نقوی حسینی با اشاره به حمایت از محور مقاومت به «نوآوران» گفت

توجهی به حساسیت‌ها نمی‌کنیم

علاء‌الدین بروجردی، شهروز برزگر کاشانی و هاجر چنارانی سه تن از اعضای کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هستند که در سفری چهارروزه عازم لبنان و سوریه شده‌اند. سوریه که بعد از وقوع جنگ داخلی و درنتیجه تضعیف حکومت مرکزی آماج حملات گروه‌های تکفیری و تروریستی تحت حمایت عربستان بوده و لبنان نیز از سوی دیگر در نتیجه درگیری‌های داخلی از یک خلاء قدرت رنج می‌برد، علاوه بر این‌که بخشی از محور مقاومت محسوب می‌شوند، در سال‌های اخیر در کانون تحولات و اتفاقات منطقه بوده‌اند.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
توجهی به حساسیت‌ها نمی‌کنیم
نوآوران -

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه مدتی پیش در سفر به لبنان با تعدادی از مقامات و چهره‌های بلندپایه و پرنفوذ این کشور ازجمله حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان دیدار کرد. سفر اعضای کمیسیون امنیت ملی نشان از اهمیت استراتژیک این دو کشور و هم‌چنین عزم ایران برای حمایت از محور مقاومت به‌رغم فشارهای بین‌المللی به ایران خبر می‌دهد.

 

آمریکا به دنبال مهار حزب‌الله

از این گذشته، این سفر در حالی صورت می‌گیرد که حدود دو هفته پیش الیزابت ریچارد، سفیر جدید ایالات‌متحده در لبنان ماموریت خود در این کشور را آغاز کرد. از ریچارد به‌عنوان فردی یاد می‌شود که با هدف از کار انداختن حزب‌الله به این کشور اعزام شده است. الیزابت ریچارد در حالی ماموریت خود در لبنان را آغاز می‌کند که لبنان بیش از 800 روز است که رئیس‌جمهوری ندارد و او نمی‌تواند استوارنامه خود را تسلیم کند. ریچارد پیشتر معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور دور بوده و چندین ماموریت دیپلماتیک و امنیتی در مناطق بحرانی در دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا برعهده داشته است. به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، سفیر جدید آمریکا که در سال ۲۰۰۷ بر اساس طرحی آمریکایی جهت آموزش نیروهای امنیت داخلی و مسلح کردن آن‌ها به لبنان سفر کرده است. او در اظهارنظری مداخله‌جویانه از معادله‌ای جادویی برای بحران لبنان خبر داد و گفت: «هدف ما انحلال شبکه مالی بین‌المللی حزب‌الله و کمک به نهادهای لبنانی و مردم لبنان است. این امر به‌صورت مستقیم در شکوفا شدن اقتصاد در لبنان نقش خواهد داشت.» در پرتو این تحولات، سفرهای اخیر مقامات ایرانی به لبنان اهمیتی دوچندان می‌یابد.

 

سازش با صهیونیست‌ها، خیانت به امت اسلامی

در روز نخست این سفر، در دیدار رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین تاکید شد که هرگونه سازش با دشمن صهیونیستی نه‌تنها خیانت به آرمان‌های ملت فلسطین، مقاومت و انتفاضه آن است بلکه خیانتی بزرگ به امت عربی و اسلامی محسوب می‌شود. رمضان عبدالله روز گذشته در بیروت با هیات مجلس شورای اسلامی ایران به ریاست علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار علاوه بر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، محمد صادق فضلی کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز حضور داشت. دو طرف در این دیدار درباره مسائل و موضوعات مورد علاقه، تحولات در منطقه و اوضاع فلسطین و همچنین راه‌های کمک به ملت و مقاومت فلسطین در رویارویی با دشمن صهیونیستی گفت‌وگو و بر ضرورت آزادسازی همه سرزمین فلسطین از اشغال صهیونیست‌ها تاکید کردند.

