رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با همتای عراقی خود مطرح کرد

تمامیت ارضی عراق، اصلی مهم برای ثبات منطقه

بعد از سفر چند شخصیت و مقام اقلیم کردستان عراق ازجمله «برهم صالح» در هفته‌های گذشته به ایران، حال نوبت به سفر مقامات عراقی رسیده است.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
تمامیت ارضی عراق، اصلی مهم برای ثبات منطقه
نوآوران -

در همین رابطه سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق که به تهران سفر کرده است دیروز(شنبه) با علی لاریجانی دیدار و گفت‌وگو کرد و پس‌ازآن به همراه رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری مشترک شرکت کرد. در ادامه نیز رئیس مجلس عراق برای گفت‌وگو و تبادل‌نظر در خصوص مسائل منطقه با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک خبری با همتای عراقی خود، یکپارچگی تمامیت ارضی عراق برای جمهوری اسلامی ایران را مهم دانست و گفت: «عراق کشور دوست و برادر ماست و در یک بازه زمانی طولانی روابط دو ملت به هم تنیده شده است مخصوصا در فرازوفرودهای سختی که طی سال‌های اخیر برای عراق پیش آمد و همیشه دولت و ملت ایران در کنار ملت و دولت این کشور بود». عضو شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر این‌که عراق کشوری ثروتمند و دارای ملتی ریشه‌دار است، گفت: «آرزوی ایران این است که همه مردم عراق سرافراز باشند و همیشه تمامیت ارضی این کشور برای ما مهم و محترم بوده است و آن را اصلی مهم برای ثبات منطقه می‌دانیم.» 

   بحران امنیتی منطقه جدا از مشکلات داخلی عراق نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص محورهای دیگر گفت‌وگو با همتای عراقی خود خاطرنشان کرد: «در مذاکرات با الجبوری و دوستان‌شان درباره توسعه روابط اقتصادی دو کشور در زمینه‌های مختلف و درباره موارد و مشکلاتی که برای تجار ایرانی وضع‌شده، گفت‌وگو کردیم و امیدواریم با تلاش رئیس مجلس عراق مشکلات ایجادشده رفع و جهش مهمی در مسائل و روابط اقتصادی میان دو کشور به وجود آید.» رئیس مجلس شورای اسلامی حل بحران تروریستی در عراق و همگرایی سیاسی را از دیگر محورهای گفت‌وگو با الجبوری عنوان کرد. لاریجانی دراین‌باره افزود: «البته بخش دیگری از مذاکرات حول بحران امنیتی در منطقه که جدا از مشکلات داخلی عراق نیست و طبیعتا به سرنوشت مسلمانان مربوط است، اختصاص یافت، این موضوع هم برای ما و هم برای عراق مهم است». وی موضوع استقرار امنیت و مسائل سیاسی در عراق را از موضوعات مطرح‌شده در دیدار فی‌مابین عنوان کرد و ادامه داد: «این موضوع مورد اهتمام دو کشور است و امیدوارم سفر رئیس مجلس عراق به تهران با موفقیت و باعث ایجاد روابطی با سطح بالاتر میان دو کشور در آینده باشد».

   عراقی‌ها خواهان ارتباط قوی‌تری با جمهوری اسلامی ایران هستند

رئیس مجلس عراق نیز در این نشست خبری مشترک، دیدار با لاریجانی را رسمی و در راس یک هیات پارلمانی برای عرض تبریک به رئیس مجلس شورای اسلامی برای دوره جدید ریاست مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و گفت: «می‌دانیم که وی لیاقت این سمت را دارد زیرا توانایی حل مشکلات را دارا است». الجبوری با اشاره به این‌که تصمیم گیران و نهادهای دولتی در عراق خواهان ارتباط قوی‌تری با جمهوری اسلامی ایران هستند، ایجاد پل‌های همکاری بیشتری میان دو کشور را افتخاری مهم برای عراق و به نفع دولت و ملت عراق عنوان کرد. وی ادامه داد: «ما با یک بحران امنیتی در منطقه مواجه هستیم و نمود آن را داعش و گروه‌های تروریستی می‌دانیم و خواهان ایستادن واقعی دوستان و همسایگان خود در کنار کشور عراق برای حل این بحران هستیم». رئیس مجلس عراق با یادآوری این‌که جمهوری اسلامی ایران در کنار ما ایستاده است و در مبارزه با داعش به ما کمک می‌کند، تاکید کرد: «ما مایل به نقش روشن‌تر و بیشتر عراق در مبارزه با تروریسم و خواهان دیدگاه مشترک هستیم تا درباره مسائلی که در داخل و خارج از عراق رخ می‌دهد، تشریک‌مساعی داشته باشیم».

       نقش موثر ایران در رفع اختلافات سیاسی در عراق

رئیس پارلمان عراق دیگر موضوعی که موجب نزدیکی میان دو کشور می‌شود را مسائل اقتصادی و پارلمانی عنوان کرد و گفت: «در هیاتی که در این سفر همراه من است رئیس گروه دوستی ایران و عراق حضور دارد و در نشستی که با رئیس مجلس ایران داشتم در زمینه نتایج نشست بین‌المجالس اسلامی که در بغداد برگزار شد و همچنین درباره مقابله با تروریسم و همکاری‌های یکپارچه مذاکره کردیم». وی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره اختلافات سیاسی در عراق و نقشی که ایران می‌تواند در این زمینه داشته باشد، اظهار داشت: «به‌هرحال مسئولان سیاسی در عراق این درایت را دارند که مشکلات را حل کنند». وی خاطرنشان کرد: «مسئولان عراقی باید برای مبارزه با تروریست و حل موضوع اقتصادی نظرات یکپارچه داشته باشند و نباید درباره اختلافات خود پافشاری کنند.» رئیس مجلس عراق در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص مخالفت برخی سیاستمداران این کشور با حضور نیروهای مردمی در جنگ با داعش که جمهوری اسلامی ایران از آن‌ها حمایت می‌کند، گفت: «تصمیم گیران نظامی و سیاسی در عراق به مصلحت کشورشان فکر می‌کنند و هر تصمیم در این راستا به نفع منافع سیاسی است».