گزارش« نوآوران» از جمع آورای امضا برای حضور روس ها در نوژه

بمب افکن های روس، مجلس را غیر علنی می کند

محمود صادقی نماینده مردم تهران می‌گوید نامه‌ای با امضای ۲۰ نفر از نمایندگان، خطاب به رئیس‌مجلس به‌منظور فراهم کردن مقدمات برگزاری نشست غیرعلنی با مسئولان ذی‌ربط درخصوص صدور مجوز استفاده جنگنده‌های روسی از پایگاه هوایی نوژه همدان نوشته شده است. صادقی با اشاره به صدور اجازه برای استفاده از پایگاه نظامی نوژه توسط جنگنده‌های روسی، گفت در نامه‌ای با امضای حدود ۲۰ نفر از نمایندگان مجلس از آقای لاریجانی به‌عنوان رئیس مجلس بنابر اصل ۶۹ قانون اساسی درخواست کردیم که نسبت به برگزاری نشست غیرعلنی با حضور مسئولان ذی‌ربط در این خصوص اقدام کند.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
بمب افکن های روس، مجلس را غیر علنی می کند
نوآوران -

عضو هیات رئیسه امید خاطرنشان کرد: باتوجه به شرایط حساس امنیتی در سطح منطقه و لزوم برخورد جدی با خطر افراط‌گرایی که منجر به تصمیم مراجع ذیربط نسبت به صدور اجازه به جنگنده‌های روسیه برای استفاده از پایگاه نظامی نوژه شده و همچنین نظر به لزوم اطلاع نمایندگان ملت از دلایل و پیامدهای این تصمیم که می‌تواند موجب تقویت همگرایی و هماهنگی بیشتر قوای سه‌گانه در مقابله با تهدیدات امنیتی شود، این درخواست را مطرح کردیم

         مدیریت پایگاه در اختیار ایران

وزارت دفاع روسیه و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تایید کرده‌اند که برخی بمب افکن‌های روسیه در پایگاه هوایی نوژه در همدان مستقر شده و از این پس از آن منطقه به سمت هدف‌های خود در سوریه پرواز خواهند کرد. براساس اعلام رسانه‌های روسی این هواپیماها در اولین حمله خود پنج انبار بزرگ تسلیحات و مهمات نظامی تروریست‌ها را در سوریه از بین بردند.

خبر استفاده روسیه از این پایگاه از سوی رسانه‌های بین‌المللی اعلام شد، وزارت دفاع روسیه‌ در بیانیه‌ای آن را تایید کرد و در مجلس شورای اسلامی نیز برخی نمایندگان درباره آن صحبت‌ کردّه اند.برخی تحلیل گران اعتقاد دارند که استفاده روسیه از پایگاه نوژه همدان «به‌معنای اعطای پایگاه نظامی به روسیه» نیست، بلکه «یک مرحله پایین‌تر محسوب می‌شود». بدین معنا که «روس‌ها از تسهیلات پایگاه نوژه استفاده می‌کنند، اما مدیریت پایگاه فعلا در اختیار ایران است».

         روسیه در نوژه

موضوع پایگاه نظامی روسیه در همدان به بحث روز چهارشنبه در مجلس تبدیل شد و حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو ضمن اعتراض به این اقدام گفت که «بر اساس اصل ۱۴۶ قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح‌آمیز ممنوع است منتها شاید ناظر به بند یک اصل ۱۷۶ احتمالا بحث وظایف شورای عالی امنیت ملی در این خصوص مطرح شود که به نظر بنده این وظایف است و جزو اختیارات محسوب نمی‌شود.» علی لاریجانی رئیس مجلس اما این اعتراض را وارد ندانست و در پاسخ به فلاحت‌پیشه٬ اساسا در اختیار قرار دادن پایگاه نظامی را به رو‌س‌ها تکذیب کرد. او گفت که «باید توجه داشت ایران پایگاهی در اختیار کشوری قرار نداده است و اینکه با روسیه به عنوان متحد در مسائل منطقه مانند سوریه همکاری داریم به این معنا نیست که ما پایگاه به روسیه از نظر نظامی داده‌ایم و اگر در رسانه‌ها کسی این را مطرح کرده است موضوع تکذیب می‌شود.» علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس نیز در موضعی همسو با لاریجانی گفت که همکاری نظامی با روسیه «با مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی انجام می شود و مغایرتی با قانون اساسی ندارد چرا که پایگاه هوایی همدان نه پایگاه روسی شده و نه جنگده ای در پایگاه نوژه مستقر شده است.» طبق گفته وی «تنها اقدامی که صورت می‌گیرد این است که هنگام پرواز اجازه داده می شود جنگده‌های روسی برای دریافت سوخت در چارچوب همکاری‌های دوجانبه و چهار جانبه از این پایگاه استفاده کنند که در این چارچوب همکاری‌ها کاملا منطقی است.»

