصوص رابطه با آمریکا را دارد.

پیاده­ روی روی خط قرمز

یکی از این موارد دیدار و پیاده­روی جان کری و ظریف در مذاکرات ژنو به وقوع پیوست.  جان کری و محمدجواد ظریف عصر در حاشیه مذاکرات میان وزیران خارجه ایران و آمریکا، برای تنفسی کوتاه مذاکرات را ترک و دقایقی در خیابان‌های ژنو قدم زدند که با واکنش تندی از سوی منتقدین دولت و برجام مواجهه شد.  امیرحسین ثابتی در نوشته­ای برای «رجانیوز» سفر محمد جواد ظریف به وین برای دیدار و گفتگو با جان کری را نه تنها به معنای نادیده گرفتن تاکیدات مکرر رهبر انقلاب مبنی بر ممنوعیت مذاکره با آمریکا در موضوع های غیر هسته ای، بلکه به معنای نقض رسمی دستورالعمل ایشان در تاریخ 15 مهر 94 مبنی بر ممنوعیت هر گونه مذاکره با آمریکا عنوان کرده بود. در همان دوران، احمد شوهانی، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه قدم زدن ظریف با کری، وزیر خارجه آمریکا در جلسه مشترک کمیسیون با وزیر امور خارجه مطرح خواهد شد، از حضور وزیر امور خارجه برای پاسخ­گویی به سوالات و همچنین ارائه گزارش درباره روند مذاکرات هسته‌ای در کمیسیون امنیت ملی خبر داده بود.

ماجرای توهین کری به ظریف

بعد از ماجرای ژنو و پیاده­وری دو وزیر امورخارجه ایران و آمریکا، دیدار این دو در حاشیه نشست گروه موسوم به حامیان سوریه (گروه تماس) که در وین برگزار شد نیز با حاشیه­های بسیاری همراه بود. پس از این دیدار، در برخی خبرگزاری ها و سایت های وابسته به منتقدات دولت ایت طور عنوان شده بود که جان کری خطاب به دیپلمات های آمریکایی، از تسلیم شدن وزیر امورخارجه کشورمان در مذاکرات سخن گفته بود. در واقع به نقل از جان کری این گونه آمده بود: «به نوه های خود بگوئید که چطور با آقای ظریف در یک اتاق نشستید و چطور قدرت متقاعد کننده ای داشتید که موجب شد او تسلیم شود.» مساله­ای که بازتاب گسترده­ای در رسانه­های پیدا کرد. اما اصل ماجرا چیز دیگری بود.

هیاهویی برای هیچ

حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به این مساله، انتشار گزارش با عنوان «داستان تسلیم شدن ظریف» در رسانه­های ایرانی را حاصل یک اشتباه در ترجمه ناصحیح اظهارات کری دانست و گفت: « این نحوه انعکاس غیر دقیق و تحریف شده مطالب رسانه های خارجی به زبان فارسی متاسفانه به سکه ای رایج در بازار سیاست و رسانه های ایران تبدیل شده است.» سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به کج­تابی برخی رسانه­ها، برگردان درست عنوان مقاله چاپ شده در نشریه نو محافظه کار «ویکلی استاندارد» را این طور می­آورد: «کری خطاب به کارمندان وزارت خارجه در مورد توافق ایران: قدری در مورد آن برای نوه هایتان افسانه سرایی کنید.»  جابری انصاری در ادامه اشاره می­کند که ویکلی استاندارد در گزارشی اظهارات جان کری وزیر خارجه آمریکا در جمع کارکنان سفارت این کشور در وین در خصوص توافق هسته ای با ایران را عملا دستمایه انتقاد از کری و دولت اوباما قرار داده است.

در واقع از نظر جابری انصاری، این اظهارات به معنی تبدیل شدن ظریف و کشوری که آن را نمایندگی می کند به یک شخصیت و کشور افسانه ای برای وزیر خارجه آمریکا است تا جائی که افراد می توانند درباره اش به نوه های خود با خالی بندی و غلو بگویند ما آنقدر توانا بودیم که توانستیم آنها را قانع کنیم. حال که در دور دوم سفرهای اروپایی رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، گمانه زنی هایی در خصو دیدار او با همتای آمریکای­اش مطرح شده است، می­توان منتظر ایجاد حاشیه­های تازه­ای از سوی دلواپسانی بود که ید طولایی در کاوه ساختن از کاه دارند.