آمریکای لاتین؛ ایستگاه بعدی قطار دیپلماسی اقتصادی

روانچی: ایران وارد مرحله جدیدی از همکاری با آمریکای لاتین می‌شود

محمدجواد ظریف از 31 مردادماه اولین سفر منطقه‌ای خود به آمریکای لاتین را آغاز می‌کند و به ترتیب به کشورهای کوبا، نیکاراگوئه، اکوادور، شیلی، بولیوی و ونزوئلا سفر خواهد کرد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
روانچی: ایران وارد مرحله جدیدی از همکاری با آمریکای لاتین می‌شود
نوآوران -

 این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان را در جریان این سفر علاوه بر یک هیات سیاسی، یک هیات اقتصادی 60 نفره نیز همراهی می‌کند و این هیات قرار است در هریک از کشورهای مقصد با همتایان خود در ارتباط با گسترش همکاری اقتصادی و تجاری رایزنی و گفت‌وگو کند.

در آستانه‌ این سفر مهم و تاثیرگذار منطقه‌ای، معاون اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با تعدادی از خبرنگاران به تشریح اهمیت ابعاد این سفر پرداخت و تاکید کرد: استنباط ما این است که بعد از این سفر وارد یک مرحله جدیدی از همکاری‌های اقتصادی با این کشورها می‌شویم.

مجید تخت روانچی با بیان این که این اولین سفر وزیر خارجه به این منطقه است، افزود: آقای ظریف در هر کشور اقامت یک روزه خواهند داشت و برنامه‌های فشرده‌ای برای این سفر تنظیم شده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی با تاکید بر این که آمریکای لاتین برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است، ادامه داد: با وجود بعد مسافتی که بین ایران و کشورهای این منطقه وجود دارد، ما فکر می‌کنیم زمینه‌های همکاری بین ایران و کشورهای آمریکای لاتین بسیار زیاد است.

او به عضویت برخی از این کشورها در نهادهای بین‌المللی تاثیرگذار از جمله جنبش غیرمتعهدها و ... اشاره کرد و گفت:‌ روابط ایران با کشورهای آمریکای لاتین از نظر سیاسی در سطح خوبی قرار دارد و مشکل عمده‌ای در گسترش روابط‌مان با این کشورها نداریم.

معاون وزیر خارجه با تاکید بر این که زمینه‌های همکاری بین ایران و کشورهای این منطقه در عرصه اقتصادی بسیار زیاد است؛ ولی هنوز به طور کامل به این ظرفیت‌ها توجه نشده و نتوانسته‌ایم آن‌ها را فعال کنیم، تصریح کرد: با توجه به این ظرفیت‌ها می‌توانیم در جهت منافع عمومی دو طرف اقدامات و فعالیت‌های خوبی انجام دهیم.

این دیپلمات کشورمان به تشریح ویژگی‌های جغرافیایی آمریکای لاتین پرداخت و گفت: آمریکای لاتین از نظر جغرافیایی صحنه وسیعی را شامل می‌شود و 39 کشور با جمعیتی بالغ بر 600 میلیون نفر در این منطقه زندگی می‌کنند.

وی با بیان این که تعدادی از کشورهای این منطقه از نظر جمعیت و وسعت دارای ظرفیت‌های خوبی هستند، ادامه داد: برخی از این کشورها از نظر اقتصادی و تاثیرگذاری در مجامع بین‌المللی دارای ظرفیت‌های مهمی هستند و ما می‌توانیم از این ظرفیت‌ها در فرایند تصمیم‌سازی در سازمان ملل متحد و مجامع بین‌المللی در راستای گسترش همکاری‌ها استفاده کنیم.

روانچی با بیان این که از نظر اقتصادی یکسری تعاملات و روابط تجاری با این کشورها داریم، ادامه داد: زمینه‌های بیش‌تری برای گسترش روابط در این زمینه وجود دارد و ما امیدواریم بتوانیم در این زمینه به توافقات خوبی با این کشورها دست پیدا کنیم.

او با اشاره به برخی اقلام صادراتی این کشورها به ایران از جمله گوشت و دانه‌های گیاهی تصریح کرد: ایران نیز یکسری از محصولات خود را به این کشورها صادر می‌کند که علاوه بر صادرات سنتی مانند خشکبار، فرش و ... برخی از محصولات دارویی و لوازم تجهیزات پزشکی نیز جز این اقلام محسوب می‌شوند.