رمضان عبدالله و بروجردی با بیان اینکه بعد از حدود چهار دهه از تحولات در منطقه به‌ویژه در پرونده فلسطین امروز برخی کشورهای منطقه که مدعی حمایت از فلسطین هستند ماهیت خود را افشا کرده‌اند، اقدام آن‌ها برای عادی‌سازی روابط با دشمن ملت فلسطین را به‌شدت محکوم کردند. به گزارش ایلنا، دبیر کل جهاد اسلامی و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خاطرنشان کردند: «هرگونه سازش با دشمن صهیونیستی نه‌تنها خیانت به آرمان‌های ملت فلسطین و مقاومت و انتفاضه آن است بلکه خیانتی بزرگ به امت عربی و اسلامی محسوب می‌شود.» در دیدار رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین بر این نکته تصریح شد که هدف از عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با دشمن ملت فلسطین و سفر مقامات این کشورها به فلسطین اشغالی، حذف پرونده فلسطین و رها کردن ملت مظلوم فلسطین در مقابل دشمن اشغالگر است تا منافع صهیونیست‌ها و استکبار جهانی و آمریکا تامین شود. رمضان عبدالله دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با تاکید به اینکه حمایت‌های ایران از فلسطین، سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده است، از کمک‌های همه‌جانبه و مستمر جمهوری اسلامی ایران به ملت و مقاومت فلسطین در رویارویی با دشمن صهیونیستی قدردانی کرد. دو طرف خواستار پایان توطئه‌های خیانت‌آمیز و همکاری و همدستی برخی کشورهای منطقه با دشمن صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین و محور مقاومت شدند.

 

از ارتش لبنان حمایت می‌کنیم

در روز دوم این سفر، علاء‌الدین بروجردی با تمام سلام نخست‌وزیر لبنان دیدار داشت. به گفته یکی از مقام‌های ارشد ایران، این کشور از لبنان یکپارچه حمایت کرده و در هر مقیاسی آماده استحکام روابط بین دو کشور است. روز سه‌شنبه بروجردی با نبیه بری رئیس مجلس لبنان دیدار داشته و بر اهمیت معضل جای خالی رئیس‌جمهور در لبنان و اینکه ایران در این مساله دخالتی ندارد، تاکید کرد. او در کنفرانس خبری بعد از دیدارش با رئیس مجلس لبنان تاکید کرد: «انتخابات ریاست جمهوری یک مساله داخلی است و این خلأ در یک توافق لبنانی-لبنانی پر خواهد شد.» بروجردی با بیان اینکه ما امیدواریم این معضل به‌زودی مرتفع شود، اضافه کرد: «لبنان ازلحاظ مقیاس، کوچک، اما ازلحاظ نقش منطقه‌ای بزرگ است.» به گزارش المنار لبنان، در روز اول سفر، بروجردی گفته بود که کشورش آماده حمایت از ارتش لبنان است اما ایران در امور داخلی لبنان دخالت نمی‌کند.

 

عربستان خط سازش را منطقه دنبال می‌کند

سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در توضیح این‌که چرا کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم، لبنان و سوریه را به‌عنوان اولین مقصد سفرهای خارجی خود انتخاب کرده، در گفت‌وگو با «نوآوران»، هدف از این سفر را بررسی آخرین تحولات گروه‌های تکفیری و تروریستی و هم‌چنین حمایت و تقویت محور مقاومت عنوان می‌کند. وی در پاسخ به این سوال که منظور آقای بروجردی از این‌که هرگونه سازش با دشمن صهیونیستی خیانتی بزرگ به امت اسلامی است چه بوده، می‌گوید: «اخیرا رژیم آل سعود خط سازشی را در منطقه برای نزدیک کردن برخی کشورها به رژیم صهیونیستی دنبال می‌کند که ملاقات محمود عباس با سرکرده منافقین نیز را در همین راستا می‌توان بررسی کرد.» از نقوی حسینی در خصوص پیامدهای این سفر برای گرم‌تر شدن روابط تهران-حماس می‌پرسم که در سال‌های اخیر تا حدودی رو به سردی گذاشته و او پاسخ این سوال را به بعد از پایان سفر اعضاء کمیسیون امنیت ملی به لبنان و سوریه موکول کند.

از نقوی حسینی می‌پرسم، در شرایطی که ایران به‌کرات به مداخله در امور کشورهای منطقه متهم شده است، آیا اظهارات علاء‌الدین بروجردی مبنی بر این‌که ایران آماده کمک به ارتش لبنان است، نمی‌تواند به تنش‌ها و حساسیت‌ها دامن بزند و او در پاسخ می‌گوید:‌»موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال حمایت از فلسطین و لبنان در برابر تجاوز بیگانگان کاملا شفاف است. ما در این زمینه به هیچ حساسیتی توجه نمی‌کنیم.» سخنگوی کمیسیون امنی ملی با اشاره به این‌که ایران به‌صراحت با تجاوزگری‌های رژیم صهیونیستی مقابله می‌کند، می‌گوید: «از هر گروهی که با این رژیم مقابله کند نیز حمایت می‌کنیم.»