آغاز تشکیل مثلث همکاری ایران، روسیه و ترکیه

حضور ناگهانی چاووش‌اوغلو در تهران

اردوغان پس از دیدار با ولادیمیر پوتین در سن‌پترزبورگ روسیه اعلام کرد که در زمینه مسائل سوریه با تهران و مسکو رایزنی و همکاری می‌کند؛ اعلام موضعی که به‌زعم ناظران آغاز تشکیل مثلث همکاری ایران، روسیه و ترکیه را رقم زد. سفر ناگهانی وزیر امور خارجه ترکیه به تهران، رسانه‌ها را غافلگیر کرد. رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که «مولود چاووش اوغلو» پنجشنبه‌شب در اقدامی غیرمنتظره به تهران سفر کرده است

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
حضور ناگهانی چاووش‌اوغلو در تهران
نوآوران -

 به روایت سی‌ان‌ان ترک، او همان شب به ترکیه بازگشته است. روزنامه «وطن‌ترک» نیز گزارش داده است که چاووش اوغلو در گفت‌وگو با مقامات ایرانی، درباره مسائل مختلف به‌ویژه پرونده سوریه گفت‌وگو و رایزنی کرده است.

 پس از انتشار این اخبار بود که روز گذشته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در اطلاعیه‌ای با تأیید خبر این سفر، اعلام کرد که وزیر امور خارجه ترکیه به‌منظور پیگیری تفاهمات و رایزنی‌های به‌عمل‌آمده میان دو کشور سفر کوتاهی به تهران داشته و با همتای ایرانی خود به رایزنی پرداخته است. در همین رابطه، قاسمی اظهار کرد که مذاکرات دو وزیر خارجه در تهران به مدت پنج ساعت به طول انجامید. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «در سفر هفته گذشته دکتر ظریف به آنکارا و مذاکرات چندساعته او با رئیس‌جمهوری ترکیه و سایر مقامات عالی‌رتبه آن کشور تفاهم شد دو کشور به‌طور مستمر چه به‌صورت رسمی و حتی غیررسمی گفت‌وگو‌های فشرده و مستمری را در اشکال و سطوح مختلف بین مقامات دو کشور داشته باشند.» قاسمی همچنین گفت: «در همین راستا قرار است در آینده نزدیک نیز دیدار‌های متعددی به‌صورت فشرده در سطوح متفاوت بین مقامات عالی دو کشور به عمل‌آید.»

چاووش اوغلو نیز درباره محتوای سفر خود به تهران به شبکه «تی‌آرتی» گفت: «ما باید تلاش‌هایمان را افزایش دهیم. هرچه زمان می‌گذرد، مساله (سوریه) عمیق‌تر می‌شود. به همین دلیل هم دیروز به تهران سفر کردم». وزیر امور خارجه ترکیه همچنین مسائل یمن و عراق و مساله گروهک تروریستی پژاک و پ‌ک‌ک و لزوم برقراری آتش‌بس در سوریه را از دیگر موارد موردبحث میان تهران و آنکارا اعلام کرد. علاوه بر دستور کار وزیر خارجه ترکیه برای رایزنی درباره سوریه در سفر به تهران این سفر ناگهانی را می‌توان با احتمال مطرح در رسانه‌ها مبنی بر سفر قریب‌الوقوع «رجب طیب اردوغان» به تهران مرتبط دانست.

هفته گذشته بود که محمدجواد ظریف اولین سفر یک مقام ایرانی به ترکیه پس از کودتای نافرجام این کشور را انجام داد. او در آنکارا با همتای ترک خود و نیز رئیس‌جمهوری ترکیه دیدار و رایزنی کرد. فصل جدید روابط ایران و ترکیه بیش از هر چیز از نحوه واکنش مقامات ایران به کودتای ترکیه تأثیر پذیرفت. محمدجواد ظریف در شب کودتا و در شرایطی که مشخص نبود سیر حوادث به کدام سمت پیش خواهد رفت، چندین‌بار در تماس با چاووش اوغلو، پیگیر تحولات شد و حمایت ایران از دولت قانونی ترکیه را اعلام کرد. این در حالی بود که به اذعان تحلیلگران رسانه‌های عربی، کشورهای عربی مدعی همراهی با ترکیه به هر دلیل از اعلام موضع بهنگام نسبت به آنچه در ترکیه در حال وقوع بود، جا ماندند.

پالس مثبت در روابط دو کشور که باوجود مراودات معمول زیر سایه اختلافاتشان بر سر مسائل مهم منطقه‌ای همچون بحران سوریه قرار داشت، با ترمیم رابطه آنکارا و مسکو هم‌راستا شد. اردوغان پس از دیدار با ولادیمیر پوتین در سن‌پترزبورگ روسیه اعلام کرد که در زمینه مسائل سوریه با تهران و مسکو رایزنی و همکاری می‌کند؛ اعلام موضعی که به‌زعم ناظران آغاز تشکیل مثلث همکاری ایران، روسیه و ترکیه را رقم زد. حال پس از وارد شدن ایران و روسیه به مرحله همکاری نظامی برای حمله به مواضع گروه‌های تروریستی در سوریه که به‌منظور حمایت از روند سیاسی حل بحران سوریه صورت می‌گیرد، سفر غیرمترقبه وزیر خارجه ترکیه به تهران و ساعت‌های طولانی مذاکره او با همتای ایرانی‌اش را باید مقدمه تحرکات جدی‌تری دانست که احتمالاً در روزهای آینده رونمایی خواهد شد. تحرکاتی که شاید از کاهش اختلافات پیشین دو کشور درباره مساله سوریه و آینده سیاسی دولتمردان آن نشان داشته باشد.