هرمیداس باوند:

انتخابی از روی ناچاری

در تحولات ایجاد شده در اروپا و آمریکا مردم بر اساس موضع گیری احزاب عمل نکرده اند و خارج از سلایق احزاب بزرگ تصمیم های مهمی برای سرنوشت کشورهای خود گرفته اند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
انتخابی از روی ناچاری
نوآوران -

در انگلستان حزب کارگر و محافظه کار هر دو قویا می خواستند از اتحادیه اروپا خارج نشوند ولی مردم بر خلاف خواست کامرون عمل کردند بدون توجه به پیامدهای این اتفاق.

در آمریکا نیز همین طور است شخصی امروز رهبر حزب جمهوری خواه است که هیچ سابقه یاسی ندارد و نه صاحب نظر است و نه در امور سیاسی کارشناس بوده و نه نماینده و فرماندار و سناتور بوده است.ترامپ بیشتر بعنوان یک تاجر معروف است ولی شعار های پوپولیستی او با مقتضیات روز هم خوانی داشته و مردم تحت تاثیر قرار گرفته اند ،او حتی حمایت تند ترین بخش های جناح جمهوری خواه را هم ندارد و انتخاب او در کنوانسیون نه یک انتخاب از روی میل بلکه انتخابی از روی ناچاری است

مواضع ترامپ جهان پسند نیست او مواضع مناسبی علیه اقلیت ها ندارد اما یک نکته بسیار مهم وجود دارد ،در هر انتخاباتی 80 درصد گفتمان های نامزدها فقط شعار است و تنها 20 درصد آن قابلیت پیاده شدن دارد .

رویدادهای اروپا،آمریکا و تحرکات جهادی به نفع ترامپ تمام شده است و او با خوش شانسی تمام بروی یک موج احساسی نیز سوار شده است.

از آن سو کلینتون سناتور بوده و 8 سال نیز تجربه کاخ سفید را داشته است شاید او گزینه بهتری باشد اما حتی اگر فرض کنیم ترامپ رییس جمهور شود آنقدر ها هم دستش باز نیست cia پنتاگون و لابی های اسرائیل و تصمیمات کنگره بروی سخنان رییس جمهور موثر خواهد بود بعنوان مثال کندی شدیدا طرفدار دوگل بود اما بعدها در ادامه سیاست های ایزنهاور فضای فکری و عملی اش تغییر کرد.

در سیاست آمریکا هر چیز ی را نمی توان جابه جا کرد و نهادهای تصمیم گیر بسیاری در سیاست موثر هستند.ترامپ نیز نمیتواند تا انتها بروی موج عوام گرایانه سوار شود و مجبور است منطق سیاست را بپذیرد.

از سوی دیگردموکراتها هم بعد از جنگ بین المللی دوم و به خصوص از زمان کندی بیشتر روی مساله حقوق بشری و تلاش برای گفت و گو تاکید داشتنده اند. اما جمهوری خواهان تمرکزشان روی جنگ و تهاجم است و کمتر پیش می آید که دنبال ارزش ها باشند.

به همین دلیل، نوع رفتارشان بستگی به فضایی دارد که عرصه بین المللی تجربه اش می کند. مثلا برهه ای اولویت اقتصادی یا سیاسی است و گاهی حقوق بشر دغدغه جهانی به حساب می آید. اگر دنیا درگیر دغدغه های حقوق بشری باشد، طبیعی است که قدرت گرفتن دموکراتها اتفاق خوبی است. اما در کل تحزب آمریکا مثل اروپا نیست و روش ها فرق می کند و نتیجه، تفاوت چندانی ندارد.