اولین نشست مطبوعاتی سخنگوی جدید وزارت خارجه

عربستان دچار توهم شده است

صبح روز دوشنبه اولین نشست مطبوعاتی دهمین سخنگوی وزارت خارجه در محل این وزارت‌خانه به مدت یک ساعت و 30 دقیقه برگزار شد و بهرام قاسمی در این نشست اعلام کرد، وزیر خارجه برای شرکت در هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل در زمان مشخص خود به نیویورک سفر خواهد کرد.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
عربستان دچار توهم شده است
نوآوران -

  عربستان به دنبال دشمن فرضی است

سخنگوی وزارت خارجه که از اواسط خردادماه در حکمی از سوی محمد جواد ظریف به عنوان سخنگوی جدید این وزارت‌خانه معرفی شد در پاسخ به سؤالی در ارتباط با ادعاهای اخیر برخ از رسانه‌های عربی و نزدیک به عربستان مبنی بر این که نیروهای نزدیک به ایران قصد داشتند که در عملیاتی سفیر عربستان در عراق را ترور کنند اظهار کرد: متاسفانه شبیه این‌گونه حرف‌ها از طرف عربستان زیاد زده می‌شود. عربستان در شرایط دشواری قرار دارد و برای ما جای تعجب ندارد که اقدام به فرافکنی کند و به دنبال یک دشمن فرضی باشد.

او هم‌چنین در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر این که عربستان از مریم رجبی یکی از سرکرده‌های گروهک تروریستی منافقین برای شرکت در مراسم حج دعوت به عمل آورده است گفت: متاسفانه عربستان با وجود میل باطنی ما دچار یک توهم جدی شده است.

قاسمی با اشاره به حضور چندی پیش یکی از شاهزاده‌های عربستانی در نشست منافقین در پاریس اظهار کرد: با توجه به اقداماتی که عربستان انجام داده از نظر ما جای تعجبی ندارد که این کشور اقدام به این گونه کارهای غلط و نادرست بکند و ما امیدواریم که عقلانیت به مجموعه تصمیم‌گیری این کشور باز گردد. آن‌ها در تصمیم‌گیری‌های‌شان به آینده کشورشان توجه کنند و بدانند که ایجاد ثبات و امنیت در منطقه به نفع همه از جمله عربستان است.

   فردی به اتهام دو تابعیتی بودن دستگیر نشده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به این سؤال که اخیرا گفته شده چند نفر در ایران به اتهام دو تابعیتی بودن دستگیر شده‌اند، اظهار کرد: تا آنجایی که من از سیستم قضایی اطلاع دارم هیچ فردی به دلیل دو تابعیتی بودن دستگیر نشده و اتهام افراد دستگیر شده چیز دیگری بوده است.

وی در پاسخ به سؤال همین خبرنگار که برخی از مقامات کشور نیز دو تابعیتی هستند؟ اظهار کرد: من اطلاع خاصی در این مورد ندارم. تا جایی که می‌دانم این موضوع برای مقامات  ممنوع است. 

    قرابت‌های زیادی بین ایران و آمریکای لاتین وجود دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه به اولین سفر وزیر خارجه کشورمان به آمریکای لاتین اشاره کرد و گفت: این سفر از روز یکشنبه آغاز شده و آقای ظریف در هفت روز به شش کشور آمریکای لاتین سفر می‌کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوبی که در این منطقه وجود دارد خاطر نشان کرد: برخلاف برخی از تصورات قرابت‌های زیادی در زمینه سیاسی و اقتصادی بین ایران و کشورهای این منطقه وجود دارد.

قاسمی به اهمیت دیپلماسی اقتصادی اشاره کرد و گفت:‌ یکی از اهداف عمده این سفر بسترسازی و زمینه‌سازی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی بین ایران و کشورهای این منطقه است. وزیر خارجه کشورمان را در این سفر هشتاد فعال اقتصادی که عمدتا از بخش خصوصی هستند همراهی می‌کنند و این نشان می‌دهد چه اشتیاقی در بخش خصوصی برای گسترش همکاری‌ها وجود دارد و این اشتیاق و تمایل دو طرفه است.

 خبر بازداشت سفیر ژاپن را تایید نمی‌کنم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به اخبار منتشر شده به نقل از سفارت ژاپن در تهران مبنی بر این‌که سفیر ژاپن در تهران در اردیبهشت ماه در یک مراسم مهمانی که در آن مصرف مشروبات الکلی صورت می گرفته به مدت چند ساعتی بازداشت شده است، گفت:‌ من خبر بازداشت ایشان را تایید نمی‌کنم. تا آنجا که اطلاع داریم سوء‌تفاهمی برای دقایقی پیش آمده است. ایشان به دلیل این‌که کارت‌شان همراهشان نبوده مورد سؤال قرار گرفتند. فرد همراه سفیر با وزارت خارجه تماس گرفته و پس از آگاهی وزارت خارجه پیگیری‌های لازم در مورد ایشان با توجه به مصونیت‌های دیپلماتیکی که از آن برخوردار هستند انجام شده و مسأله حل شده است.