پیش تر‌ علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، در پاسخ به سوال ایرنا پیرامون این موضوع گفت که همکاری‌های میان دو کشور «برای مبارزه با تروریسم در سوریه راهبردی است و ما در این زمینه تبادل ظرفیت و امکانات داریم».


کنعانی مقدم:پایگاه در اختیار کشوری نیست

گروه های تروریستی و تکفیری داعش در منطقه مورد حمایت جناح های غربی و صهیونیستی قرار می گرفتند. و طبق شواهد موجود غرب هیچگونه اقدامی علیه یا در مبارزه با آنها از خود نشان ندادن . بنابراین وجود گروه‌های تروریستی در منطقه موجبات ائتلافی شد که دیر یا زود در راستای امنیت بین مرزی و منطقه ای باید صورت می پذیرفت. به ضرورت وضعیت منطقه و فعالیت های گسترده داعش و تروریست ها، اعتلافی بین ایران، روسیه، سوریه، عراق و حزب‌الله لبنان صورت گرفت. محوریت اساسی و اولویت ائتلاف مذکور تقویت و پشتیبانی مؤتلفین از همدیگر برای مبارزه با گروه های تکفیری و نیروهای تروریستی موسوم به داعش ذکر شد. سران ائتلاف تصمیم گرفتند تا منطقه را از وجود افراطی گرایان و تروریست ها پاک کنند.

ایران نیز به عنوان یکی از طرف های ائتلاف، نسبت به انجام همکاری و پشتیبانی های ممکن، پایگاه شکاری نوژه در همدان را در اختیار جنگنده های روس قرار داد. البته به هیچ وجه بدان معنا نیست که پایگاه شکاری نوژه و مدیریت آن به طور کلی در اختیار دولت روسیه قرار دارد. چون فرماندهی کلی پایگاه و اجازه یا عدم اجازه نشست و برخاست تماما به صلاح دید ایران انجام می شود. بنابر تعهدات ایران در جریان ائتلاف، تنها در شرایط اضطراری، پایگاه مذکور در اختیار جنگنده های روس قرار می‌گیرد. و به اقتضای همین شرایط از خلبان های ایرانی نیز استفاده می شود. فقط زمانی جنگنده های روسیه می توانند از پایگاه نوژه استفاده کنند که نیاز به سوختگیری، و نشست و برخاست های ضروری داشته باشند.

در اختیار گذاشتن پایگاه نوژه به چند طریق به تسریع در سرکوب و منکوب کردن گروه های داعش و تروریست ها کمک خواهد کرد. اولا اگر جنگنده های روسی به صورت مستقیم (از روسیه تا سوریه و مناطقی که داعش ها در آنجا قرار دارند) دست به اقدام می زد، می بایست مسیر 2300 کیلومتر را طی کنند که مطمئنا در این مسیر بسیار طولانی نیاز به سوخت گیری مجدد و تجدید قوا پیدا می کردند. اما با همکاری ایران جنگنده های روسیه می توانند در پایگاه نوژه در شرایط ضروری تجدید قوا کنند. دوما اگر از طریق ایران به پایگاه های داعش اقداماتی صورت بگیرد مسیر 2300 کیلومتری، به مسیری 1300 کیلومتری تبدیل می شود. بنابراین هم در زمان کوتاه و هم هزینه های این اقدامات صورت گرفته در پایین ترین سطح انجام می شود. البته در این میان ایران تنها پشتیبان اقدامات علیه تروریست‌های منطقه و داعش نیست. و حتی ممکن است در آینده ترکیه نیز برخی پایگاه های خود را در اختیار جنگنده های روسیه قرار دهد. با توجه به چرخش های سیاسی اخیر اردوغان و سیاست خارجی ترکیه، امکان اینکه ترکیه پایگاه بسیار مهم خود اینجرلیک را در اختیار روسیه قرار دهد بسیار زیاد است.

به طور قطع این اقدامات در منطقه به سود کشورهای منطقه و همسایه خواهد بود. با توجه به تخریب ها و تهدید ها یی که داعش در طول این مدت انجام داده است، اقدامات و همکاری های ایران با توجه به تصمیماتی که در طی ائتلاف تدارک دیده شده است، تا پایان سرکوبی و پاک سازی گروه های تروریستی و حذف داعش، همکاری‌ها و پشتیبانی های سران ائتلاف ادامه خواهد داشت.


نوشتارهای مرتبط

تازه های دیپلماسی