حشمت‌الله فلاحت پیشه

دی میستورا، یک سفر نمایشی

برای بررسی علل و اهداف سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به ایران، ابتدا باید به این مساله اشاره کرد که سازمان ملل مواضع دوگانه‌ای در قبال تروریسم دارد. سازمان ملل در قبال کشتار زنان و کودکان در سوریه، یمن و بحرین سکوت اختیار می‌کند و هم‌چنین تلاش می‌کند تا اقدامات سعودی‌ها در منطقه را توجیه کند. در عین حال سازمان ملل به‌رغم این رفتار دوگانه به خوبی می‌داند که تحولات منطقه بدون مشارکت جمهوری اسلامی ایران گشایشی نخواهد یافت.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
دی میستورا، یک سفر نمایشی
نوآوران -

علاوه‌براین سازمان ملل بر این مساله کاملا اشراف دارد که صادقانه‌ترین و موثرترین نقش در مبارزه با تروریسم در منطقه را ایران ایفا می‌کند. سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به ایران نیز باید با همین هدف صورت گرفته باشد. با این حال، جمهوری اسلامی ایران به علت این مواضع دوگانه، نسبت به توان و کارآمدی سازمان ملل در حل بحران‌های منطقه‌ای چندان خوش‌بین نبوده و به این سفرها به دید تردید می‌نگرد. به نظر این سفر بیشتر از آن که با هدف رایزنی دیپلماتیک برای حل بحران سوریه، به قصد اطلاع از آخرین مواضع ایران در قابل مسائل منطقه و تهیه یک گزارش انجام گرفته باشد. از این گذشته، بحران سوریه پیچیده‌تر از آن است که سازمان ملل بتواند گامی در جهت حل آن بردارد. به همین دلیل نمی‌توان نسبت به راهگشا بودن این سفر چندان خوش‌بین بود.

از دیگر سو عملکرد سازمان ملل نیز در مدت زمانی که از آغاز بحران در سوریه می‌گذرد، بر این مساله مهر تائید می زند. سازمان ملل در این مدت تنها کوشیده تا توجه‌ها و افکار را نه‌تنها از بحران سوریه بلکه از یمن و بحرین نیز منحرف کرده و به توجیه رفتار برخی بازیگرانی بپردازد که عامل ایجاد بحران در سوریه هستند. به‌نظر می‌رسد تا زمانی که سازمان ملل بی‌طرفی و استقلال خود را در مدیریت مسائل جهانی اثبات نکند، نمی‌تواند گام مثبت و سازنده‌ای در راستای حل بحران سوریه و ایجاد دوران انتقالی در این کشور بردارد. هر چند در نتیجه شکست‌های اخیز گروه‌های معارض و تروریستی در میدان سوریه، مواضع نمایندگان و دیپلمات‌های سازمان ملل و کشورهای غربی نسبت به نحوه انتقال قدرت در سوریه تعدیل شده است، با این حال این که حل بحران سوریه با حضور بشار اسد در قدرت ادامه پیدا کند، چندان به مذاق سازمان ملل و کشورهای غربی خوش نمی‌آید و باید در خصوص ادعاهای آن‌ها درباره برداشته شدن پیش شرط کنار رفتن اسد تردید کرد. همان طور که شاهد بوده‌ایم، برقراری آتش‌بس نیز همواره تاکتیکی بوده از سوی غرب و سازمان ملل  برای تجدیدقوای معارضین و تروریست‌ها. این‌ها همه مسائلی است که باعث می‌شود تا چندان نسبت به پیامدها و دستاوردهای این سفر برای حل بحران سوریه خوش‌بین نباشیم.

نوشتارهای مرتبط

تازه های دیپلماسی