  زمان سفر اردوغان هنوز مشخص نیست

وی با اشاره به ماجرای اخیر کودتا در ترکیه گفت: ایران اولین کشوری بود که در این زمینه واکنش نشان داد و آقای ظریف در ساعت یک بامداد توییتی را در محکومیت این اتفاق منتشر کردند. ما در واقع اولین کشوری بودیم که در این ارتباط موضع‌گیری کردیم و دوستان ما در ترکیه نسبت به این موضوع اهمیت زیادی قائل هستند. بعد از تحولات اخیر در ترکیه رایزنی‌ها و گفت‌وگو بین مقامات دو کشور تشدید شده و از روز بعد از کودتا گفت‌وگو با دوستان در مورد سفر آقای ظریف به این کشور انجام گرفت و بنا به درخواست دوستان در ترکیه مقرر شد که این سفر در زمان مناسبی که وضعیت این کشور در حالت ثبات بیش‌تری قرار می‌گیرد انجام شود. قاسمی به سفر یک روزه ظریف به ترکیه و مذاکرات مفصلی که بین ایران و مقامات این کشور در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی در جریان این سفر انجام شد، اشاره کرد و افزود: قرار شد که رایزنی‌های فشرده بین دو کشور در ارتباط با تحولات منطقه ادامه پیدا کند و در همین چارچوب پنجشنبه هفته گذشته چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه سفری به تهران داشت و مذاکرات پنج ساعته‌ای با وزیر خارجه کشورمان انجام داد. وی با تاکید بر این‌که قرار است رایزنی‌ها و تماس‌ها بین مقامات دو کشور در سطوح مختلف و در تمام زمینه‌ها ادامه یابد تا بتوانیم در جریان این رایزنی ها همکاری‌های دو کشور را افزایش دهیم، افزود: در حال حاضر بحث سفرهای زیادی مطرح است ولی برای سفر آقای اردوغان به تهران هنوز تاریخی مشخص نشده است.

   امکان ارتقای روابط ایران و انگلیس به سطح سفیر

 وجود دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به سؤالی در ارتباط با امکان ارتقای روابط تهران و لندن به سطح سفیر تصریح کرد: یکی از اهداف سیاست خارجی ما این است که با کشورهایی که با آن‌ها دارای روابط هستیم و امکانش وجود دارد روابط خود را در سطح عادی یا حتی بیش‌تر ارتقا دهیم که یکی از این کشور ها انگلستان است.

بهرام قاسمی با اشاره به این که مدتی روابط ایران و انگلستان به دلایل برخی از مسائل که شما نیز در جریان آن هستید، دچار تنش شده بود افزود: در حال حاضر سفارت دو کشور در تهران و لندن در سطح کاردار فعال است و امکان ارتقای روابط به سطح سفیر نیز وجود دارد و ما امیدواریم که با تفاهم هایی که در آینده صورت می‌گیرد این اتفاق بیفتد.

او هم‌چنین در ارتباط با آخرین وضعیت بازداشت شدگان ایرانی در کویت گفت: از وضعیت آن‌ها اطلاع جدیدی ندارم ولی همان‌طور که پیش از این اعلام کردیم وضعیت آن‌ها بلافاصله بعد از دستگیری از سوی سفارت ایران مورد پیگیری قرار گرفت و این پیگیری‌ها هم‌چنان ادامه دارد.

  هیچ اصراری نداریم که مواضع‌مان را به ترکیه دیکته کنیم

 قاسمی تصریح کرد: در مورد مسائل مختلف منطقه ممکن است در مورد برخی از مسائل با ترکیه اشتراک نظر داشته باشیم و در مورد برخی این اشتراک نظر وجود نداشته و اختلاف نظر بین دو کشور حاکم باشد، ولی این مانع تعامل نمی‌شود. در مورد سوریه ما هیچ اصراری نداریم که دیگری را متقاعد کنیم و مواضع خود را به آن‌ها دیکته کنیم. دیگران هم نمی‌توانند مواضع خود را به ایران دیکته کنند در این نشست‌ها هر دو طرف مواضع و دیدگاه خود را بیان می‌کنند و ممکن است در جریان این صحبت‌ها به برخی از نقاط مشترک نیز دست پیدا کنیم.

وی تاکید کرد: این گونه نیست که ما بخواهیم نظر ترکیه را عوض کنیم و خود ترکیه هست که باید تصمیم‌گیری کند. ایران و ترکیه به‌خاطر همسایه بودن‌شان مسائل مرزبانی دارند و در این زمینه یک سری همکاری‌های مشترک داشته و دارند. خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد شما در سخنان خود تاکید کردید که ایران معتقد است راه‌حل بحران سوریه سیاسی است ولی ایران هفته گذشته طبق اخبار منتشر شده پایگاه هوایی نوژه را برای بمباران سوریه در اختیار روس‌ها قرار داده است و به نظر می‌رسد بین آن چه که شما می‌گویید و آنچه که عمل شده تناقض وجود دارد که او پاسخ داد: آن چه که در مورد سوریه گفتم مربوط به مسائل داخلی سوریه بود و این که سرنوشت این کشور را باید مردم سوریه تعیین کنند. برخی از کشورها در جریان این بحران به دنبال این بودند که دولت سوریه سرنگون شود در حالی که جایگزین مناسب نیز برای آن وجود نداشته است و اگر این اتفاق افتاده بود اکنون کسی جز داعش در دمشق حاکم نبود.

 حکومت بحرین شیعیان را سپر مشکلاتش کرده است

سخنگوی وزارت خارجه در مورد مسائل بحرین و تحت فشار بودن شیعیان از سوی حکومت آل خلیفه در این کشور گفت:‌ ما در مسائل داخلی کشورها دخالت نمی‌کنیم ولی آن چه که در مورد شیعیان در این کشور رخ می‌دهد موضوع تلخی است و دولت این کشور برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات داخلی که دارد، شیعیان را سپر این  مشکلات کرده است.