روانچی با بیان این که ایران می‌تواند در زمینه صادرات خدمات فنی مهندسی به این منطقه فعالیت‌های خوبی داشته باشد و زمینه برای گسترش این نوع همکاری‌ها وجود دارد، گفت:‌ در برخی از این کشورها از جمله ونزوئلا شرکت‌های ساختمانی ایران به منظور خانه‌سازی فعال هستند.

معاون وزیر خارجه با بیان این که بین ایران و کشورهای این منطقه برای همکاری در زمینه‌های خدمات فنی و مهندسی علاقه و تمایل وجود دارد، افزود:‌ ایران در برخی از حوزه‌های بیوتکنولوژی پیشرفت‌های خوبی داشته و می‌توانیم با این کشورها در این زمینه همکاری‌های مناسبی داشته باشیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی یکی دیگر از زمینه‌های همکاری بین ایران و کشورهای این منطقه را صادرات دارو عنوان کرد و گفت:‌ البته در این منطقه کشوری مثل کوبا در ارتباط با این موضوع پیشرفت‌های خوبی داشته و در حال حاضر نیز همکاری خوبی با«انستیتو پاستور» ایران دارد و فکر می‌کنیم که در زمینه صنعت دارویی می‌توانیم مکمل یکدیگر باشیم.

وی در ادامه سخنانش افزود: در سفر آقای ظریف به شش کشور مورد اشاره علاوه بر هیات سیاسی یک هیأت اقتصادی نیز که متشکل از 60 تاجر و بازرگان در حوزه‌های مختلف تجاری است حضور دارند.

روانچی ادامه داد: در طول این سفرها علاوه بر دیدارهای دو جانبه‌ای که با مقامات عالی هر یک از این کشورها انجام خواهد شد سمینارهای اقتصادی نیز توسط بخش خصوصی ایران و کشورهای مقصد برگزار می‌شود و به صورت ریشه‌یی و جدی زمینه‌های همکاری و تعامل در حوزه‌های اقتصادی بررسی خواهد شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر این که قطعا این سفر دارای ابعاد مختلفی است و فقط بر روی یک بعد متمرکز نخواهد بود، ادامه داد: ما زمینه‌های زیادی می‌بینیم که می‌توانیم با این کشورها تعامل و همکاری کنیم و همان‌طور که اشاره شد دو طرف برای افزایش همکاری‌ها آمادگی دارند.

او با بیان این که کشورهای این منطقه در مورد همکاری با ایران ذهنیت منفی ندارند و این موضوع در مورد ایران نیز صادق است، تصریح کرد: البته شاید برخی از دشمنان تلاش کنند که در این منطقه فعالیت‌هایی را در راستای ایران‌هراسی انجام دهند و چهره‌ای منفی از ایران به تصویر بکشند ولی خود کشورهای حوزه‌ی آمریکای لاتین مشاهده کرده‌اند که کار با ایران برای‌شان مثبت بوده است.

روانچی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان این که استنباط ما این است که بعد از این سفر وارد یک مرحله جدیدی از همکاری‌های اقتصادی با این کشورها می‌شویم به دو سفر قبلی خود به آمریکا لاتین اشاره کرد و گفت: در این دو سفر از نزدیک مشاهده کرده‌ام که به چه میزان زمینه و علاقه برای همکاری و تعامل وجود دارد.

وی در مورد بازگشایی سفارت شیلی در تهران در ماه‌های پایانی سال 94 و اعزام کاردار موقت از سوی این کشور به تهران گفت:‌ دولت شیلی چند ماه قبل بعد از سال‌ها سفارتش را در ایران بازگشایی کرد . اکنون کاردار موقت‌ این کشور در ایران مشغول فعالیت است و خدمات کنسولی ارائه می‌دهند.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا این احتمال وجود دارد که بعد از سفر آقای ظریف به سانتیاگو، دولت شیلی روابطش با تهران را در سطح سفیر ارتقاء دهد، تصریح کرد:‌ مسیر تعامل و گفت‌وگو بین دو کشور در این راستاست ولی نمی‌توان گفت که حتما بلافاصله بعد از این سفر چنین اتفاقی رخ خواهد داد.