جهانگیری به ترکیه می‌رود

ترکیه و لزوم گسترش روابط با همسایگان

بر اساس توافق‌های انجام شده ظریف در سفر به آنکارا، جهانگیری قرار است به ترکیه برود علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی هم به دعوت اسماعیل قهرمان، همتای ترک خود به آنکارا سفر کند هم‌چنین به‌زودی حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه هم به منظور پیگیری گفت‌وگوهای منطقه‌ای عازم ترکیه خواهد شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
ترکیه و لزوم گسترش روابط با همسایگان
نوآوران -

           کودتا و تغییر دیپلماسی در ترکیه

بعد از کودتا ورق دیپلماسی در کاخ «اک سارای» چرخیده است ، طبعا اوضاع و شرایط برای مدت چند روزی در آن کشور حالتی فوق العاده و غیر عادی داشت. اما با شکست این کودتا ، همان طور که نظر اکثر صاحب نظران و تحلیلگران بوده است ، این شکست یک پیروزی برای دموکراسی محسوب می شود، که جای خرسندی دارد . چون همان طور که گفته شد بعد از هر کودتا در یک کشور، تا مدتی شرایط غیر عادی بوده که بارز ترین آن عدم ثبات می‌باشد و به علاوه موجب بی اعتمادی و عدم امنیت و نگرانی مردم آن کشور می شود . در مورد علل کودتای نظامی نافرجام ترکیه ، و عوامل موثر در آن و این که چه افرادی و یا احتمالا دولت هایی در آن دست داشته‌اند از زمان وقوع آن بسیار گفته و نوشته شده است و در نظر نیست در این مقال کوتاه مورد بحث و بررسی قرار گیرد. هر چند به نظر این نگارنده روشن شدن علل و اسباب آن نیاز به زمان بیشتری دارد .دولت ایران به عنوان همسایه بزرگ و دوست ترکیه ، اولین دولتی بود که کودتا را محکوم واز دولت قانونی ترکیه حمایت کرد. سفر وزیر امور خارجه ایران در چند روز قبل و ملاقلات او با مقامات بلند پایه در آنکارا و گفت‌وگو برای توسعه همکاری و تحکیم روابط دوستانه نشانه بارزی از حسن نیت دولت ایران از یک سو و اراده این دولت برای گسترش روابط همکاری دوستانه از سوی دیگر است . طبق گزارشات و اخبار واصله ، قرار است در آینده ،رئیس جمهور رجب طیب اردو غان از ایران دیدار کند که این هم نشانه خوبی است و مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی ایران از آن استقبال خواهند کرد.

بی شک دوره تغییر حکومت ها و دولت ها با کودتای نظامی سپری شده و قطعا با شکست مواجه خواهد شد و تجربه کودتای نظامی در ترکیه این را به خوبی ثابت نمود.

اما در هر حادثه بدی ،تجربیات خوبی هم می توان به دست آورد. در جریان حوادث اخیر ترکیه ، کاملا معلوم و مشخص شد که چه کسانی واقعا دوست هستند . طبعا ایران و ترکیه و دیگر کشور هایی که با این دو کشور همجوار می باشندو در یک منطقه واقع شده اند ، نمی توانند به تحولاتی که در داخل کشور آن ها رخ می دهد بی تفاوت باشند . ایران و ترکیه از این لحاظ دارای نظرات مشترک دیرینه هستند. دو کشور بزرگ و مسلمان همواره چه در زمینه سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی دارای نیاز متقابل بوده و خواهند بود. در واقع در شرایط و اوضاع دشوار است که نیاز متقابل هر یک از طرفین بیش از بیش خود را نشان می دهد. بی تردید هم ایران و هم ترکیه معتقد به روابط دوستانه و گسترش آن با همه کشور ها‌ی جهان ( البته به غیر از معدودی از آن ها) در صورت احترام به حق حاکمیت و استقلال خود می باشند. ولی حادثه اخیر ترکیه نشان داد و در واقع ثابت کرد آن کشور هایی که در این منطقه قرار ندارند و دور از تحولات آن می باشند ، حتی اگر سوء نیتی هم نداشته باشند ، ولی به اندازه کشور های منطقه وهمسایه حساسیت از خود نشان نمی دهند .واکنش ضعیف و دیر هنگام و حتی عدم واکنش بعضی از کشور ها نسبت به کودتای ترکیه این واقعیت را آشکار ساخت و خوشبختانه ترکیه هوشیارانه این را می داند و در نظر دارد.

خواهی نخواهی ، همسایگی ایران و ترکیه یک جبر جغرافیایی و فرهنگی و مذهبی غیر قابل اجتناب است. واقعیتی است که هیچ کسی نمی تواند منکر آن شود. پس اکنون بهتر بلکه لازم است در شرایط کنونی هر دو کشور بزرگ منطقه ، به دلیل نیاز متقابل از آن بهره برداری کنند.

            روابط استراتژیک نه تاکتیک

البته در روابط دو کشور همسایه و مسلمان ، همکاری و دوستی و مودت باید جنبه راهبردی(استراتژیک ) داشته و فقط منحصر و موکول به زمان و یا مواردی که یکی از آن ها دچار مشکل و بحران می‌شود نباشد. بی تردید اختلاف سلیقه و نظر میان دو کشور هر چه قدر دوستانه و محکم باشد امری طبیعی است .اما در این گونه موارد، حسن همجواری ایجاب می کند که هر دو کشور از خود متانت و خویشتنداری نشان دهند .

نهایت این که ایران ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند در منطقه در چار چوب همکاری منطقه‌ای بیش از 40 سال است در کنار هم قرار داشته اند و هردو کشور از موسسین ساز مان همکاری اقتصادی

 ( ECO) – سازمان همکاری عمران منطقه ای قبلی RCD- بوده اند و طبعا تقویت این ترتیبات منطقه ای می تواند به توسعه همکاری دو کشور کمک کند زیرا هر دو در این منطقه قرار دارند و بهتر از دیگران می‌توانند معضلات را حل کنند و ثبات و امنیت و رفاه را به این منطقه برگردانده و استحکام بخشند.