عقب‌نشینی وزیر دفاع از توضیحات اولیه

دهقان: روس‌ها بی‌معرفتند

وزیر دفاع می گوید ما نه پایگاهی به روس‌ها دادیم نه قرار است آنها در ایران بمانند بلکه این کمکی بود که ما امکان نشست و برخاست و سوخت گیری را به آنها دادیم و در واقع این یک همکاری عملیاتی بود.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
دهقان: روس‌ها بی‌معرفتند
نوآوران -

او معتقد است انتشار خبر حضور بمب افکن ها در همدان هم بی معرفتی و هم خود نمایی روس ها است.اظهارات وزیر دفاع و انتقاد از روس ها در حالی شکل گرفت که خبرگزاری ها به نقل از المصدر نیوز (منبع اولیه انتشار عکس ها) آورده اند که این عکس ها نه از طریق روس ها بلکه از طریق یک منبع ایرانی منتشر شده است. البته اولین بار یک خبرگذاری اصولگرا عکس‌های بمب‌افکن‌های روسی را منتشر کرده بود.

شماری از جنگنده های ارتش روسیه در پایگاه هوایی نوژه همدان مستقر شده اند. این جنگنده ها با پرواز از همدان و عبور از عراق، مراکز گروه های مسلح و تروریستی از جمله داعش را در شرق و شمال سوریه بمباران کردند. این جنگنده‌ها قبل از این در منطقه اوستیای جنوبی در شمال گرجستان قرارداشتند و پس از پروازی طولانی به سوریه می رسیدند. همچنین امکانات فرودگاهی پایگاه حمیمیم در استان لاذقیه سوریه نیز برای میزبانی جنگنده های روسیه مناسب نبود. به همین دلیل با توافق تهران و مسکو، تصمیم گرفته شد جنگنده های روسی در همدان مستقر شوند و از این نقطه به سمت سوریه پرواز کنند تا نسبت به مسیر قبلی، 60 درصد

کوتاه تر شود.

برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم و خروج ارتش شوروی از ایران (سال 1325) تاکنون جنگنده های روسی در ایران مستقر می شوند و هدف از استقرار آنها عملیات نظامی است. تا قبل از این چند مرتبه کشتی های جنگی ارتش روسیه در دریای خزر به بنادر ایران آمده بودند اما هدف آنها صرفا بازدید و تشریفاتی بوده است. همچنین در چند ماه اخیر نیز بارها جنگنده‌ها و هواپیماهای روسیه برای پرواز به سمت سوریه از آسمان ایران عبور می کردند. موشک های دوربرد و بالدار ارتش روسیه هم پس از شلیک از کشتی های جنگی این کشور در دریای خزر و عبور از آسمان ایران و عراق، به اهداف مورد نظر در شمال و شرق سوریه اصابت کردند. از سویی استقرار جنگنده‌های روسیه در پایگاه هوایی همدان (نوژه)، نشان دهنده اوج همکاری‌های استراتژیک ایران و روسیه است. همکاری های نظامی دو کشور نشان دهنده اعتماد بالا میان دو طرف و بالاترین سطح همکاری میان دو کشور است.

این سطح از همکاری نظامی ایران و روسیه بی نظیر و بی سابقه است. این ارتباط تهران و مسکو البته وارد دیگر حوزه ها یعنی اقتصادی نیز شده است و به نظر می رسد نتایج دیگری در سال‌های آتی داشته باشد. این نشان می دهد ارتباط دو کشور از سطح تاکتیکی به استراتژیک ارتقا یافته است.

استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان پایان یافت

سخنگوی وزارت امور خارجه: استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان برای حمله به تروریست‌ها در سوریه عجالتا پایان یافته است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیروز در اولین نشست خبری خود در خصوص روابط با روسیه گفت: در بعضی حوزه‌ها روابط ما راهبردی و بسیار نزدیک است از جمله مبارزه با داعش؛ و چیزی که برای ما مهم است که برای آن از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم و در این خصوص تفاهمی برای اقدامات مشترک داشتیم، استفاده از فضای ما با اطلاع و اجازه قبلی در زمینه برخورد با تروریسم بوده است.

وی در خصوص اخبار منتشر شده درباره استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان برای حمله تروریست‌ها در سوریه، گفت: درباره روسیه هم تفاهم بود که طرفین بعد از عملیات اطلاع رسانی کنند که انجام گرفت. روسیه نه در ایران پایگاه دارد و نه مستقر شده است. موضوعی بود که انجام گرفت